Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Idealny system ekonomiczny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Nauki społeczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 33735
Przeczytał: 67 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 13:05, 10 Paź 2011    Temat postu: Idealny system ekonomiczny

Myślę, że ciekawym pomysłem byłoby myślowe skonstruowanie IDEALNEGO SYSTEMU EKONOMICZNEGO. Przy czym pomysł, o którym piszę, ma nie być jakoś dogmatycznie związany z typowym dylematem wolny rynek - interwencjonizm, ale chciałbym postawić sobie pewne warunki ogólne, niezależne od systemów zarządzania. Czyli: kiedy ekonomię traktowalibyśmy jako pozytywną?
W moim przekonaniu odpowiedź można by sformułować dość prosto - ekonomia spełni dobrze swoje zadanie jeśli - w zakresie krótkofalowym i długofalowym - będzie SŁUŻYŁA CZŁOWIEKOWI.
Co to znaczy jednak, że ekonomia służy cżłowiekowi?
- Ano chyba to, że tworzy dla człowieka dobre środowisko życia i rozwoju.

Czyli - bardziej konkretnie - co?
Ja mam tu krótką listę warunków (która chyba jest dość subiektywna, ale, mam nadzieję, że raczej sensownie wyglądająca). Kolejność elementów na liście nie ma związku z odpowiadającą im hierarchią ważności.
Zatem w dobrym systemie ekonomicznym mamy:
1. Podstawowe potrzeby ludzkie są zaspakajane - przynajmniej przez tych ludzi, którzy mają chęć i możliwości do pracy. Ludzie chorzy i niedołężni też nie są pozostawieni na śmierć, jednak znajdują się w roli petentów, proszących o pracę i dary innych. Za owe dary i pracę, ludziom produktywnym należy się WDZIĘCZNOŚĆ I SZACUNEK ze strony tych, którzy coś dostają, choć sami nie mogą się odpłacić.
2. ludzka praca nie jest marnowana - czyli, jeśli ludzie coś robią, to system dba o to, aby była to praca sensowna, użyteczna, aby przynosiła korzyści, najlepiej długofalowe. Oczywiście, jeśli ktoś chce marnować swój czas, to nikt mu tego nie zabroni, ale system powinien w jakiś sposób promować takie odniesienia społeczno - ekonomiczne, w których priorytet ma działalność przynosząca maksymalną korzyść, maksymalnej grupie ludzi, przez maksymalny czas, a nie chwilową drobną przyjemność nielicznym jednostkom.
3. ludzie dysponują możliwie obszernym ZAKRESEM WOLNOŚCI. Oczywiście wolność nigdy nie jest pełna, więc nie postuluję tutaj jakiegoś "maksimum wolności" - raczej piszę o tym, że nie powinno się ograniczać ludzkiej aktywności bez naprawdę ważnego powodu. Tymi ważnymi powodami są oczywiście: zdrowie i życie i innych ludzi, ochrona środowiska, szacunek dla dążeń i wartości, jakie ludzie wyznają.
4. System zapewnia bezpieczeństwo i rozwój pod różnymi względami. Inaczej mówiąc, w pewnym stopniu zmusza ludzi do jakichś form nadmiarowej pracy, aktywności, która wiąże się z monitorowaniem możliwych zagrożeń, tworzeniem zabezpieczeń, pomocy w przypadkach katastrof, czy innych problemów. Z tym wiąże się też konieczność stałego rozwoju (ludzie, którzy osiągnęli poziom względnego dobrobytu, zadowolenia, mają tendencję do lekceważenia tego postulatu).

Te warunki są niezależne od systemu ekonomicznego i w moim przekonaniu stanowiłyby sensowną postawę o dyskusji na temat tychże systemów. Np. można się zastanawiać który system bardziej marnuje, a który czyni bardziej sensowną ludzką pracę - czy wolny rynek (w różnych postaciach), czy systemy interwencjonistyczne (też w różnych postaciach).
W moim przekonaniu systemy wolnorynkowe, jak kierujące się bardziej w stronę interwencjonizmu, zarządzania zbiorowością mają względem powyższych punktów z listy swoje pozytywne i negatywne odniesienia - np. system wolnorynkowy stwarza zagrożenie zapędzenia do ciężkiej pracy ludzi, w celu tworzenia efektów dostępnych nielicznym. Z drugiej strony ten sam grzech popełnia wiele systemów interwencjonistycznych (gigantomania socjalizmu), dlatego zapewne idealny system ekonomiczny plasuje się gdzieś pomiędzy (może z boku) typowego podziału wolnorynkowość - interwencjonizm.

Na koniec chciałbym jeszcze dodać komentarz do umieszczenia na owej - przecież krótkiej - liście, relatywnie wydawałoby się dość mało istotnego punktu 2, czyli postulatu nie marnowania ludzkiego wysiłku. W moim przekonaniu jednak, ów postulat jest naprawdę ważny, stanowi niezbędne uzupełnienie do pozostałych punktów, a w szczególności łączy się z punktami 2 i 4. Ten postulat jest ukłonem w stronę podmiotowości człowieka, w stronę uznania za ważne, czy robimy to, czy coś innego. W dobrym systemie społecznym nie traktujemy ludzi jak roboty, jako coś, co może robić cokolwiek, ale żądamy SENSOWNOŚCI. Jednocześnie nadaje on kształt warunkowi wolności, bo wolność jest powiązana z WYBORAMI ludzi, a te wybory opierają się na kalkulacji sensowności, użyteczności pracy. Dodatkowo, jeśli w jakimś systemie ekonomicznym ludzie byliby zajęci pracami nieużytecznymi, to zapewne mieliby mniej czasu na monitorowanie zagrożeń i ochronę.


Ostatnio zmieniony przez Michał Dyszyński dnia Pon 13:46, 10 Paź 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MrSpock




Dołączył: 21 Kwi 2019
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 8:04, 22 Kwi 2019    Temat postu: Emmanuel Kant

Jeszcze raz przytoczę propozycję Kanta, żeby dokonać zmian polityczno-ekonomicznych. Likwidacja władzy centralnej umożliwi wreszcie powstanie systemu w miarę demokratycznego. Wtedy dopiero będziemy mieli szansę na odblokowanie technologii, zablokowanych od połowy XX wieku, o których tyle mówił Steven Greer.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Nauki społeczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin