anbo |
Wysłany: Śro 14:27, 26 Kwi 2023 Temat postu: Pochodzenie człowieka według Księgi Urantii |
|
Pochodzenie człowieka według Księgi Urantii
"MNIEJ więcej milion lat temu, w wyniku trzech kolejnych i nagłych mutacji, pojawili się bezpośredni przodkowie rodzaju ludzkiego, wywodzący się od wczesnych gatunków ssaków łożyskowych typu lemura." - tak wyewoluowanie człowieka przedstawia Księga Urantii.
https://members.optusnet.com.au/~mpjaworski/P62.htm
Jak to się ma do współczesnej nauki? Zacznijmy od tych "trzech kolejnych i nagłych mutacji".
Stanowisko, że miały miejsce zmiany genetyczne zdolne do natychmiastowego wytworzenia nowego gatunku prezentował genetyk Hugo De Vries na początku XX wieku i nie był jedynym, który proponował alternatywne wobec doboru naturalnego wyjaśnienia powstawania nowych gatunków. W 1922 Lev Berg (rosyjski biolog) przedstawił koncepcję łączącą mutacje z ukierunkowaną ewolucją. W 1923 roku botanik John Christopher Willis zaproponował, że gatunki powstały w wyniku dużych mutacji i ortogenezy. W 1940 roku niemiecki genetyk Richard Goldschmidt przedstawił koncepcję jednoetapowych specjacji przez makromutacje. Chociaż i dzisiaj są biolodzy, którzy przedstawiają alternatywy dla darwinowskiego gradualizmu oraz przykłady dużych zmian mutacyjnych, to dominuje pogląd, że mutacje dostarczają materiału do selekcji, czyli rolę w ewolucji odgrywają zarówno mutacje, jak i selekcja naturalna.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mutationism
https://en.wikipedia.org/wiki/Saltation_(biology)
Co do pochodzenia człowieka, to współczesny pogląd jest taki, że pierwsze hominidy (naczelne należące do linii rozwojowej człowieka) pojawiły się w okresie między od 14 do 6 mln lat temu. Od linii rozwojowej człowieka najpierw oddzieliły się goryle (11–8 mln lat temu), a potem szympansy (7–5). Uważa się, że pierwsi ludzie wyewoluowali z któregoś z gatunków australopiteków ponad 2,5 mln lat temu. W latach 60. XX wieku małżeństwo paleontologów, Louis Leakey i Mary Leakey, przedstawiło hipotezę, że przed ok. 1,9 miliona lat temu Homo habilis dał początek gatunkowi Homo erectus, z którego około 190 tys. lat temu wyewoluowali obecni ludzie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C5%82owiek_rozumny
https://pl.wikipedia.org/wiki/Antropogeneza
Pochodzenia człowieka ciąg dalszy czyli o lemurach
Skąd w Księdze Urantii pomysł, że bezpośredni przodek rodzaju ludzkiego wywodzi się od ssaków typu lemura? Odpowiedź jest bardzo prosta: ponieważ lemury przypominają przodków naczelnych. Ale chociaż tak jest, to oddzieliły się od innych naczelnych około 60 milionów lat temu (i ewoluowały na Madagaskarze przez następne 40 milionów lat), z czego wynika, że przodkowie lemurów nie mogą być naszymi bezpośrednimi przodkami.
https://en.wikipedia.org/wiki/Evolution_of_lemurs
Ratunkiem dla hipotezy, że nasi bezpośredni przodkowie wywodzą się od ssaków typu lemura mógłby być Darwinius, ale sprawa nie jest oczywista. Darwinius to rodzaj ssaka naczelnego z rodziny Notharctidae, którego szczątki datuje się na około 47 milionów lat. Początkowo opisano go jako przedstawiciela grupy Haplorrhini, która obejmujej również ludzi, ale wielu badaczy skrytykowało tę koncepcję. Krytycy wskazali, że Darwinius należy do Strepsirrhini, czyli jest bliżej spokrewniony z lemurami niż z ludźmi. Większość ekspertów uważa, że wyższe naczelne odgałęziły się od Strepsirrhini przed pojawieniem się Adapiformes. Jest jednak grupa (mniejsza), która uważa, że wyższe naczelne pochodzą od Adapiformes. Według paleontologa Tima White'a wątpliwe jest, żeby Darwinius zakończył ten spór.
https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Darwinius?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc
https://pl.wikipedia.org/wiki/Darwinius
Współcześnie uważa się, że bezpośrednim przodkiem Homo sapiens był Homo heidelbergensis, który żył około 500 tysięcy lat temu. Dwie populacje Homo heidelbergensis dały początek Homo neanderthalensis i Homo sapiens.
https://biology.ug.edu.pl/wydzial/wystawy-na-wydziale-biologii/drzewo-rodowe-czlowieka
Jak widać w kwestii pochodzenia człowieka Księga Urantii mija się z współczesną nauką. |
|