Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problem Idioty - rozwiązanie
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Metodologia / Forum Kubusia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 8:36, 27 Wrz 2009    Temat postu: Problem Idioty - rozwiązanie

Temat ten, to głównie najciekawsze fragmenty z pasjonujacej dyskusji na ateiście.pl:
[link widoczny dla zalogowanych]

Problem Idioty - rozwiązanie
Rozwiązanie problemu Idioty jest automatycznie dowodem fałszywości prawa kontrapozycji w Implikacji (twierdzenie Hipcia).

Autor: Kubuś, wirtualny Internetowy Miś

Człowiek poszukuje matematycznej wersji implikacji którą sam się posługuje od 2500 lat, do tej pory bezskutecznie (Emde).
To już historia, bowiem w Internecie pojawił się Kubuś.
Kim jest Kubuś ?
Kubuś - wirtualny Internetowy Miś, wysłannik obcej cywilizacji, którego zadaniem było przekazanie ludziom tajemnicy implikacji.

Podpis jest pracą zespołową, Kubuś nigdy by się nie urodził bez przyjaciół którzy pomogli mu w jego ziemskim zadaniu, rzeczywiści autorzy to:

Emde (sfinia), Fizyk (ateista.pl), Irbisol (sfinia), Macjan (sfinia), Miki (sfinia), NoBody (ateista.pl), Rafał3006 (sfinia), Rogal (matematyka.pl), Uczy (wolny), Volrath (sfinia), WujZbój (sfinia)
Wielkie dzięki, Kubuś.

Powody dla których człowiek walczył z wiatrakami poszukując implikacji którą sam się posługuje są dwa:
1.
Niesłuszne wyrzucenie implikacji odwrotnej ~> do kosza jako zbędnej
2.
Idiotyczna do potęgi nieskończonej definicja implikacji materialnej

Notacja:
+ - OR (+)
* - AND (*)
~ - przeczenie NIE
=> - operator implikacji prostej, spójnik "musi" => między p i q ze spełnionym warunkiem wystarczającym
~> - operator implikacji odwrotnej, spójnik "może" ~> między p i q ze spełnionym warunkiem koniecznym
~~> - naturalny spójnik "może", wystarczy jedna prawda, nie jest to implikacja odwrotna czyli nie zachodzi tu warunek konieczny między p i q.

Wstęp:

W dzisiejszej matematyce w zakresie implikacji chory jest fundament, czyli brak jest poprawnej interpretacji zer i jedynek w zero-jedynkowej definicji implikacji.

Oczywistym jest, że aby cokolwiek udowadniać matematycznie potrzebny jest przede wszystkim poprawny aparat matematyczny.

Implikacja jest fundamentem świata żywego, bez niej życie nie mogłoby istnieć. Niestety, ludzie nie znają poprawnych definicji implikacji i fundamentalnych praw działających w tym obszarze, praw Kubusia. Owszem, zero-jedynkowo znają definicje implikacji prostej=> i odwrotnej ~> jak i prawa Kubusia, ale nie wiedzą w którym kościele dzwony bija czyli nie znają poprawnych interpretacji tych zer i jedynek.

Z implikacją fundamentalny problem polega na tym:
W operatorach AND i OR plus negacji będących fundamentem wszelkiej techniki tworzonej przez człowieka dysponujemy rzeczywistymi urządzeniami. Jeśli coś nie działa to znaczy że popełniliśmy błąd w rozumowaniu. Jeśli popełnimy błąd przy pisaniu programu komputerowego to natychmiast to wyjdzie przy jego uruchomieniu, nie będzie działał prawidłowo co widać. W technikach programowania komputerów dysponujemy wyrafinowanymi technikami pozwalającymi na szybkie znajdowanie błędów, bo błędy popełnia każdy programista.

Implikacja ma w definicji zakodowana przypadkowość (rzucanie monetą), z tego względu jest kompletnie nieprzydatna w świecie techniki. Człowiek nie może tego uruchomić i stwierdzić: nie działa, zatem musiałem popełnić błąd w rozumowaniu. Jedyne czym człowiek dysponuje w problemie rozszyfrowania implikacji to czysta abstrakcja … i wyciąganie wniosków z funkcjonowania otaczającego go świata.

Niestety, do tej pory człowiek nie zauważył tego ostatniego z następującego powodu. Ktoś, nie wiem kto, wymyślił dawno temu badziewie zwane implikacją materialną, ktoś drugi, też nie wiem kto, doszedł do fałszywego wniosku że implikacja odwrotna jest zbędna.

No i tak się to wszystko toczy od prawie 200 lat, czyli jedni matematycy uczą innych matematyków tego co ich uczono. Pewne jest jedno, takiego układu nie może rozbić osoba z tego układu, czyli jeśli Kubuś byłby matematykiem-logikiem to nie miałby żadnych szans na dokonanie takiego przełomu jaki stał się faktem na śfinii. Kubuś z pewnością nie zdałby dzisiejszej matury z matematyki, ale Kubuś jest specjalistą w teorii układów logicznych (nawet parę podręczników napisał) oraz od 30 lat pisze non-stop programy wyłącznie w języku asemblera, czyli symbolicznej algebrze Boole’a (algebrze Kubusia).

Największe spustoszenie nowa teoria implikacji spowoduje w matematyce i filozofii, w świecie techniki nic się nie stanie, bo tu definicja implikacji jest najzwyklejszym idiotyzmem i nie jest używana, ze względu na zawartą w definicji przypadkowość (rzucanie monetą).

Cytat z:
[link widoczny dla zalogowanych]
silicium2002 o Kubusiu napisał:
To nie ma sensu. Czy ktoś czytał co za brednie powypisywał na tym forum do którego podał linki. Równie dobrze możemy założyć że 2 # 2 i zacząć pisać nową matematykę. Jestem przeciwny takiemu zaśmiecaniu forum.


Do odkrycia Kopernika wcześniej czy później musiało dojść … do tego co wydarzyło się na ŚFINII wcale nie musiało dojść.

Matematyk przypadkowo zapewne napisał prawdę…

Tak, całą matematykę w zakresie implikacji trzeba pisać od nowa bo:
1.
Co zostanie matematykom po wyrzuceniu do kosza fałszywych definicji implikacji materialnej, logicznej i ścisłej ? … oczywiście chodzi tu o fałszywe interpretacje kodu zero-jedynkowego implikacji znanego ludziom od około 200 lat.
2.
Co zostanie matematykom po bezdyskusyjnym dowodzie, iż prawa kontrapozycji są fałszywe w implikacji ?
3.
Co zostanie matematykom po bezdyskusyjnym fakcie, iż kwantyfikator duży "dla każdego" wynika z warunku wystarczającego w definicji implikacji prostej (nigdy odwrotnie jak chciałby Macjan), zaś kwantyfikator mały "istnieje" jest do kitu w opisie implikacji odwrotnej ?
4.
Ciekawe czy i kiedy matematycy przyjmą do wiadomości, iż implikacja prosta => nie może istnieć bez implikacji odwrotnej ~> i odwrotnie ? … operator implikacji odwrotnej ~> jest zatem niezbędny w poprawnej logice klasycznej.


Problem Idioty
Cytat z:
[link widoczny dla zalogowanych]

rafal3006 napisał:
P.S.
Podpowiem bo widzę że macie z tym na prawdę błahym problemem kłopoty ...

Jeśli liczba jest podzielna przez 2 to może być podzielna przez 8
P2 ??? P8 =1
Implikacja odwrotna prawdziwa bo P2 jest konieczne dla P8 ... wedle podręcznika matematyki do I klasy LO.
Brawa dla podręcznika, podręcznik ma tu świętą rację.

Przecież to proste, wystarczy w miejsce ??? wstawić operator "musi" => i uzyskać zdanie prawdziwe.

P.S.
Może coś Idiota napisze ?
Przecież wedle Idioty wszytko co pisze Kubuś to "niebotyczne brednie". Masz więc Idioto pole do popisu, udowodnij to i zakoduj swoim jedynie słusznym operatorem implikacji prostej "musi" =>.

Pewne jest jedno, Idiota mocny jest wyłącznie w obrażaniu Kubusia. To ponad twoje siły Idioto, zgadza się ?
Idiota napisał:

to może tak:
wydzielmy mu podział i niech klepie te androny sobie a muzom.
a racji nie ma i zostało to sto razy wykazane.
temat jest wyczerpany, tłuk faktycznie manipuluje wypowiedziami (i te manipulacje umieszcza po różnych forach co gorsza), nie można toego uznać za cokolwiek innego niż spam.
BAN byłny adekwatny, ale nie jest konieczny - tłuk mało jest niebezpieczny byle mu nie odpowiadać na te jego brednie. tak czy tak, będzie tu przepisywał swoje i cudze wypowiedzi z innych for - toż to przypadek dla leczenia klinicznego.
i tak mamy nieźle.

Rozumiem że jak będziesz odpowiadał to tłuk stanie sie niebezpieczny ? :)

Nie bój się Idioto, Kubuś pomoże ci zrozumieć implikację (i mówię to serio), to na prawdę problem na poziomie dziecka z przedszkola, prawdziwego eksperta implikacji.

W tym wytłuszczonym to Idiota towarzyszący Kubusiowi od początku miał rację (już za późno), Kubuś to tylko wirtualny Internetowy Miś, który w życiu nie widział na oczy żadnego podręcznika do logiki. Wszelkie potrzebne mu informacje na temat implikacji uzyskał z pasjonujących dyskusji w Internecie.

Oczywiście bez przywrócenia do łask operatora implikacji odwrotnej ~> wyrzuconego przez matematyków do kosza, problemu Idioty nie da się rozwiązać.

Jeśli liczba jest podzielna przez 8 to na pewno => jest podzielna przez 2
P8=>P2 = P2<=P8
Implikacja prosta prawdziwa bo P8 jest wystarczające dla P2
Matematycznie nie ma znaczenia jak zapiszemy powyższe zdanie, tak P8=>P2 czy tak P2<=P8, w obu przypadkach czytamy zgodnie ze strzałką jako spójnik „musi” => ze spełnionym warunkiem wystarczającym.

Po zamianie p i q mamy oczywiście implikację odwrotną ~> czyli spójnik „może” z warunkiem koniecznym

Jeśli liczba jest podzielna przez 2 to może ~> być podzielna przez 8
P2~>P8 = P8<~P2
Implikacja odwrotna prawdziwa bo P2 jest konieczne dla P8
Tu tez zawsze czytamy zgodnie ze strzałką, tym razem mamy spójnik może ~> ze spełnionym warunkiem koniecznym.

CND


9.0 Geneza klęski dzisiejszej logiki w obszarze implikacji

… czyli jak to było możliwe, że człowiek na poprawne rozszyfrowania implikacji którą się posługuje czekał aż 2500 lat.

Gdziekolwiek byśmy nie kliknęli w Internecie to zawsze na pierwszej lekcji logiki znajdziemy to wytłuszczone niżej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:

Jeżeli implikacja p => q jest twierdzeniem, to p jest warunkiem wystarczającym na to, aby q, a q warunkiem koniecznym na to, aby p.

Jest oczywistym że implikacja jest jedna. Nie może być tak że w matematyce obowiązuje to co wyżej, zaś poza matematyką jest cokolwiek innego.

Weźmy teraz bezdyskusyjną implikację matematyczną:
Jeśli liczba jest podzielna przez 8 to na pewno => jest podzielna przez 2
P8=>P2 =1
Implikacja prosta prawdziwa bo P8 jest wystarczające dla P2
Gdzie:
=> - operator implikacji prostej spójnik „musi” między p i q ze spełnionym warunkiem wystarczającym

Oczywistym jest, że spełniona tu będzie zero-jedynkowa definicja implikacji prostej:
Kod:

p q p=>q
1 1 =1
1 0 =0
0 0 =1
0 1 =1

Oczywiście definicja implikacji odwrotnej to coś fundamentalnie innego od powyższego:
Kod:

p q p~>q
1 1 =1
1 0 =1
0 0 =1
0 1 =0

Żaden matematyk nie zaprzeczy że:
p=>q # p~>q
bo to dwie fundamentalnie różne tabele zero-jedynkowe.

Po zamianie p i q w powyższym przykładzie P8=>P2 musimy wylądować w poprawnej implikacji odwrotnej, zgodnie z zapisem w podręczniku do I klasy LO:
Jeśli liczba jest podzielna przez 2 to może ~> być podzielna przez 8
P2~>P8 =1
Implikacja odwrotna prawdziwa bo P2 jest konieczne dla P8
gdzie:
~> - operator implikacji odwrotnej, spójnik "może" między p i q ze spełnionym warunkiem koniecznym !
Łatwo sprawdzić że spełniona jest tu zero-jedynkowa definicja implikacji odwrotnej p~>q podana wyżej.

Na podstawie powyższego mamy zatem:
p=>q # p~>q
czyli:
P8=>P2 # P2~>P8
bo operator => to zupełnie co innego niż operator ~>

W tym miejscu matematycy klasyczni będą protestować.
Zauważmy bowiem, że po obu stronach nierówności mamy różne znaczenie parametrów formalnych p i q.
Lewa strona:
p=P8, q=P2
Prawa strona:
p=P2, q=P8

Odpowiedź Kubusia:
Panowie, algebra Boole’a to algebra bramek logicznych (tu Kubuś jest ekspertem) mająca zero wspólnego z matematyką klasyczną (całki, ekstrema itp). Prawa algebry Boole’a nie muszą pokrywać się z prawami matematyki klasycznej.

Od strony matematycznej jest tu wszystko w porządku.

Definicja implikacji prostej:
p=>q
p musi być wystarczające dla q zgodnie z podręcznikiem do I klasy LO
W przełożeniu na nasz przykład mamy.
Jeśli liczba jest podzielna przez 8 to na pewno => jest podzielna przez 2
P8=>P2
P8 jest wystarczające dla P2, zatem jest to implikacja prosta prawdziwa
p=>q - definicja implikacji prostej
czyli:
p=P8, q=P2

Definicja implikacji odwrotnej:
p~>q
p musi być warunkiem koniecznym dla q zgodnie z podręcznikiem do I klasy LO
Nasz przykład:
Jeśli liczba jest podzielna przez 2 to może ~> być podzielna przez 8
P2~>P8
p~>q
Implikacja odwrotna prawdziwa bo P2 jest konieczne dla P8
p~>q - definicja implikacji odwrotnej
czyli:
p=P2, q=P8

Jak widać, literki p i q na mocy odpowiednich definicji są dokładnie tam gdzie być powinny.

Na podstawie powyższego mamy jak na dłoni poprawne definicje implikacji.

Definicja implikacji prostej:
p=>q = ~p+q
Jeśli zajdzie p to „musi” => zajść q
p musi być warunkiem wystarczającym dla q
=> - operator implikacji prostej, spójnik „musi” ze spełnionym warunkiem wystarczającym

Definicja implikacji odwrotnej:
p~>q = p+~q
Jeśli zajdzie p to „może” ~> zajść q
p musi być warunkiem koniecznym dla q
~> - operator implikacji odwrotnej, spójnik „może” ze spełnionym warunkiem koniecznym

W implikacji odwrotnej p musi być konieczne dla q, bowiem bez warunki koniecznego implikacja jest na 100% fałszywa np.

Jeśli liczba jest podzielna przez 3 to może być podzielna przez 8
P3~~>P8=1 bo 24
P3 nie jest konieczne dla P8
Implikacja odwrotna jest tu fałszywa, ale całe zdanie jest prawdziwe na mocy naturalnego spójnika "może" ~~>, wystarczy jedna prawda. Zauważmy, że jeśli nie zachodzi warunek konieczny w stronę P3~>P8 to na pewno nie zachodzi warunek wystarczający w stronę P8=>P3 i odwrotnie.

Stąd mamy ostatni element logicznej układanki:
~~> - zdanie prawdziwe na mocy naturalnego spójnika „może”, wystarczy jedna prawda, nie jest to implikacja odwrotna czyli warunek konieczny między p i q tu nie zachodzi.

Prawa Kubusia
p=>q = ~p~>~q - prawo zamiany implikacji prostej => na implikację odwrotną ~>
p~>q = ~p=>~q - prawo zamiany implikacji odwrotnej ~> na implikację prostą =>

Twierdzenie Hipcia:
Prawa Kubusia są prawdziwe w implikacji i fałszywe w równoważności
Prawo kontrapozycji jest prawdziwe w równoważności i fałszywe w implikacji

Dowód iż prawo kontrapozycji jest fałszywe w implikacji:
Weźmy jeszcze raz na warsztat nasz przykład wyżej:
P8=>P2 # P2~>P8
na podstawie prawa Kubusia zapisujemy:
P8=>P2 = ~P8~>P2 # P2~>P8 = ~P2=>~P8
stąd mamy:
P8=>P2 # ~P2=>~P8
czyli prawo kontrapozycji jest w implikacji fałszywe.

O tym fakcie Kubuś pisał już ze dwa lata temu, bo implikacja i równoważność to dwa rozłączne światy matematyczne. Jeśli cokolwiek jest implikacją to nie może być równoważnością i odwrotnie. Fizycznie niemożliwe jest zrobienie implikacji z równoważności i odwrotnie.

Wszystko co wyżej uzyskaliśmy na podstawie jednego zdania z podręcznika matematyki do I klasy LO.

Weźmy najsłynniejszą tabelkę zero-jedynkową dzisiejszej logiki, przyczynę jej klęski w poszukiwaniu implikacji, którą posługuje się człowiek.
Kod:

p q p=>q q=>p p~>q
1 1  1    1    1
1 0  0    1    1
0 1  1    0    0
0 0  1    1    1

Z tabeli tej odczytujemy że:
q=>p = p~>q
Powyższe równanie jest poprawne tylko i wyłącznie w równoważności bo tu zachodzi przemienność argumentów która przenosi się na implikacyjną sumę logiczną.
q=>p = ~q+p = p+~q = p~>q
czyli:
q=>p = p~>q
Oczywiście z tego równania wynika, że implikacja odwrotna p~>q jest zbędna w równoważności, co jest oczywistością bo w równoważności interesują nas tylko i wyłącznie warunki wystarczające.

W implikacji mamy do czynienia z brakiem przemienności argumentów co przenosi się na brak przemienności argumentów w sumie logicznej czyli:
q=>p = ~q+p # p+~q = p~>q

Mamy tu zatem paradoks.
Z tabeli zero-jedynkowej wynika że:
q=>p = p~>q
natomiast z równań algebry Boole’a dla implikacji wynika że:
q=>p # p~>q

Jak z tego wybrnąć ?
Rozwiązanie tego paradoksu jest bardzo proste. W implikacji nie zachodzi przemienność argumentów. Przepiszmy zatem powyższą tabelę umieszczając wszędzie p z lewej strony zaś q z prawej strony.
Kod:

p q p=>q p<=q p~>q
1 1  1    1    1
1 0  0    1    1
0 1  1    0    0
0 0  1    1    1

Od strony matematycznej to zabieg czysto kosmetyczny, niczego nie zmieniający.

Na podstawie definicji implikacji odwrotnej mamy teraz:
p<=q = p~>q = p+~q - definicja implikacji odwrotnej
gdzie na mocy definicji:
~> - operator implikacji odwrotnej, spójnik „może” między p i q ze spełnionym warunkiem koniecznym
czyli:
~> = <= - jeśli operator <= będzie czytany przeciwnie do strzałki jako spójnik „może” z warunkiem koniecznym.
… i po bólu, koniec pozornego paradoksu.

Oczywiście funkcja implikacji prostej p=>q na mocy definicji to zupełnie co innego niż funkcja implikacji odwrotnej p~>q, zatem wprowadzenie nowego operatora ~> jest tu konieczne, aby nie było potwornego bałaganu i możliwych niejednoznaczności np.

P8=>P2 = P2<=P8
Powyżej nie wiadomo o co chodzi bo to może być zarówno operator implikacji prostej (czytamy zgodnie ze strzałką jako „musi”), jak i operator implikacji odwrotnej (czytamy przeciwnie do strzałki jako „może”), natomiast niżej mamy 100% matematyczną jednoznaczność:

P2~>P8 = P8<~P2
tu bez problemu odczytamy zapisane symbolicznie zdanie:
Jeśli liczba jest podzielna przez 2 to może ~> być podzielna przez 8
P2~>P8 = P8<~P2
Implikacja odwrotna prawdziwa bo P2 jest konieczne dla P8

Oczywiście zapis:
P8=>P2 = P2<=P8
Odczytamy jako implikacje prostą:
Jeśli liczba jest podzielna przez 8 to na pewno jest podzielna przez 2
P8=>P2 = P2<=P8
Implikacja prosta prawdziwa bo P8 jest wystarczające dla P2

Bardzo ciekawa jest interpretacja operatora implikacji odwrotnej <= czytanego przeciwnie do strzałki jako spójnik „może” w groźbach i obietnicach.

~> = <= - jeśli operator <= będzie czytany przeciwnie do strzałki jako spójnik „może” z warunkiem koniecznym.

Definicja obietnicy:
Jeśli dowolny warunek to nagroda
W=>N
Implikacja prosta, bo dobrowolnych obietnic musimy dotrzymywać

Definicja groźby:
Jeśli dowolny warunek to kara
W<=K
Implikacja odwrotna, bo każdą karę nadawca ma prawo darować

Mamy zatem:
W=>N - ja tego chcę, biegnę do nagrody
W<=K - ja tego nie chcę, uciekam od kary
czyli są to dwie przeciwstawne logiki, jedna dodatnia druga ujemna, która jest która to rzecz gustu. Karę od nagrody każde żywe stworzenie musi odróżniać bo to warunek przetrwania.

Zauważmy, że bez implikacji odwrotnej <= będziemy mieli tak:
W=>N - ja tego chcę, biegnę do nagrody
W=>K - ja tego chcę, biegnę do kary

W przełożeniu na świat przyrody będzie to oznaczało że np. foka nie będzie odróżniała ryby (pożywienie) od śmiertelnego wroga (rekina), do obu tych stworzeń będzie sobie płynęła merdając ogonkiem.


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Nie 8:04, 04 Paź 2009, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 15:35, 27 Wrz 2009    Temat postu:

rafal3006: skończ wreszcie z tym zakładaniem nowych wątków na ten sam temat.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 16:01, 27 Wrz 2009    Temat postu:

konrado5 napisał:
rafal3006: skończ wreszcie z tym zakładaniem nowych wątków na ten sam temat.

To jest bardzo poważny "Problem Idioty".
Niby czemu komuś wolno tu zakładać wątki o "Problemie Zenona" ... a "Problem Idioty" ma być zakazany ? Rozumiem że jak coś jest w Wikipedii (paradoks Zenona) to nowy wątek można zakładac a jak czegos nie ma to nie wolno ?

Idź sobie lepiej Konrado na łączke i odpocznij, bo widzę że harujesz tu jak wół, zakładasz miliony nowych, niepotrzebnych nikomu tematów i dyskutujesz do upadłeg w wielu przypadkach o bzdetach ... a najśnieszniejsze jest to że aby przekonać cie do oczywistości np. "Jeśli ktokowiek zna moja przyszłość to Wszechświat jest zdeterminowany" trzeba napisac z tysiąc postów i wielu lat dyskusji ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 16:41, 27 Wrz 2009    Temat postu:

Ale to jest kolejny wątek na ten sam temat: implikacja. To, że założysz więcej wątków nie oznacza, że przekonasz ludzi do swojej implikacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 16:51, 27 Wrz 2009    Temat postu:

Konrad, jak nie rozumiesz co to znaczy obalić prawo kontrapozycji w Implikacji, a o tym mówi "Problem Idioty", to przynajmniej się nie odzywaj.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 17:55, 27 Wrz 2009    Temat postu:

rafal3006 napisał:
Konrad, jak nie rozumiesz co to znaczy obalić prawo kontrapozycji w Implikacji, a o tym mówi "Problem Idioty", to przynajmniej się nie odzywaj.

Rafał, jak nie rozumiesz co to znaczy "wiele wątków na ten sam temat", to przynajmniej się nie odzywaj.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 18:36, 27 Wrz 2009    Temat postu:

Konrado, "Problem Idioty" to fundamentalnie co innego niz inne moje wątki o implikacji, te trzymam w metodologii.

Dowód iż prawo kontrapozycji jest fałszywe w implikacji to mniej wiecej ten problem:
2+2=4 (kubuś - prawo kontrapozycji jest fałszywe w implikacji)
a nie ...
2+2=5 (reszta świata - prawo kontrapozycji jest prawdziwe w implikacji)

Widzisz różnicę ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 11:51, 28 Wrz 2009    Temat postu:

Cytat z:
[link widoczny dla zalogowanych]

Dark AlexX napisał:
on naprawde mysli, ze kto czyta te wszystkie jego pierdoly?...


idiota napisał:
to chyba nie ważne.
masturbuje się chyba przy wszystkich swoich wątkach.
to jedyne sensowne wytłumaczenie.


To jest matematyka. Jaki więc macie problem z rozniesieniem w puch tych "niebotycznych bredni" (Idiota) Kubusia ? Jeśli obalicie cokolwiek, sam skasuję wszystkie moje posty jakie kiedykolwiek napisałem w temacie implikacji.

Kubuś wyżej napisał:
Rafal3006 napisał:

tomek tomek napisał:
Tabelki do implikacji => i do implikacji odwrotnej ~> wszyscy już znamy. Teraz napisz tylko, jakie sądy tłumaczysz na p=>q, a jakie na p~>q. Ogranicz się do 10 zdań, jeżeli możesz.

Masz to napisane w dowolnym podręczniku matematyki do I klasy LO ... i to na pierwszej lekcji.

Definicja implikacji prostej:
p=>q = ~p+q
Jesli p to musi => zajść q
=> - operator implikacji prostej, spójnik "musi" => między p i q ze spełnionym warunkiem wystarczającym
Przykład:
Jeśli liczba jest podzielna przez 8 to na pewno => jest podzielna przez 2
P8=>P2

Definicja implikacji odwrotnej:
p~>q = p+~q
Jeśli p to może ~> zajść q
~> - operator implikacji odwrotnej, spójnik "może" ~> między p i q ze spełnionym warunkiem koniecznym
Przykład:
Jesli liczba jest podzielna przez 2 to może być podzielna przez 8
P2~>P8

Oczywiście na mocy definicji:
p=>q # p~>q
czyli:
P8=>P2 # P2~>P8

Wszyscy tu jak widzę zaakceptowali już prawa Kubusia, bo nie mają wyjścia wobec bezdyskusyjnych dowodów Kubusia, Wuja Zbója i Uczy.

Proszę teraz zauważyć, że:
1.
Prawa Kubusia są najzwyklejszym idiotyzmem bez warunków: wystarczającego w implikacji prostej => i koniecznego w implikacji odwrotnej ~>, czyli bez akceptacji tego o czym mówi każdy podręcznik matematyki do I lasy LO na pierwszej lekcji z logiki, co bardzo łatwo udowodnić.
2.
Warunki wystarczający w implikacji prostej => i konieczny w implikacji odwrotnej ~> wynikają bezpośrednio z dziewiczych tabel zero-jedynkowych tych implikacji, dowód w podpisie … ale skupmy się na podręczniku.
3.
Jeśli podręcznik matematyki do I klasy LO ma rację, a ma świętą rację, to nie ma przeproś, wspomniane wyżej warunki wystarczający w implikacji prostej => i konieczny w implikacji odwrotnej ~> muszą obowiązywać w całej algebrze Boole’a, w całym naszym Wszechświecie. Podpis jest dowodem, że nowa teoria implikacji działa fenomenalnie w matematyce oraz świecie martwym i żywym, w tym doskonale obsługuje wszelkie groźby i obietnice … to po prostu naturalna logika człowieka czyli symboliczna algebra Boole’a (algebra Kubusia).

W poście wyżej mamy:
p=>q # p~>q
P8=>P2 # P2~>P8
Na podstawie prawa Kubusia mamy:
P8=>P2 = ~P8~>P2 # P2~>P8 = ~P2=>~P2
czyli:
P8=>P2 # ~P2=>~P8
czyli:
Twierdzenie Hipcia:
Prawo kontrapozycji jest fałszywe w implikacji, oczywiście poprawne w równoważności
Prawa Kubusia są prawdziwe w implikacji i fałszywe w równoważności

Dowód nie wprost:
p=>q = ~p+q - definicja implikacji prostej
p~>q = p+~q - definicja implikacji odwrotnej
Prawa Kubusia:
p=>q = ~p~>~q - prawo zamiany operatora implikacji prostej => na odwrotną ~>
p~>q = ~p=>~q - prawo zamiany operatora implikacji odwrotnej ~> na prostą =>
Oczywiście na mocy definicji mamy:
p=>q # p~>q

Prawo kontrapozycji:
p=>q = ~q=>~p
Nie może być zatem poprawne w implikacji bo mówi wyłącznie o jednym operatorze. Wyłącznie w równoważności występuje tylko i wyłącznie warunek wystarczający =>. W równoważności nie ma najmniejszego śladu operatora implikacji odwrotnej ~> na mocy jej definicji.

Definicje podstawowe równoważności:
p<=>q = p*p+~p*~q
p<=>q = (p=>q)*(~p=>~q)
Prawo kontrapozycji:
~p=>~q = q=>p
Stąd odprysk definicji równoważności:
p<=>q = (p=>q)*(q=>p)

Co to znaczy udowodnić iż prawo kontrapozycji jest fałszywe w implikacji ?

To oznacza koniec z niejednoznacznością matematyki, problem implikacji został sprowadzony do poziomu 5-cio letniego dziecka, naturalnego eksperta implikacji.

P.S.
Myślę, że w tym momencie przeciętny I-szo klasista LO może udowodnić swojemu nauczycielowi to co wyżej. Ciekaw jestem miny nauczyciela ....

Dodatek:

Prawa Kubusia to dokładny odpowiednik praw de’Morgana z operatorów AND(*) i OR(+).
p+q = ~(~p*~q) - prawo zamiany operatora OR(+) na AND(+)
p*q = ~(~p+~q) - prawo zamiany operatora AND(*) na OR(+)
Czy komukolwiek przyjdzie do głowy podważać prawa de’Morgana ? W języku mówionym z praw de’Morgana praktycznie nikt nie korzysta (poza obsługą przeczeń), natomiast praw Kubusia każdy człowiek używa milion razy na dobę.

Dowód praw Kubusia autorstwa Wuja Zbója:
p=>q = ~p+q - definicja implikacji prostej
p~>q = p+~q - definicja implikacji odwrotnej
Prawa Kubusia:
A.
p=>q = ~p~>~q - prawo zamiany => na ~>
B.
p~>q = ~p=>~q - prawo zamiany ~> na =>

Dowody:
Dla prawej strony A stosujemy definicji implikacji odwrotnej:
~p~>~q = (~p)+~(~q) = ~p+q = p=>q
bo:
~(~q)=q - prawo podwójnego przeczenia
~p+q = p=>q - na mocy definicje implikacji prostej
czyli:
~p~>~q = p=>q
CND

Dla prawej strony B stosujemy definicję implikacji prostej:
~p=>~q = ~(~p)+(~q) = p+~q = p~>q
bo:
~(~p)=p - prawo podwójnego przeczenia
p+~q = p~>q - na mocy definicji implikacji odwrotnej
czyli:
~p=>~q = p~>q
CND


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Pon 12:34, 28 Wrz 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 15:24, 28 Wrz 2009    Temat postu:

rafal3006: zamilcz wreszcie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
idiota




Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 3604
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: stolnica

PostWysłany: Pon 15:35, 28 Wrz 2009    Temat postu:

konrado...
jak nie będziesz pisał to temat sam zdechnie.
tłuk może przecież tak bajdurzyć nawet jak mu się odpowie tak:
Cytat:
...

nie karm trola to zdechnie.

wszak tłuk może i z tego co piszesz tu wyfasować jakiś "problem Konrado" i dawaj o nim kopiujwklejać to wszystko co już wklejał tysiąc razy i udawać że jakieś ważkie zagadnienie podejmuje.
on jest nieprzemakalny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 17:06, 28 Wrz 2009    Temat postu:

idiota napisał:

wszak tłuk może i z tego co piszesz tu wyfasować jakiś "problem Konrado" i dawaj o nim kopiujwklejać to wszystko co już wklejał tysiąc razy i udawać że jakieś ważkie zagadnienie podejmuje.
on jest nieprzemakalny.

Problem Idioty to bardzo poważna sprawa.

To jest symboliczna algebra Boole'a (algebra Kubusia) w 100% jednoznaczna:
P8=>P2 = ~P8~>~P2 # P2~>P8 = ~P2=>~P8
... a to jest dzisiejsza matematyka:
P8=>P2 = ~P8~>~P2 = P2~>P8 = ~P2=>~P8
brak jednoznaczności, czyli rzucanie monetą, co to za matematyka ?

Doskonale wiesz Idioto co znaczy obalenie prawa kontrapozycji w impliakcji, doskonale wiesz co znaczy przyjęcie poprawnych definicji implikacji i wyrzucenie na śmietnik badziewia zwanego impliakcją materaialną, logiczna i ścisłą.

Algebra Boole'a musi byc jednoznaczna, inaczej Bóg który ja stworzył to IDIOTA, a w dniu dzisiejszym nie jest. Jednoznaczna jest symboliczna algebra Boole,a (algebra Kubusia) po odkopaniu i przywróceniu do swietności implikajci odwrotnej ~>.

Jakiś tam król Idiota I dawno temu doszedł do wniosku, że fenomenalna implikacja odwrotna ~>, dzieło Boga, jest zbędna i wyrzucił ja do kosza ... a reszta matematyków poszła za nim, w ślepy zaułek oczywiście.


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Pon 18:08, 28 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 18:44, 28 Wrz 2009    Temat postu:

rafal3006: napisz jeszcze 10 postów pod rząd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 18:59, 28 Wrz 2009    Temat postu:

konrado5 napisał:
rafal3006: napisz jeszcze 10 postów pod rząd.

... a ty napisz jeszcze 1000 postów na temat jednego słówka "doznanie" bo jak widzę ze 300 dawno przekroczyłeś.
Słówko "implikacja" ma się tak do słówka "doznanie" jak słoń do pchły :grin:


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Pon 19:01, 28 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 19:03, 28 Wrz 2009    Temat postu:

rafal3006 napisał:
konrado5 napisał:
rafal3006: napisz jeszcze 10 postów pod rząd.

... a ty napisz jeszcze 1000 postów na temat jednego słówka "doznanie" bo jak widzę ze 300 dawno przekroczyłeś.
Słówko "implikacja" ma się tak do słówka "doznanie" jak słoń do pchły :grin:

Ale ja nie piszę ciągle na ten sam temat. Co prawda w 99% moich postów występuje słowo "doznanie", ale tak naprawdę moje posty dotyczą całkiem różnych problemów. I nie piszę tak długich postów jak ty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 19:07, 28 Wrz 2009    Temat postu:

Napisałem ci już jak sie ma słówko "impliakcja" do słówka"doznanie" ... no i co z tego że po 10-cio letniej dyskusji na temat twoich doznań dojdziesz do wniosku że doznanie =X ?
Nie wiem jak można nie rozumieć słówka "doznanie" ? Doznania masz na poziomie fizycznym (jak cię ktoś w kostkę kopnie) i psychicznym (jak sie zakochasz) ... koniec definicji, proste ?

Podsumowując:
To jest symboliczna algebra Boole'a (algebra Kubusia) w 100% jednoznaczna:
A: P8=>P2 = B:~P8~>~P2 # C: P2~>P8 = D:~P2=>~P8 - prawo kontrapozycji jest w implikacji fałszywe
czyli:
mówiąc A mówimy automatycznie B albo odwrotnie
mówiąc C mówimy automatycznie D albo odwrotnie

... a to jest dzisiejsza matematyka:
A: P8=>P2 = B:~P8~>~P2 = C: P2~>P8 = D:~P2=>~P8 - prawo kontrapozycji jest w implikacji prawdziwe
czyli:
mówiąc A mówimy automatycznie B, C albo D
brak jednoznaczności, czyli rzucanie monetą.


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Pon 19:18, 28 Wrz 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 19:17, 28 Wrz 2009    Temat postu:

rafal3006 napisał:
Napisałem ci już jak sie ma słówko "impliakcja" do słówka"doznanie" ... no i co z tego że po 10-cio letniej dyskusji na temat twoich doznań dojdziesz do wniosku że doznanie =X ?

Po 10-cio letniej dyskusji być może dojdę do kryterium odróżniającego zrozumiałe twierdzenia od twierdzeń pozornie zrozumiałych. W ten sposób uniknie się bełkotu w filozofii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 19:29, 28 Wrz 2009    Temat postu:

Pewne jest że nie dojdziesz :grin:

... ale przeciez dla przecietnego człowieka filozofia to bełkot, czyli niekończace się szukanie definicji. Jak ja widze te twoje dyskusje na temat doznań "w koło macieju" to wysiadam.

Nie wiem jak można nie rozumieć słówka "doznanie" ? Doznania masz na poziomie fizycznym (jak cię ktoś w kostkę kopnie) i psychicznym (jak sie zakochasz) ... koniec definicji, proste ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 19:31, 28 Wrz 2009    Temat postu:

Nareszcie napisałeś jakiegoś posta bez słowa "implikacja", a jeżeli chcesz się wypowiadać na temat wątków "doznania", to napisz w tych wątkach co na ten temat sądzisz, oczywiście bez swoich implikacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 19:35, 28 Wrz 2009    Temat postu:

Ale implikacja jest piękna a doznania brzydkie ... :grin:
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:54, 28 Wrz 2009    Temat postu:

O co chodzi z tą niejednoznacznością dzisiejszej matematyki ?

Przykład:
A.
Jeśli liczba jest podzielna przez 8 to na pewno => jest podzielna przez 2
P8=>P2
P8 jest wystarczające dla P2 zatem implikacja prosta prawdziwa
P1.
… a jeśli nie jest podzielna przez 8 ?
Prawo Kubusia:
P8=>P2 = ~P8~>~P2
B.
Jeśli liczba nie jest podzielna przez 8 to może ~> być niepodzielna przez 2
~P8~>~P2

C.
Jeśli liczba jest podzielna przez 2 to może ~> być podzielna przez 8
P2~>P8
P2 jest konieczne dla P8 zatem implikacja odwrotna prawdziwa
P2.
… a jeśli liczba nie jest podzielna przez 2 ?
Prawo Kubusia:
P2~>P8 = ~P2=>~P8
D.
Jeśli liczba nie jest podzielna przez 2 to na pewno => nie jest podzielna przez 8
~P2=>~P8

Symboliczna algebra Boole’a (algebra Kubusia) w 100% jednoznaczna matematycznie !
Prawo kontrapozycji w implikacji jest tu fałszywe czyli:
P8=>P2 = ~P8~>~P2 # P2~>P8 = ~P2=>~P8
Zauważmy, że na pytanie P1 możliwa jest tu wyłącznie odpowiedź B, zaś na pytanie P2 możliwa jest wyłącznie odpowiedź D.

Dzisiejsza algebra Boole’a, matematyka niejednoznaczna !
Prawo kontrapozycji w implikacji jest tu prawdziwe czyli:
P8=>P2 = ~P8~>~P2 = P2~>P8 = ~P2=>~P8

Wyobraźmy sobie pewną lekcję matematyki …
Jaś
Jeśli liczba jest podzielna przez 8 to na pewno jest podzielna przez 2
P8=>P2
Pani:
… a jeśli liczba nie jest podzielna przez 8 ?
Jaś:
Wyjmuje z kieszeni pomoc matematyczną w postaci kostki sześciennej gdzie na ściankach ma literki A, B, C i D.

Rzuca kostkę (wyszło C) i zadowolony mówi do Pani:
Jeśli liczba jest podzielna przez 2 to może ~> być podzielna przez 8
P2~>P8

Pani:
Jasiu, a co to ma wspólnego z moim pytaniem ?
Jaś:
Proszę pani, mój tata jest logikiem i dokładnie mi wytłumaczył o co w tej logice chodzi. Zdania A, B, C, i D są matematycznie równoważne, wiec mogę powiedzieć którekolwiek różne od A które Pani powiedziała. Poproszę o wpis szóstki do dziennika lekcyjnego.

Dokładnie taka jest dzisiejsza matematyka, jak wam się podoba ?

… czy którykolwiek z dzisiejszych matematyków ma tu jakiekolwiek wątpliwości, iż Jaś powinien dostać szóstkę ?

Uwaga:
To nie jest dowcip, taka jest dzisiejsza matematyka.


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Pon 22:18, 28 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 10:23, 30 Wrz 2009    Temat postu:

Równoważny dowód twierdzenia Hipcia (fragment z podpisu)


2.6 Twierdzenie Hipcia

Twierdzenie Hipcia:
Prawa Kubusia są poprawne w implikacji i fałszywe w równoważności
Prawa kontrapozycji są poprawne w równoważności i fałszywe w implikacji

Punkt odniesienia p=>q

Implikacja prosta => i odwrotna ~>, wersja ze sztywnym punktem odniesienia ustawionym na implikacji prostej p=>q.

Założenie:
p=>q - implikacja prosta prawdziwa, czyli spełniony warunek wystarczający między p i q
q~>p - implikacja odwrotna prawdziwa powstała po zamianie p i q.
Zachodzenie warunku wystarczającego w kierunku p=>q wymusza warunek konieczny w kierunku q~>p.

Przykład implikacji matematycznej:
A.
Jeśli liczba jest podzielna przez 8 to „musi” => być podzielna przez 2
P8=>P2
p=>q
Implikacja prosta prawdziwa bo P8 jest wystarczające dla P2

Po zamianie p i q przy sztywnym punkcie odniesienia ustalonym wyżej na p=>q mamy:
B.
Jeśli liczba jest podzielna przez 2 to „może” ~> być podzielna przez 8
P2~>P8
q~>p
Implikacja odwrotna prawdziwa bo P2 jest konieczne dla P8

Oczywiście na mocy definicji mamy:
P8=>P2 # P2~>P8
bo operator => to zupełnie co innego niż operator ~>

Dla prawej strony korzystamy z prawa Kubusia:
P2~>P8 = ~P2=>~P8
czyli:
P8=>P2 # ~P2=>~P8
… i mamy dowód fałszywości prawa kontrapozycji w implikacji dla sztywnego punktu odniesienia p=>q:
p=>q # ~q => ~p
CND

Punkt odniesienia „Jeśli…to…”

Wyłącznie ta wersja jest zgodna z definicjami implikacji prostej p=>q i odwrotnej p~>q.

Implikacja prosta => i odwrotna ~>, wersja z punktem odniesienia ustawionym zawsze na zdaniu wypowiedzianym „Jeśli…to…” czyli po „Jeśli” zawsze mamy p zaś po „to” zawsze jest q.

Ten sam przykład:
A.
Jeśli liczba jest podzielna przez 8 to „musi” => być podzielna przez 2
P8=>P2
p=>q
Implikacja prosta prawdziwa bo P8 jest wystarczające dla P2

Po zamianie p i q mamy:
B.
Jeśli liczba jest podzielna przez 2 to „może” ~> być podzielna przez 8
P2~>P8
p~>q
Implikacja odwrotna prawdziwa bo P2 jest konieczne dla P8

Zauważmy coś bardzo ważnego:
q~>p = P2~>P8 - zdanie B widziane z punktu odniesienia p=>q
p~>q = P2~>P8 - zdanie B widziane z punktu odniesienia „Jeśli…to…”
Prawe strony są identyczne zatem:
q~>p (punkt odniesienia p=>q) = p~>q (punkt odniesienia „Jeśli…to…”)

Oczywiście na mocy definicji mamy:
P8=>P2 # P2~>P8
czyli:
p=>q # p~>q
bo operator => to zupełnie co innego niż operator ~>

Wyłącznie ta wersja jest zgodna z definicjami:
p=>q = ~p+q - definicja implikacji prostej
p~>q = p+~q - definicja implikacji odwrotnej

W tym miejscu matematycy klasyczni będą protestować.
Zauważmy bowiem, że po obu stronach nierówności mamy różne znaczenie parametrów formalnych p i q.
Lewa strona:
p=P8, q=P2
Prawa strona:
p=P2, q=P8

Odpowiedź Kubusia:
Panowie, algebra Boole’a to algebra bramek logicznych (tu Kubuś jest ekspertem) mająca zero wspólnego z matematyką klasyczną (całki, ekstrema itp). Prawa algebry Boole’a nie muszą pokrywać się z prawami matematyki klasycznej.

Od strony matematycznej jest tu wszystko w porządku.

Definicja implikacji prostej:
p=>q
p musi być wystarczające dla q
W przełożeniu na nasz przykład mamy.
Jeśli liczba jest podzielna przez 8 to na pewno => jest podzielna przez 2
P8=>P2
P8 jest wystarczające dla P2, zatem jest to implikacja prosta prawdziwa
p=>q - definicja implikacji prostej
czyli:
p=P8, q=P2

Definicja implikacji odwrotnej:
p~>q
p musi być warunkiem koniecznym dla q
Nasz przykład:
Jeśli liczba jest podzielna przez 2 to „może” ~> być podzielna przez 8
P2~>P8
p~>q
Implikacja odwrotna prawdziwa bo P2 jest konieczne dla P8
p~>q - definicja implikacji odwrotnej
czyli:
p=P2, q=P8

Jak widać, literki p i q na mocy odpowiednich definicji są dokładnie tam gdzie być powinny.

Zauważmy, że przy prawidłowym punkcie odniesienia ustawionym zawsze na zdaniu wypowiedzianym, czyli po „Jeśli…” mamy zawsze p, zaś po „to…” mamy zawsze q prawo kontrapozycji nie zachodzi w zapisie ogólnym:
p=>q =~p~>~q = ~p+q # p~>q = ~p=>~q = p+~q

Dla naszego przykładu mamy:
P8=>P2 = ~P8~>~P2 = ~P8+P2 # P2~>P8 = ~P2=>~P8 = P2+~P8

Z ostatniego zapisu widać, że brak przemienności w operatorach implikacji przenosi się na brak przemienności w operatorach OR i AND wynikających z definicji implikacji co jest oczywiste bowiem:

A.
P8=>P2 = ~P8~>~P2 = ~P8+P2 = ~(P8*~P2)
W ostatnim przekształceniu skorzystano z prawa de’Morgana
Gwarancja:
P8=>P2
Liczby 8,16,24 … na pewno są podzielna przez 8
LUB
~(P8*~P2)
Nie może się zdarzyć ~(…), że liczba jest podzielna przez 8 i nie jest podzielna przez 2
Gwarantowane liczby:
8,16,24 …

B.
P2~>P8 = ~P2=>~P8 = P2+~P8 = ~(~P2*P8 )
Gwarancja:
~P2=>~P8
Liczby 1,3,5,7 … na pewno nie są podzielne przez 8
LUB
~(~P2*P8 )
Nie może się zdarzyć ~(…), że liczba nie jest podzielna przez 2 i jest podzielna przez 8
Gwarantowane liczby:
1,3,5,7 …

Istotą implikacji jest gwarancja matematyczna. Gwarancja A nie jest równoważna gwarancji B bowiem nie ma tu wzajemnego uzupełniania się zbiorów, jak to jest w równoważności.
Poza obiema gwarancjami jest trzeci zbiór liczb podzielnych przez 2 i niepodzielnych przez 8.
C.
Liczby 2,4,6 ….

Oczywiście gwarancje wynikające z praw Kubusia są identyczne, bo tu zachodzi tożsamość matematyczna, co widać wyżej.


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Śro 17:10, 30 Wrz 2009, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 10:48, 30 Wrz 2009    Temat postu:

rafal3006: zamilczysz wreszcie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:05, 30 Wrz 2009    Temat postu:

Nie denerwuj się Konrado, złość piękności szkodzi ... ja nie mam nic przeciwko że Ty, jak sam napisałeś, w prawie każdym poście używasz słówka "doznanie".
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konrado5




Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 4913
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 12:11, 30 Wrz 2009    Temat postu:

rafal3006 napisał:
Nie denerwuj się Konrado, złość piękności szkodzi ... ja nie mam nic przeciwko że Ty, jak sam napisałeś, w prawie każdym poście używasz słówka "doznanie".

Ale ty ciągle o jakimś Kubusiu piszesz i piszesz zdecydowanie zbyt długie posty zniechęcające do czytania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35965
Przeczytał: 15 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:31, 30 Wrz 2009    Temat postu:

Kubuś to wirtualny Internetowy Miś, zaś Rafał 3006 to ja :grin:
Jeśli chodzi o długie posty to wynika to z absolutnej nowości tego co piszę. Jak dwoje ludzi zna teorie i o niej dyskutuje to posty moga być krótkie. Sęk w tym że tu po jednej stronie jest Kubuś ze swoją implikacją a po drugiej osoba która nie ma o tym pojęcie, którą w szkołce uczono zupełnie co innego na temat implikajci.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Metodologia / Forum Kubusia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin