Semele |
Wysłany: Pon 3:02, 16 Paź 2023 Temat postu: medytacja |
|
Medytacja uważności – Medytacja w ruchu – fragment i medytacja pochodzą z książki “Spokój z każdym oddechem. Codzienne medytacje uzdrawiające życie”, której autorem jest Tnich Nhat Hanh
“Nie możesz po prostu stwierdzić, że jesteś zbyt zajęty i nie masz czasu na medytację. Nie. Zacznij iść uważnie, niezależnie od tego, czy pokonujesz drogę z jednego budynku do drugiego, czy z parkingu do biura. Ciesz się każdym kolejnym, uważnym krokiem, który pomoże Ci pozbyć się napięcia w ciele i uczuciach oraz przyniesie uzdrawiającą radość i przemianę.
Robiąc wdech, czuję, jak powietrze wypełnia mój brzuch i klatkę piersiową.
Robiąc wydech, czuję, jak powietrze wypływa z mojego brzucha i klatki piersiowej.
Wdech, jestem świadomy swojego całego ciała.
Wydech, uśmiecham się do swojego całego ciała.
Wdech, jestem świadomy, gdzie w moim ciele czają się ból i napięcie.
Wydech, uwalniam się od całego bólu i napięcia w moim ciele.
Wdech, czuję się dobrze.
Wydech, czuję się swobodnie.”
I jeszcze jedna uwaga na koniec. Jeżeli podczas medytacji pojawiają się w Tobie myśli, jeżeli Twoja uwaga ucieka i wraca do codziennych spraw, to nie denerwuj się, nie rób sobie wyrzutów z tego powodu. Zaakceptuj to, ale nie rozpraszaj się i nie przyklejaj do pojawiającej się myśl, nie koncentruj uwagi na tym stanie, tj. nie podążaj za myślami i nie oceniaj wydarzeń. Łagodnie, ale sprawnie powróć do medytacji. Po pewnym czasie ten fakt stanie się na tyle naturalny, że z czystym sumieniem zaakceptujesz myślowe przerywniki i nie będą one znacząco wpływały na medytacyjne tu i teraz.
MEDYTACJA Z ODDECHEM
Świadome oddychanie w fantastyczny sposób dotlenia organizm oraz pomaga go rozluźnić. Pomaga w sytuacjach podbramkowych np. turbodoładowanie. Samo robienie wdechu i wydechu (a także zatrzymanie oddechu) jest czynnością medytacyjną. Aby zatrzymać natłok myśli możemy afirmować podczas ćwiczenia np. robię wdech i natleniam krew, zatrzymuje oddech i natleniam wszystkie komórki i narządy, robię wydech i wydycham wszystko to, co należy odpuścić. Pamiętaj by odczuwać – czujesz jak rozpuszczasz, odpuszczać, dotleniasz. Postaraj się poczuć to fizycznie. Jeżeli masz umiejętność wizualizowania, to dodatkowo wizualizuj.
Na YouTube znajdziemy bardzo wiele czasomierzy pomocnych w medytacji z oddechem, np. do oddychania pudełkowego czy metody Wima Hofa.
Podążaj za oddechem. Pozwól aby intuicja podpowiedziała Ci afirmacje. Ćwiczenie w poniższym wideo polega na wykonywaniu pogłębionego cyklu oddechowego składającego się z:
głębokiego wdechu (trwającego 4 sekundy),
zatrzymania oddechu na wdechu (7 sekund),
powolnym wydechu (na 8 sekund),
i powtórka: głęboki wdech ( 4 sekundy),
…. itd.
https://holum.pl/artykuly/medytacja-jako-forma-samoleczenia-poznaj-4-proste-medytacje/ |
|