Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wolny rynek, interwencjoniz, socjal, liberalizm, etatyzm
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kawiarnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oless




Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 2139
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:15, 09 Cze 2009    Temat postu: Wolny rynek, interwencjoniz, socjal, liberalizm, etatyzm

Wydzieliłem z tematu o pitu pitu czeresieńkach ponieważ zrobiło się rzeczowo czego o temacie Kochany TVN powiedzieć nie sposób.
Superstar




Superstar napisał:
Dobra facet dziś na antenie , ekspert mówi że jak ktoś straci pracę to dobrze, dobrze nawet jak jego firma upadnie bo to uzdrowi gospodarkę, zarząd wyleci bo to było złe gospodarstwo więc dobrze, pracownik wyleci więc go to zmotywuje i pozwoli zapewne znaleźć lepszą pracę w przyszłości.

Czy tylko mi się wydaje że ten expert był za długo bogaty ?

Dobrze powiedział. Każda recesja czy spowolnienie oczyszcza gospodarkę z nietrafionych decyzji, projektów i bezproduktywnej pracy. Dlatego możemy mówić o społecznej funkcji bankructwa. Upadają pomysły nieprzydatne dla społeczeństwa, a utrzymują się tylko takie przynoszące im korzyść.
W ten sposób buduje sie dobrobyt społeczny, a niebezpieczny jest trend przeciwny, czyli utrzymywanie na siłę bankrutów na koszt społeczeństwa. Mieliśmy do czynienia z tym podczas Wielkiego Kryzysu kiedy kryzys był przedłużany pod przykrywką "ochrony miejsc pracy" mamy do czynienia teraz kiedy z publicznych pieniędzy ratuje się instytucje finansowe z publicznych pieniędzy.

Ja nie jestem bogaty, a mimo to też to rozumiem.

Luke Johnson, Financial Times :

“Sektor prywatny może sprawnie funkcjonować, dzięki temu, że nieustannie eliminuje te firmy, które nie potrafią sprostać rygorom rynku. Trzeba stracić pieniądze ulokowane w tonącej spółce (tak jak mnie się to przytrafiło – nawet o parę nawet razy za dużo), aby właściwie zrozumień ryzyko, jakie niesie za sobą inwestowanie w akcje. Popełnianie takich błędów to jedyny sposób, żeby się czegoś nauczyć i stawać się coraz lepszym.”

“Rynek jest niezwykle wymagającym przełożonym, jednak jego działanie cechuje logika, której tak często brakuje organom rządowym, które nie potrzebują stawiać czoła konkurencji i nie muszą obawiać się upadku, bo po prostu przywłaszczają sobie środki płynące z podatków.”

“Obawy budzi fakt, iż powstaje właśnie nowy ogromny należący do państwa kompleks przemysłowy. Czyżby miał on zastępować tracący na znaczeniu przemysł produkujący na potrzeby wojska? Obecnie zbyt wiele firm funkcjonuje tylko dzięki kontraktom z sektora publicznego, co w dłuższym okresie nie jest dobrym pomysłem na rozwój.”

“Dlatego też prawdziwym zagrożeniem, przed jakim stoi teraz Zachód nie jest recesja, ale powrót do nacjonalizacji, pełzającego socjalizmu, wzrostu liczby najrozmaitszych regulacji oraz angażowanie się państwa w gospodarkę. Ryzykujemy w ten sposób, że bez przerwy będziemy borykać się z zadłużeniem, słabą walutą, rozdętym, ale nietykalnym państwem opiekuńczym i niezdolnością do ponoszenia ofiar wynikających z pojawiającego się cyklicznie w gospodarce ostrego spowolnienia. Interwencje polityków rozregulowują rynki, co w dłuższym okresie doprowadzi do jeszcze poważniejszych problemów.”
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Superstar
Wizytator



Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1233
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 18:12, 09 Cze 2009    Temat postu:

Też tak myślałem dopóty nie odkryłem jak trudno wrócić do obiegu, tego o czym on mówił, znaleźć pracę, to wszystko brzmi fajnie, globalnie, nowocześnie, ale przemilcza ofiary w ludziach, kojarzy mi się taki liberalizm z bezwładzą i ewolucyjnym doborem, zapomina się o tym że w tak losowych warunkach giną także doskonale przystosowane okazy. Co nie powinno się wydarzyć w dobie globalizacji.

Obnażyły ten kryzys słabość wolnego rynku, podobały mi się takie kwiatki jak brak odpowiedzialności zarządów, brak faktycznego nadzoru jednostek, raczej to jednostki były kontrolowane przez wirtualny przecie system.
To co w tamtej debacie mi się nie podobało to odczłowieczenia, brak refleksji, z miejsca zawierzyłem przeciwnej stronie tej bardziej socjalnej która oprócz oczywiście socjal pierduł zdobyła się na to żeby coś z obecnego systemu skrytykować. Kryzys przecie spowodowała nadmierna wolność a nie regulacje, regulacje muszą być to oczywiste, np. płaca minimalna, socjal niekoniecznie oznacza jakiejś komuny mentalnej.
Dlatego rozśmieszył mnie ten człek, bo w debacie o tym jak pomóc ludziom, walił bezmyślnie mantrami,
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oless




Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 2139
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 0:42, 10 Cze 2009    Temat postu: Przyczyny kryzysu rynku kredytów hipotecznych w 2007/2008

Superstar napisał:
Obnażył ten kryzys słabość wolnego rynku,

Pokażę ci dlaczego to nieprawda. Kryzys obnażył słabość [link widoczny dla zalogowanych]. Kryzys nie rozpoczął się dlatego że przedsiębiorcy wyprodukowali czegoś za dużo albo "zapomnieli" zapewnić usługi potrzebnej społeczeństwu.
Kryzys rozpoczął się od sektora bankowości, jednej z najbardziej zcentralizowanych i przeregulowanych dziedzin gospodarki. Przyczyną kryzysu był brak wolnego rynku, a nie jego swoboda. O prawdziwych przyczynach zachwiania na rynku kredytów hipotecznych dalej.

Superstar napisał:
podobały mi się takie kwiatki jak brak odpowiedzialności zarządów, brak faktycznego nadzoru jednostek, raczej to jednostki były kontrolowane przez wirtualny przecie system.

A rozważyłeś skąd wziął się brak odpowiedzialności ?

Na wolnym rynku jest właściciel, który ryzykuje własnym majątkiem podejmując decyzje. Gdy popełni błąd ponosi straty finansowe, kiedy trafia osiąga sukces. To dlatego nie potrzeba żadnego innego "kontrolera".

W wirtualnym świecie rynku finansowego zatracono łączność pomiędzy właścicielem a tymi, którzy podejmują decyzje. Akcjonariusze nie mają żadnego wpływu na politykę instytucji finansowych, a menadżerzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności czego przykładem milionowe premie po odejściu z upadłych funduszy. Czy taki system aż nie zachęca do moralnego hazardu ? Kiedy jeden z funduszy splajtował zamiast zapewnić zwrot pieniędzy jego akcjonariuszom z masy upadłościowej w wyniku urzędniczej dyrektywy przekazano majątek bankruta innemu bankowi. Taka bankokracja nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem, jest to hybrydowy socjalizm korporacyjny.

Mało osób zdaje sobie sprawę jakie naprawdę są przyczyny kryzysu finansowego i "kto za tym stoi". Przeciętna wykształcona osoba jest bezradna w uzyskaniu tej wiedzy, bo media przekazują zniekształcony obraz rzeczywistości.

1. Rola państwa w wywołaniu "bańki" : centralna polityka monetarna.

A wszystko zaczęło się od państwowej instytucji jaką jest amerykański [link widoczny dla zalogowanych], czyli Rezerwa Federalna (FED), która centralnie zarządza stopami pieniężnymi. W wyniku jej niefrasobliwej polityki monetarnej kilka lat przed kryzysem stopa procentowa została obniżona do ... 1% (w ten sposób Alan Greenspan chciał wtłoczyć w amerykańska gospodarke większą płynność). Tak tani pieniądz zachęcał banki do masowego udzielania kredytów z niskim oprocentowaniem a obywateli do ich zaciągania. Z ekspansji kredytowej korzystało również państwo, zadłużające się z powodu swiadczeń socjalnych i finasowania wojny w Iraku.

Jednakże ponieważ banki udzielają kredytów na mocy [link widoczny dla zalogowanych] to powódź nowych pieniędzy przyniosła groźbę wysokiej inflacji. Jedyną reakcją mogło być zwiększenie stóp procentowych, aby zahamować wcześniej wywołaną przesadną ekspansję kredytową banków.

Konsekwencją wzrostu stóp procentowych był wzrost rat kredytów hipotecznych, których oprocentowanie jest zmienne. W wyniku tego zabiegu tysiące amerykanów - kredytobiorców o marginalnej (granicznej) zdolności kredytowej - znalazło się w sytuacji niemożności pokrycia kosztów kredytu. Wielu z nich zapewne myślało, że w razie kłopotów sprzeda nieruchomość w ten sposób spłacając kredyt. Jednakże ceny nieruchomości wcześniej wywindowane w górę z powodu sztucznego popytu wywołanego znaczną obniżką stóp procentowych nagle spadły wraz z ich wzrostem, tak, że nawet sprzedaż domu nie zapewniała spłaty zadłużenia. Zostali bankrutami, a wraz z nimi banki potraciły płynność.

Chociaż ci wszyscy Kredytobiorcy świadomie i dobrowolnie zaciągnęli kredyty hipoteczne to jednak zostali wprowadzeni w błąd przez zbyt luźną politykę kredytową banku centralnego (FED) . Gdyby FED nie manipulował stopą procentową i nie obniżył jej wartości poniżej rynkowej w zdecydowanej większości nie podjęliby błędnych decyzji inwestycyjnych. Nie muszę dodawać że tej samej ułudzie ulegają firmy biorące kredyty ? Stąd najpierw sztuczny boom a potem nieuchronna recesja, która musi przywrócić rynek do normalnego stanu i produktywnej re-alokacji zasobów ekonomicznych (w tym ludzkiej pracy).

2. Socjalizm hipoteczny: dlaczego akurat rynek kredytów hipotecznych ?

Posiadanie własnego domu jest częścią "american dream". Także z tego powodu myślący populistycznie politycy już dawno wprowadzili szereg regulacji i ustaw mających na celu ułatwianie zaciagnięcia kredytu hipotecznego przez ludzi o niskiej zdolności kredytowej. Banki były związane rzekomo "antydyskryminacyjnymi" ustawami "chroniącymi" mniejszości. Taka działalnością parały się szczególnie Fannie Mae oraz Freddie Mac. Chociaż były "sprywatyzowane" od dawna cieszyły się cichym wsparciem rządu. Doszło więc do oczywistej w tym przypadku "pokusy nadużycia" która zawsze pojawia się w przypadku państwowej ingerencji w rynek. Instytucje bankowe podejmowały o wiele wieksze ryzko wiedząc że w razie problemów koszty pokryje państwo. Takiego ryzyka nigdy nie podjełyby gdyby były uzależnione jedynie od rynkowych mechanizmów.

3. Kto przewidział kryzys ?

Ekonomiści wolnorynkowi, dokładnie opisując jaki będzie przebieg kryzysu na rynku kredytów hipotecznych. Ponieważ byli w mniejszości śmiano się z nich. Jednym z nich był Peter Shiff , warto obejrzeć ten filmik jest bardzo pouczający : amerykański program Byki i Niedźwiedzie w 2006 roku
lub podobny : Historia pewnego zakładu

Politycy wolnorynkowi jak Ron Paul: Keynesowska zaraza (od 1:38 minuty)

4. Jakie jest rozwiązanie ?
Superstar napisał:
Kryzys przecie spowodowała nadmierna wolność a nie regulacje, regulacje muszą być to oczywiste,

Regulacje juz były np. te bazylejskie. Rozwiązaniem nie jest zwiekszanie regulacji tylko usunięcie przyczyny problemów, którą jest "moralny hazard" pojawiający się zawsze wtedy gdy ryzyko inwestycji czy zarządzania jest zdejmowane z właścicieli a przechodzi na państwo lub niezależny zarząd. Nie swoimi pieniędzmi ryzykuje się o wiele bardziej.
I z tego powodu banki i instytucje finansowe postępowały tak a nie inaczej.

Kolejne regulacje będą działały dopóki znów nie znajdzie się ktoś kto wpadnie na pomysł jak je obejść (tak jak obeszli dotychczasowe). Przywrócenie relacji pomiędzy właścicielami kapitału (akcjonariuszami) a zarządzaniem (menadzerami) oraz usunięcie intwerwencji państwa, które ryzykuje publicznymi pieniędzmi uczyni zbędnym istnienie jakichkolwiek rozbudowanych regulacji kontrolnych. Rzyzyko zysku i straty będzie wystarczającym kontrolerem.


Ostatnio zmieniony przez Oless dnia Śro 0:50, 10 Cze 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Superstar
Wizytator



Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1233
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 17:05, 10 Cze 2009    Temat postu:

narazie wydzieliłem, ale tyle to zajęło że odpiszę troszkę potem
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Superstar
Wizytator



Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1233
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 22:12, 11 Cze 2009    Temat postu:

Oless napisał:
Przeciętna wykształcona osoba jest bezradna w uzyskaniu tej wiedzy, bo media przekazują zniekształcony obraz rzeczywistości.
Dokładnie tak samo jest ze mną, dlatego tak zareagowałem na tego człowieka z TVN u, przypominał mi kolesia z filmu co podałeś , kontr rozmówcę Petera Schiffa, no facet mówi mu że kobieta* nie chce pracować w 7 miesiącu ciąży, ale musi, to nie , ona chce bo wykorzystuje osiągnięcia współczesnego świata! masakra
Zapewne źle zrozumiałeś moją wypowiedz bo totalnie źle ją wyraziłem, zupełnie nie znam się na ekonomi wiem być może nie jestem przeciwny wolnemu rynkowi, ale jako zwykły odbiorca czuję że jeśli ktoś mi mówi że to dobrze że straciłem prace, to pieprzy, nie dlatego że "prawa rynku", tylko dlatego że ja czekam 1, 2 ,3 ,4 wypowiedz a "expert" dalej wali prawami zapominając że chodzi o człowieka.
Analogiczna sytuacja jak w filmie, facet mówi że ciężarna haruje dla chleba a nie z miłości (sic!) a na to nawet prezenterka w odruchu zagrożenia zaczyna walczyć o prawa kobiet, jakby to miało coś do rzeczy ?!?

Co do tego czy to interwencjoniz czy liberalizm naprawdę nie umiem się odnieść, zapewne masz rację, ale jak pisałem nie znam się na ekonomi,nie więcej niż przeciętny czytelnik prasy. To co powiedział tamten expert na TVN skoro tak mówisz faktycznie może jest receptą, ale mi chodziło bardziej o tą bufoniadę, jak Ci z youtube co podałeś linki, tak długo siedzą w tej ekonomi, nie ponoszą ryzyka, nie zarabiają pracą fizyczną bądź taką kiedy to kobieta w ciąży musi pracować, żeby się utrzymać i pierdzelą 3 po 3 w TV, jak to rynek jest świetny. To jakiś szamanizm :shock:

* Oczywiście z tą kobitą to chlapnął, bo co to kobita nie może na dom zarobić
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mat




Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 2977
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 21:35, 17 Paź 2009    Temat postu: Re: Wolny rynek, interwencjoniz, socjal, liberalizm, etatyzm

W swietle ekonomii bardzo ciekawa jest samobojcza polityka poparcia Kosciola kat. dla kapitalizmu, ktory jest glownym powodem tego, ze koscioly pustoszeja, rosnie ilosc narkotykow i alkoholizmu wsrod mlodziezy, ze zachowanie mlodziezy w szkolach jest coraz bardziej skandaliczne, ze lawinowo wzrasta ilosc rozwodow juz wsrod bardzo mlodych ludzi, ze slabna relacje rodzinne, ze wzrasta ilosc zaburzen i chorob psychicznych, uzaleznien, pogoni za kasa itp.itd
A to przeciez tylko wladza komunistow trzymala Polakow w Kosciele kat. A Kosciol kat. robil wszystko, aby odsunac komunistow od wladzy i teraz zbiera owoce swej niemalze nieskonczonej glupoty. :mrgreen:


Ostatnio zmieniony przez mat dnia Sob 21:37, 17 Paź 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barycki/konto usunięte
Usunięcie na własną prośbę



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 4203
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Konto usunięte na prośbę użytkownika. Patrz: przycisk WWW
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 21:34, 18 Paź 2009    Temat postu:

Superstar:
Cytat:
zupełnie nie znam się na ekonomi


Zapewniam cię, że znasz się lepiej od Olessa, to mitoman, zapytaj go o przykład wolnego rynku, a zobaczysz, że idiotyzmy, które zacznie wypisywać, będą oczywiste dla dziecka.

Adam Barycki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oless




Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 2139
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 23:30, 18 Paź 2009    Temat postu:

barycki napisał:
Superstar:
Zapewniam cię, że znasz się lepiej od Olessa, to mitoman, zapytaj go o przykład wolnego rynku, a zobaczysz, że idiotyzmy, które zacznie wypisywać, będą oczywiste dla dziecka.

Daj szansę szanownemu Panu Adamowi Baryckiemu wyjść poza błazenadę zadając merytoryczne pytanie np. jakie są dokładne przyczyny kryzysu finansowego, a zobaczysz, że bańka pęknie jak za pomocą czarodziejskiej różdżki :grin:

P.S. Pan Barycki na forum Racjonalisty bronił tezy , że Hiler uczciwym człowiekiem był, zapewne na ekonomii zna się nie gorzej niż na etyce czy historii :rotfl:

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez Oless dnia Nie 23:32, 18 Paź 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 23951
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 23:53, 18 Paź 2009    Temat postu:

No to zaproponowane pytanie padło. Czekamy na odpowiedź.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Superstar
Wizytator



Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1233
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 0:13, 19 Paź 2009    Temat postu:

No w sumie to ja też jestem ciekaw.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barycki/konto usunięte
Usunięcie na własną prośbę



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 4203
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Konto usunięte na prośbę użytkownika. Patrz: przycisk WWW
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 5:41, 19 Paź 2009    Temat postu:

wujzboj:
Cytat:
pytanie padło. Czekamy na odpowiedź.


No to sobie poczekamy, ja pisałem, że Oless jest mitomanem, a nie idiotą, pośmiewiska z siebie nie zechce robić.

Adam Barycki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barycki/konto usunięte
Usunięcie na własną prośbę



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 4203
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Konto usunięte na prośbę użytkownika. Patrz: przycisk WWW
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 6:35, 19 Paź 2009    Temat postu:

Oless:
Cytat:
czarodziejskiej różdżki


To jest właściwa terminologia dla opisu „wolnego rynku”

Oless:
Cytat:
jakie są dokładne przyczyny kryzysu finansowego


Dokładne, wymagają dokładnej analizy dokumentów, a te z definicji są tajne, a ogólnie, to brak kontroli nad podziałem, skutkujący nieograniczoną ekspansją fiskalizmu w ograniczonej przestrzeni materialnej, a więc i gospodarczej.

Oless:
Cytat:
zapewne na ekonomii zna się


Dla marksisty to konieczność.

Oless:
Cytat:
bronił tezy , że Hiler uczciwym człowiekiem był


A co, w kartach oszukiwał?

Oless:
Cytat:
na etyce


A chętnie zapoznam się z systemem etycznym wykluczającym uczciwość ludobójcy.

(wujuzboju, rozważ odpowiedź gdyby cię kusiło, ja znam taki system etyczny, który pozwala ludobójcę wynosić na ołtarze miłującego boga)

Adam Barycki


Ostatnio zmieniony przez barycki/konto usunięte dnia Pon 7:15, 19 Paź 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujzboj
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 23951
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: znad Odry
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 11:14, 19 Paź 2009    Temat postu:

To niedobrze, że poczekamy (na twoje teorie). Milczący może co prawda uchodzić za mędrca, ale...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barycki/konto usunięte
Usunięcie na własną prośbę



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 4203
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Konto usunięte na prośbę użytkownika. Patrz: przycisk WWW
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 11:51, 19 Paź 2009    Temat postu:

wujzboj:
Cytat:
uchodzić za mędrca


A na cholerę ja mam uchodzić? Przecież to wstyd być rozumianym przez pospólstwo.

wujzboj:
Cytat:
poczekamy (na twoje teorie).


Chyba tak, na razie obracam się wśród cudzych, już istniejących.

Adam Barycki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oless




Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 2139
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 12:38, 19 Paź 2009    Temat postu:

barycki napisał:
a ogólnie, to brak kontroli nad podziałem
wujzboj napisał:
To niedobrze, że poczekamy (na twoje teorie). Milczący może co prawda uchodzić za mędrca, ale...

Owszem, zgodnie z hebrajskim przysłowiem
" Nawet głupiec, gdy milczy, uchodzi za mądrego, za roztropnego, gdy zamyka usta." (Ks. Przysłów)
Tyle, że taktyka Baryckiego legła w gruzach, bowiem nie tylko unika rzeczowej odpowiedzi, ale i ujada jak podwórkowy piesek.

barycki napisał:
No to sobie poczekamy, ja pisałem...

Mniej pisania, a więcej zaradności Barycki. Wolny rynek został już opisany, nie można sobie wyobrazić dla Ciebie lepszej wiadomości, jako marksista masz braki w edukacji sięgające ponad stu lat, a nawet więcej bo Marks i za swoich czasów już był wsteczny. Pozostaje więc tylko czytać :mrgreen:
-> Lekcja dobrej ekonomii - Potęga Wolnego Rynku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barycki/konto usunięte
Usunięcie na własną prośbę



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 4203
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Konto usunięte na prośbę użytkownika. Patrz: przycisk WWW
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 13:44, 19 Paź 2009    Temat postu:

Oless:
Cytat:
Mniej pisania, a więcej zaradności


Zadałeś jedno pytanie: „jakie są dokładne przyczyny kryzysu finansowego”. I otrzymałeś odpowiedź: „Dokładne, wymagają dokładnej analizy dokumentów, a te z definicji są tajne, a ogólnie, to brak kontroli nad podziałem, skutkujący nieograniczoną ekspansją fiskalizmu w ograniczonej przestrzeni materialnej, a więc i gospodarczej.” Ale jak chcesz jeszcze krócej, to proszę: brak kontroli społecznej.
A gdzie twoje odpowiedzi? Śmiało, pośmiejemy się.

Oless:
Cytat:
jako marksista masz braki w edukacji sięgające ponad stu lat, a nawet więcej


I z tymi brakami funkcjonują najbogatsze gospodarki świata, z twoją nowoczesną edukacją, kopalnie w Kongu.

Oless:
Cytat:
Lekcja dobrej ekonomii - Potęga Wolnego Rynku.


Tak, marksizm to rzeczywiście staroć, twój link to wszechnica wiedzy nowoczesnej, zarówno w treści, a forma, to już majstersztyk. Nieskromnie dodam, że to lepsze od „tańca z gwiazdami”

Oless:
Cytat:
nie tylko unika rzeczowej odpowiedzi, ale i ujada jak podwórkowy piesek.


To ja odpowiedziałem na twoje pytanie, a ty na moje, nie i nie tylko nie jesteś w stanie odpowiedzieć, ale i opędzić się od pieska jakim kapciem. Twoja nieporadność, nie pozwala mi pozostać wobec ciebie obojętnym, dlatego obejmuję cię specjalnym programem mojej troski o ciebie. Od teraz będę się opiekował każdym twoim tekstem z wielką troskliwością, a to jak każde lekarstwo, będzie nieprzyjemne, ale skuteczne, pójdziesz stąd w cholerę.

Adam Barycki

PS.

Oless:
Cytat:
Barycki


Mój nick pisze się z małej litery, a jeżeli chcesz się do mnie zwracać po nazwisku, to musisz również przez, pan.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oless




Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 2139
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 14:58, 19 Paź 2009    Temat postu:

barycki napisał:
Zadałeś jedno pytanie (..) I otrzymałeś odpowiedź: „Dokładne, wymagają dokładnej analizy dokumentów, a te z definicji są tajne, a ogólnie, to brak kontroli nad podziałem, skutkujący nieograniczoną ekspansją fiskalizmu w ograniczonej przestrzeni materialnej, a więc i gospodarczej.”

Zajrzyj na górę i sprawdź jak powinna wyglądać rzeczowa prezentacja przyczyn kryzysu finansowego, na tyle obszerna by uniknąć uproszczeń zniekształcających rzeczywistość.
To co do tej pory napisałeś, jest mówiąc delikatnie, postmodernistycznym bełkotem, przepisanym na kolanie nie wiadomo skąd. Wymówka z brakiem dokumentów jest kuriozalna, posiadamy wszystkie niezbędne dane do przeprowadzenia miarodajnej, ogólnej analizy załamania na rynku kredytów hipotecznych i zachwiania rynkiem finansowym.

"Brak kontroli nad podziałem", podziałem czego barycki ? "ekspansja fiskalizmu" czyjego fiskalizmu ? , "w ograniczonej przestrzeni" a jaki to ma wpływ na rynek ? Konkrety barycki, konkrety. Tak się mądrowałeś to teraz musisz dać coś od siebie. Nie ma że boli :mrgreen:

barycki napisał:
Ale jak chcesz jeszcze krócej, to proszę: brak kontroli społecznej.

Tak to każdy potrafi napisać, nawet największy laik. Konkrety waćpan, konkrety. Powyżej opisałem pokrótce z czego wynikał hazard uprawiany przez menadżerów, może kolej teraz na ciebie.

barycki napisał:
A gdzie twoje odpowiedzi? Śmiało, pośmiejemy się.

Nie dość , że mało bystry to i jeszcze udaje, że ślepy na linki. Barycki show.

barycki napisał:
Cytat:
jako marksista masz braki w edukacji sięgające ponad stu lat, a nawet więcej

I z tymi brakami funkcjonują najbogatsze gospodarki świata

Żadna normalna gospodarka świata nie funkcjonuje w rytm marksistowskich tez , masz poważne problemy z poprawnym odczytywaniem rzeczywistości.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oless




Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 2139
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 15:02, 19 Paź 2009    Temat postu:

...

Ostatnio zmieniony przez Oless dnia Czw 13:36, 22 Paź 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barycki/konto usunięte
Usunięcie na własną prośbę



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 4203
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Konto usunięte na prośbę użytkownika. Patrz: przycisk WWW
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 16:59, 19 Paź 2009    Temat postu:

Oless:
Cytat:
zaczniesz pisać do rzeczy


A gówno. Do rzeczy już napisali inni, choćby tylko to, co umieściłem poniżej, wystarczy ich poczytać, ja będę tylko z ciebie drwił, ale nie przejmuj się, nie musisz mnie rozumieć, mi to nie przeszkadza.

Saad-Filho Johnston „Neoliberalizm przed trybunałem”
W trzydziestu esejach ukazano, że neoliberalizm stanowi część hegemonicznego projektu koncentracji władzy i bogactwa w rękach elit całego świata, projektu przynoszącego korzyści przede wszystkim finansjerze poszczególnych krajów, a w skali światowej – kapitałowi amerykańskiemu. Dlatego globalizacji i imperializmu nie można rozpatrywać w oderwaniu od neoliberalizmu.

Grzegorz Kołodko „Wędrujący świat”
Kołodko nie zostawia na neoliberałach suchej nitki zarzucając im intelektualne fałszerstwo, ślepe doktrynerstwo, służalczość wobec interesów wielkiego kapitału, a wreszcie przyczynienie się do pogorszenia sytuacji społecznej w wielu regionach świata. Ta pryncypialna i dobrze podbudowana faktami krytyka przewija się zresztą przez ponad 400 stron tej książki. Kołodko nie tylko konfrontuje obietnice neoliberalnej ideologii z marnością odwołującej się do nich praktyki, ale też wskazuje na słabości aparatu teoretycznego konwencjonalnej ekonomii, który nie przystaje do realnego kapitalizmu na początku XXI w. Dotyczy to przede wszystkim fetyszyzowanego przez neoliberałów wskaźnika gospodarczego wzrostu czyli produktu krajowego brutto (PKB). Przytaczając przykłady krajów, w których PKB rośnie, a bieda i nierówności nie przestają się pogłębiać.

Oless:
Cytat:
zejdę więc do poziomu "kwi, kwi"


Z neoliberalizmem jest ten problem, że on jest tylko na tym poziomie, na innym nie daje sobie rady.

Oless:
Cytat:
Żadna normalna gospodarka świata nie funkcjonuje w rytm marksistowskich tez , masz poważne problemy z poprawnym odczytywaniem rzeczywistości.


No cóż, nie każdy ma szczęście uczyć się z TVN-u i prawidłowo odczytywać rzeczywistość. Ja na nieszczęście uległem stacjom niemieckim, francuskim i angielskim, a tam się z neoliberalizmu śmieją, a z marksizmu, nie śmieją się, no i poddałem się tej aberracji.

Oless:
Cytat:
Tak to każdy potrafi napisać, nawet największy laik.


To popróbuj. Obawiam się jednak, że gówno z tego wyjdzie, masz problem z definiowaniem podstawowych pojęć, dlatego musisz je długo opisywać po uważaniu. Mnie nie rajcuje odkrywanie Ameryki na nowo.

Adam Barycki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Johnny99




Dołączył: 10 Wrz 2009
Posty: 592
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 19:03, 19 Paź 2009    Temat postu:

Cytat:
I z tymi brakami funkcjonują najbogatsze gospodarki świata, z twoją nowoczesną edukacją, kopalnie w Kongu.


Czyli wynika z tego, że neoliberalizm jest po prostu zakamuflowanym marksizmem. Co jest zgodne z doświadczeniem ;)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pon 19:31, 19 Paź 2009    Temat postu:

neoliberalizm to tylko kolejny izm, obiecujacy niebo a produkujacy pieklo.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oless




Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 2139
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 19:48, 19 Paź 2009    Temat postu:

Johnny99 napisał:
Cytat:
I z tymi brakami funkcjonują najbogatsze gospodarki świata, z twoją nowoczesną edukacją, kopalnie w Kongu.

Czyli wynika z tego, że neoliberalizm jest po prostu zakamuflowanym marksizmem. Co jest zgodne z doświadczeniem ;)


:mrgreen:
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oless




Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 2139
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:02, 19 Paź 2009    Temat postu:

barycki napisał:
A gówno.

Tyle właśnie napisałeś ;P Widocznie w stacjach francuskich i niemieckich uczą jedynie bezrefleksyjnego cytowania innych (nie to żeby media w innych krajach były lepsze) bez samodzielnego zrozumienia rzeczywistości o której mowa.

Saad-Filho Johnston napisał:
W trzydziestu esejach ukazano, że neoliberalizm stanowi część hegemonicznego projektu koncentracji władzy i bogactwa w rękach elit całego świata, projektu przynoszącego korzyści przede wszystkim finansjerze poszczególnych krajów, a w skali światowej – kapitałowi amerykańskiemu. Dlatego globalizacji i imperializmu nie można rozpatrywać w oderwaniu od neoliberalizmu.

To nawet nie jest głupie, jednaże typowa ofiara mediów nie jest w stanie zrozumieć stosowanych pojęć, których potem używa niezgodnie z ich naukowymi desygnatami. Omówmy wiec je kolejno:

Neoliberalizm "wallstreet"owy jest zły, jednakże z klasycznym liberalizmem i wolnym rynkiem ma on tyle wspólnego, ile 'lód' z 'ludem' (podobnie brzmiącą nazwę). Owszem, jest to tylko nowoczesna wersja socjalizmu korporacyjnego, czyli niekontrolowanego zarządzania dobrem wspólnym, bez związków z prawowitymi właścicielami (akcjonariuszami) oraz zarabianiu przez rekinów finansjery na bańkach oraz pokrywaniu strat systemu z publicznych pieniędzy (przejęcie toksycznych aktywów przez FED).

Imperializm Amerykańska polityka ekspansji monetarnej (eksportowania inflacji) i życia na kredyt tez kiedyś musi się skończyć i to najprawdopodobniej krachem gospodarki USA i utratą hegemonii amerykańskiego dolara jako światowej waluty. Jeszcze przyjdzie czas gdy Chińcycy zaczną zbierać owoce swojej pracy, a nie tylko je eksportować zagranicę.

Czym jest globalizacja ? Otóż globalizacja ma dwie twarze: jedną dobrą a drugą złą.

Globalizacja (Instytucji) - jest to oddawanie coraz większej władzy do organizacji o światowym zasięgu, takich jak Bank Światowy (filmik) , agendy ONZowskie, organy Unii Europejskiej, MFW. Niestety zasiadający tam inżynierzy społeczni czy architekci świata bardziej wierzą w centralne planowanie niż ludzkie działanie, dlatego dążą jedynie do coraz większej liczby praw, standaryzacji, regulowania procesów globalnych i konstruowania sztywnego świata wg własnej namaszczonej wizji. W imię pomocy krajom Trzeciego Świata przyjęli również oryginalną strategię "kopania leżącego" i wysyłania jałmużny w ręce afrykańskich oligarchów.

Globalizacja ( Handlu) - jest to działanie na rzecz wolnego przepływu usług i towarów, ludzi, wiedzy, kultury, informacji etc. w skali miedzynarodowej. Taka globalizacja jest jedyną metodą na zwiększanie dobrobytu ludzkości. Dzięki postępowi technicznemu współcześnie współpracują ze sobą kraje z najdalszych zakątków świata, możemy zakupić dobra wytwarzane setki kilometrów stąd; skutkiem jest lepszy podział pracy(specjalizacja) i wydajniejsza gospodarka świata. Niestety rządy państw i wyżej wymienione instytucje robią wszystko, aby utrudnić swobodną wymianę dóbr, a liczba ceł i regulacji związanych z międzynarodowym handlem jest w zasadzie większa niż 100 lat temu. To się nazywa interwencjonistyczny "postęp" ...

Grzegorz Kołodko „Wędrujący świat&#8221 napisał:
Kołodko nie zostawia na neoliberałach suchej nitki zarzucając im intelektualne fałszerstwo, ślepe doktrynerstwo, służalczość wobec interesów wielkiego kapitału, a wreszcie przyczynienie się do pogorszenia sytuacji społecznej w wielu regionach świata. Ta pryncypialna i dobrze podbudowana faktami krytyka przewija się zresztą przez ponad 400 stron tej książki.

Kołodko należy do tego nurtu ekonomistów, którzy siedzieli cichutko jak mysz kościelna przed kryzysem finansowym i głośno popierali politykę "pobudzania" gospodarek światowych, natomiast uwielbiaja mędrkować już po fakcie i wysuwać tysiące propozycji "co należy zrobić" albo "kto jest winny". Niestety Pan Profesor Kołodko widzi rozwiązanie jedynie w dalszym rozroście państwowego interwencjonizmu, i jest zwolennikiem zadłużania się państwa, czyli co tu dużo ukrywać - to do tego się sprowadza - jest tzw. pożytecznym idiotą bardzo potrzebnym systemowi wielkiego biznesu, bo proponuje rozwiązania dla nich zadowalające, chociaż werbalnie jest im przeciw.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barycki/konto usunięte
Usunięcie na własną prośbę



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 4203
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Konto usunięte na prośbę użytkownika. Patrz: przycisk WWW
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 7:12, 20 Paź 2009    Temat postu:

Johnny99
Cytat:
Czyli wynika z tego, że neoliberalizm jest po prostu zakamuflowanym marksizmem.


Ani „czyli”, ani „porostu”. Jest kilka podobieństw na różnych płaszczyznach, jak i w skutkach w niektórych kontekstach i to wszystko, a to nie to samo, co identyczność.

Johnny99
Cytat:
Co jest zgodne z doświadczeniem


Jest ciekawym, że beneficjenci neoliberalizmu, wbrew jego założeniom teoretycznym, używają w praktyce więcej narzędzi marksizmu niż neoliberalizmu.

Adam Barycki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barycki/konto usunięte
Usunięcie na własną prośbę



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 4203
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Konto usunięte na prośbę użytkownika. Patrz: przycisk WWW
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 8:01, 20 Paź 2009    Temat postu:

Oless:
Cytat:
dwie twarze: jedną dobrą a drugą złą.


Tak się to już w naszym wszechświecie ułożyło, że w 10 do minus 35-tej sekundy od jego powstania, nie istnieje w nim jednobiegunowość, wszystko ma dwie twarze. Natomiast kategoryczne przypisywanie im wartości, jest niczym innym jak próbą wyekstrahowania jednej z nich, wbrew obowiązującej konieczności. Tym właśnie jest wolny rynek, abstrakcją niemożliwą do zaistnienia. Prawa dialektyki są nienaruszalne i tylko interwencjonizm w ścieraniu się z wolnym rynkiem mogą funkcjonować. Skutki dominacji jednego nad drugim są już znane. Znane są też efekty funkcjonowania tych dwóch zależności w najbardziej rozwiniętych krajach świata.

Ale ty się tym nie przejmuj, oddzielaj, niech dobro ze złem się nie miesza.

Oless:
Cytat:
klasycznym liberalizmem i wolnym rynkiem


Już cię pytałem, bezskutecznie o wolny rynek, teraz zapytam o przykład funkcjonowania liberalizmu w czystej formie. Gdzie to on sobie funkcjonował wolny od uwarunkowań państwa, czy społeczeństwa?

Jak widzisz ja nic, tylko o gównie piszę, tym materialnym padole konieczności, nie potrafię tak jak ty, o duchu pięknym.

Adam Barycki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kawiarnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin