Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pragnienie naszości jako destrukcyjna siła w psychice

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Michał Dyszyński
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 33861
Przeczytał: 55 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 15:30, 29 Gru 2024    Temat postu: Pragnienie naszości jako destrukcyjna siła w psychice

Ludzka psychika startuje ze stanu niezbyt racjonalnego - wchodzimy w życie zarządzani instynktami, predefiniowanymi genetycznie lękami, pragnieniami. Jednym z takich predefiniowanych archetypów mentalnych jest integrowanie się ze swoim stadem, jest poszukiwanie, aby się grupować w jakieś "naszości".
Stado nie przetrwałoby jako zwarta grupa, gdyby kwestia przynależności do niego była uznaniowa, gdyby to osobnicy sobie sami wybierali, czy raczej lepiej jest im osobno, czy w grupie. Dlatego instynkt stadny jest silny, działa szeroko, ma powiązania z wieloma emocjami, pragnieniami, lękami. Powiedziałbym wręcz, że mentalnie ludzi determinuje, niewoli, blokując z zasady ocenę rzeczywistości obiektywną.
Instynkt stadny podpowiada "z tylnego siedzenia" coś w stylu: prawdy prawdami, rozumowanie swoją drogą, a masz się trzymać swoich, masz ich wspierać, także rywalizując z jakimiś obcymi. Ten instynkt stadny "nie pyta się" osoby, czy w rywalizacji z innymi grupami jest jakikolwiek sens, albo czy on przyniesie korzyści, czy raczej straty. Instynkt nie rozumuje, tylko nakazuje - niewoli słabe umysły.

Przy czym jedną potencjalną polemiką z napisanymi wyżej uwagami chcę sprostować: NIE TWIERDZĘ, że działania pro-stadne miałyby być zawsze złe.


Ostatnio zmieniony przez Michał Dyszyński dnia Nie 15:38, 29 Gru 2024, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 33861
Przeczytał: 55 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 17:21, 29 Gru 2024    Temat postu: Re: Pragnienie naszości jako destrukcyjna siła w psychice

Dlaczego/kiedy kurs na naszość ma moc niewolenia umysłów?
Przede wszystkim dlatego, że Z ZASADY WYŁĄCZA KRYTYCYZM w jednym obszarze rozpoznań życiowych, a czyni go przesadzonym w innym obszarze.


Wspieranie swoich, jako niewynikające z obiektywnych rozpoznań, a tylko z samego narzuconego instynktownie schematu oczywiście MUSI takie być. I takie jest. Tu jednak można zadać pytanie: a może, nawet pomimo tego niewolącego (osobne będzie tu pytanie W JAKIM STOPNIU on niewoli) charakteru paradygmatu wspierania swoich (przeciw obcym, bo na tym się najczęściej kończy) oferuje on korzyści, które w ogólnym rozrachunku przeważą?...
- Niewątpliwie to pytanie domaga się refleksji. I chyba też tak jest, że DO PEWNEGO STOPNIA wspieranie swoich ma sens, jest jakoś słuszne i moralne. Jednak kluczową jest kwestia, DO JAKIEGO stopnia je pociągniemy, czyli czy wspieranie nie odbywa się kosztem degradacji sumienia własnego i jawnej krzywdy innych ludzi?

Bo niewątpliwie należy wspierać swoją rodzinę, bliskich, pewnie w tym wsparciu należy dawać im pierwszeństwo. Problem zaczyna się wtedy, gdy ta tendencja wspierania swoich przeciw obcym zacznie tworzyć postawę PROGRAMOWEJ WROGOŚCI WOBEC WSZYSTKIEGO, CO NIE JEST NASZE.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Michał Dyszyński Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin