Mirosław Galczak |
Wysłany: Pią 16:36, 25 Sie 2017 Temat postu: W DOBRE URZĄDZONYM PAŃSTWIE................. |
|
„W DOBRZE URZADONYM PAŃSTWIE PODDANI SĄ JAK RYBY W WIELKEJ SIEI: UWAŻAJĄ SIĘ
ZA WOLNYCH , PODCZAS GDY SĄ SCHWYTANI.” (Monteskiusz)
No to przybyła nam do „Miesięcznicy Smoleśkiej”, Dnia Konstytucji, Dnia Zwycięstwa, Cudu nad Wisłą. dochodzi nowe święto Rocznica Strajków Sierpniowych.
Sześciu osobowy Zespół Redakcyjny na podstawie kilkuset żadań Klasy Robotniczej 21 postulatów:
1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących wolności związków zawodowych.
2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.
4. Przywrócić do poprzednich praw.
a. ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r., studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
b. zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jan Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),
c. znieść represję za przekonania.
5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.
6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez: a. podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, b. umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.
7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).
8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2 tys. zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.
11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.
13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki - bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, dla mężczyzn do 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn bez względu na wiek.
15. Zrównać renty i emerytur starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełna opiekę medyczną osobom pracującym.
17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres 3 lat na wychowanie dziecka.
19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.
20. Podnieść diety z 40 do 100 złotych i dodatek za rozłąkę.
21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.
Oczywiście w tym składzie uczestnicył tylko jeden przedstawiciel Klasy Robotniczej a pięć osób to byli przedstawiciele Inteligencji Praujacej:
Andrzej Gwiazda urodzony w 1935 toku w Pińczowie inżynier elektronik
Loanna Gwiazda urodzona w 1939 roku w Krzemienicy, inżynier okrętownictwa
Bogdan Lis urodzony w 1950 roku w Gdańsku mechanik
Alina Pieńkowska ur.w 1952 roku zmarła w 2002 roku Kwalifikowana Pielęgniarka
Lech Wałęsa urodzony w 1943 roku w Popowie elektryk robotnik
Bogdan Borusewicz urodzony w 1949 roku w Lidzbarku historyk po studiach w KUL- u. członek władz Krajowych Komitetu Obrony Robotników. Główny organizator strajków sierpniowych.
Zauważyliście Państwo, że pierwszym a więc najważniejszym postulatów powołanie nowych związków zawodowych. Oto poniżej definicja związków:
„Związek zawodowy. Związkiem zawodowym nazywana jest organizacja społeczna zrzeszająca pracowników, pracowników, powołana w celu reprezentowania ich zbiorowych i indywidualnych praw i interesów socjalnych. ... Związek jest również organizacją dobrowolną i samorządną, składającą się z „ludzi pracy”.”
Tak powstał Związek zawodowy „Solidarność”. Jak Państwo uważacie czy spełnia on funkcje wynikające z tej definicji ? czyje interesy reprezentuje „ludzi pracy” ? Czy może reprezentuje tylko i wyłącznie interesy finansowe i prestiżowe swych elit przywódczych ? Czy oni spełniają ideie „Solidarności”.
Mam świadomość, że sentencja którą zacytuje „to rzucanie pereł przed wieprze” :
„WYSTARCZY, ABY CZŁOWIEK NIENAWIDZIŁ DRUGIEGO, PONIEWAŻ NIENAWIŚĆ PRENOSZĄC SIĘ OD SĄSIADA DO SĄSIADA ZARAŻA CAŁĄ LUDZKOŚĆ” (J.P. Sartre)
Czy o taką Polskę żeście Matki i Ojcowie Strajków Sierpniowych Walczyli ? |
|