Autor Wiadomość
Semele
PostWysłany: Sob 6:49, 06 Lis 2021    Temat postu:

Dlaczego PiS nie jest lewicą.
PIS nie ma rozwiązań systemowych, które w swej istocie są lewicowe.
Podsumowuje to w swym artykule
Adam Jaśków
System podatkowy powinien opierać się oczywiście na progresji podatkowej a jego zmiany nie mogą ani krótkofalowo ani dłuższej perspektywie wpływać na zmniejszenie przychodów budżetowych. Nie mogą również dopuścić do ograniczenia realizacji usług publicznych przez samorządy a trzeba pamiętać, że cześć z tych usług, jak np. komunikacji publiczna jest realizowane co najwyżej symbolicznie. Nawet jeśli PiS nie przejął państwa w ruinie to na pewno przejął państwo źle zarządzane, z dużym regionalnym rozwarstwieniem i niedoborami usług publicznych. Jest więcej niż pewne , że zostawi po sobie, oprócz nikomu nie potrzebnego przekopu mierzei, zrujnowaną administrację publiczna, olbrzymi dług publiczny, zdewastowany systemu usług publicznych a w szczególności naukę edukację i ochronę zdrowia. Założenie, że nowa władza będzie zaczynała od zera, wygląda dziś na nadmiernie optymistyczne.
https://trybuna.info/polska/podatki-nowej-lewicy-po-staremu/
Semele
PostWysłany: Pią 22:58, 05 Lis 2021    Temat postu:

Rafał Woś: Bardzo mi pan Sadurski przypomniał „Antygonę” Sofoklesa. W sytuacji buntu, autorytarny władca – w tym wypadku władca dyskursu – natychmiast zaczyna szukać przyczyny. Nie może zrozumieć, że bunt bierze się po prostu stąd, że ktoś uważa inaczej, ale musi mieć jakieś inne źródła. Tym źródłem musi być narcyzm, albo – co sam często słyszę – chęć uzyskania jakichś korzyści. „Symetryzuje, więc na pewno chce dostać posadę w telewizji publicznej”.

Nieprawda, my po prostu widzimy sprawy inaczej niż wy. Pan Sadurski chciałby, żebym wybierał tylko między jabłkami i gruszkami, bo pan widzi jedynie – co dziwi mnie w przypadku profesora konstytucjonalisty – tylko dwa ustroje: liberalną demokrację i nieliberalną demokrację. A ja, proszę pana, jestem zwolennikiem demokratycznego socjalizmu. I co mi pan zrobi?
Semele
PostWysłany: Pią 12:16, 05 Lis 2021    Temat postu:

Lewicowosc PiS stoi pod wielkim znakiem zapytania, ponieważ 500plus zafundował wszystkim. Nawet Kulczykowi.

A PO chciała przelicytować i dała na pierwsze. Była to typowa kiszka wyborcza a nie program gospodarczo - społeczny.
Semele
PostWysłany: Pią 8:54, 05 Lis 2021    Temat postu:

PiS i równość

Tu jest znacznie ciekawiej. Program 500 plus to nowoczesne świadczenie, którego nie powstydziłaby się niejedna partia lewicowa. Program faktycznie zmniejszył ubóstwo – zwłaszcza wśród wielodzietnych rodzin. Sam program nie odbiega jednak szczególnie od europejskich programów świadczeń rodzinnych. Innymi słowy – nie ma w nim nic szczególnie radykalnego, choć jak na Polskę jest rewolucyjny. Jego bezwarunkowość kontrastuje ze standardem polskiej polityki społecznej, co budzi niekiedy zrozumiałą złość osób, które potrzebują od państwa wsparcia, a na taką bezwarunkowość liczyć nie mogą.

Bartosz Kocejko
Semele
PostWysłany: Pią 7:13, 05 Lis 2021    Temat postu:

Czytanie książki idzie bardzo powoli. Tym czasem zapoznaję się z twórczością symetrysty oraz komentarzmi na jej temat.

Czarzasty musiał naczytać się Wosia bo próbuje realizować jego scenariusze.

Natomiast ja zaczynam szukać argumentów za tym, ze PiS nie jest partia lewicową mimo tego całego socjalu.

To w następnym poście. A tym czasem:

https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/579904,rafal-wos-lewica-prawica-pis-wspolpraca-polityka.html
Semele
PostWysłany: Czw 4:27, 04 Lis 2021    Temat postu:

"To był mój błąd..."
Przypomina mi się to wszystko dziś. krótko po efektownej konferencji prasowej byłego premiera Donalda Tuska, który zapowiedział powrót do Polskiej polityki. W czasie tej konferencji Tusk powiedział wyraźnie dwie rzeczy. Po pierwsze: 500+ to dobre rozwiązanie i zostanie nawet po tym jak (jeśli) liberałom uda się wrócić do władzy. To nie jest zaskoczenie. To już wiedzieliśmy - liberałowie po długich bólach, ale się jednak do sztandarowego przedsięwzięcia gospodarczego PiS przekonali. Ale była jeszcze druga deklaracja. Ta dotycząca emerytur. Tusk przyznał, że przeforsowane przez jego rząd podwyższenie wieku emerytalnego było błędem. Tak, właśnie błędem. Tusk powiedział dosłownie: - To był mój błąd. Zaufałem za bardzo niektórym twardym ekspertom.
Słuszne posunięcie
Skoro więc podwyżka wieku emerytalnego przez Tuska była błędem, to PiS (logiczny wniosek) ten błąd naprawił obniżając wiek emerytalny po wyborach 2015 roku. Czyli wykonał słuszne posunięcie.


Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/emerytury/news-rafal-wos-nawet-tusk-mowi-ze-to-pis-lepiej-zna-sie-na-gospod,nId,5340115#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
https://biznes.interia.pl/emerytury/news-rafal-wos-nawet-tusk-mowi-ze-to-pis-lepiej-zna-sie-na-gospod,nId,5340115
Semele
PostWysłany: Wto 11:36, 02 Lis 2021    Temat postu:

Byłam dziś w wielkopowierzchniowym sklepie. Znalazłam tę książkę za 13.
W koszu z wyprzedaży.

Woś urodził się w tym samym roku co mój syn.

Jednak myślą może nie całkiem Ale w dużym stopniu inaczej.
Mojemu synowi imponuje Korwin.

Myślę, że z tego powodu, że jest on artefaktem sukcesu.
Jednak mój syn na szczęście ma inne wyobrażenie sukcesu.

Każdy z nas ma inne....
Semele
PostWysłany: Wto 8:15, 02 Lis 2021    Temat postu:

https://www.empik.com/trzydziestolatka-biografia-polskiego-kapitalizmu-wos-rafal,p1231824814,ksiazka-p
Semele
PostWysłany: Wto 6:01, 02 Lis 2021    Temat postu:

jawem ideologicznego zaczadzenia neoliberalizmem – stosunek do inwestycji zagranicznych. To temat bezpośrednio związany z kwestią prywatyzacyjną. W III RP inwestycje zagraniczne przez lata były uważane za coś na kształt biblijnej manny z nieba. Oto ubogi kraj na dorobku dostawał dzięki nim zastrzyk życiodajnej energii. Ta w sumie dość jednostronna argumentacja przesłaniała jednak brzydszą część prawdy.

Pamiętają Państwo radość, jaka ogarniała polską opinię publiczną (i to nie tylko ekonomistów) po każdej inwestycji Daewoo, Volkswagena, Philipsa, LG, Della? Albo ostatnio HP, Oracle czy Amazona? I darcie szat połączone z utyskiwaniem na nieudolność klasy politycznej, gdy omijały nas Peugeot albo Kia? Za szczególnie łakomy kąsek uchodziły zawsze, rzecz jasna, inwestycje bezpośrednie, gdy zagraniczny kapitał „wchodzi do kraju w celu uzyskania trwałego wpływu na działalność przedsiębiorstwa” (tak właśnie bezpośrednie inwestycje zagraniczne definiują MFW i OECD) – albo samodzielnie budując przedsiębiorstwo (greenfield, czyli w szczerym polu), albo przejmując udziały (min. 10 proc.) w już istniejącym krajowym biznesie. To właśnie ten procent odróżnia inwestycje bezpośrednie od portfelowych, a więc takich, których celem jest tylko osiągnięcie zysków kapitałowych bez angażowania się w zarządzanie przedsiębiorstwem.
Semele
PostWysłany: Pon 8:37, 01 Lis 2021    Temat postu:

Wszystko o Wosiu

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/rafal-wos-dziecieca-choroba-liberalizmu-inwestycje-zagraniczne-to-nie-tylko-manna-z-nieba/
Semele
PostWysłany: Pon 7:47, 01 Lis 2021    Temat postu:

Jeszcze jedna prezentacja poglądów Wosia:

https://www.tygodnikpowszechny.pl/plyta-szarego-166861
Semele
PostWysłany: Pon 7:28, 01 Lis 2021    Temat postu:

Przed chwilą dokonywałeś zasadniczego rozróżnienia między konserwatywnymi liberałami i rewolucyjnymi PiS-owcami. Co ich w takim razie łączy?
Na pewno biografie, świadomość pochodzenia z tego samego miejsca, często z tych samych środowisk. Wierchuszki obu ugrupowań wciąż łączy to, że jej członkowie wywodzą się z PO-PiS i z ducha są PO-PiS-owcami. Zarazem jednak obie partie obstawiają inne części społecznej rzeczywistości. PO od pewnego momentu zaczęła obstawiać świat zadowolonych z siebie, zwycięzców transformacji. Weszła tym samym w buty UW czy KLD. Pewnie również części zadowolonego z siebie SLD. Natomiast PiS obstawiało rejony przegranych, słabych, wyśmiewanych, wyszydzanych. Owszem, mnie - przynajmniej pod względem klasowym - bliżej jest do tej drugiej optyki. Uważam, że w polskim tu i teraz wzmocnienia wymagają właśnie te klasy, za którymi ujmuje się, przynajmniej deklaratywnie, PiS. Ale jednocześnie odrzucam tę wspólną część pomysłu PiS i PO na Polskę.
Semele
PostWysłany: Pon 6:56, 01 Lis 2021    Temat postu: Symetryzm

Trudno nazwać redaktora Wosia nihilistą.

W swoim symetryzmie idzie znacznie dalej.

POPIS jest dla niego po prostu formacją przebrzmiałą, z którą należy się rozprawić bo Polska jest w tej chwili zaplątana w konflikt między tymi partiami. Dzisiaj nie powinno się tkwić w konflikcie.

Woś pisał:

Nie mam z tym problemu. Co najwyżej mógłbym zaapelować o masowe wstępowanie do PiS w tym samym celu przejęcia od środka tego ugrupowania. Bo mimo wszystkich zastrzeżeń do technokratyzmu Morawieckiego albo oderwanych od rzeczywistości obsesji Macierewicza to tam najprędzej można byłoby realizować niektóre ideały lewicy. A na pewno prędzej niż w dzisiejszej Platformie czy Nowoczesnej. Opozycja bywała lewicująca w latach 2013-2015. Ale od tamtej pory zrobiła parę wielkich kroków w tył. 

https://polskatimes.pl/rafal-wos-monopartia-popis-nadal-funkcjonuje-w-najlepsze-ale-to-symetrystow-jest-w-polsce-najwiecej/ar/c1-13205402

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group