Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ludzkie poznanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Katolicyzm
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katolikus




Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 2830
Przeczytał: 84 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 15:50, 01 Sty 2025    Temat postu: Ludzkie poznanie

Cytat:
Poznawalność Boga przez ludzki rozum

KKK 36 "Święta Matka Kościół utrzymuje i naucza, że naturalnym światłem rozumu ludzkiego można z rzeczy stworzonych w sposób pewny poznać Boga, początek i cel wszystkich rzeczy" (Sobór Watykański I: DS 3004; por. 3026; Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 6). Bez tej zdolności człowiek nie mógłby przyjąć Objawienia Bożego. Człowiek posiada tę zdolność, ponieważ jest stworzony "na obraz Boży" (Por. Rdz 1, 27).

KKK 47 Kościół naucza, że jedynego i prawdziwego Boga, naszego Stwórcę i Pana, można poznać w sposób pewny przez pośrednictwo Jego dzieł, za pomocą naturalnego światła rozumu (Por. Sobór Watykański I: DS 3026.

KKK 50 Za pomocą rozumu naturalnego człowiek może w sposób pewny poznać Boga na podstawie Jego dzieł. Istnieje jednak inny porządek poznania, do którego człowiek nie może dojść o własnych siłach; jest to porządek Objawienia Bożego (Por. Sobór Watykański I: DS 3015). Na mocy swego całkowicie wolnego postanowienia Bóg objawia się i udziela człowiekowi. Czyni to, objawiając swoją tajemnicę, swój zamysł życzliwości, który odwiecznie przygotował w Chrystusie dla dobra wszystkich ludzi. Objawia w pełni swój zamysł, posyłając swego umiłowanego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i Ducha Świętego.

[link widoczny dla zalogowanych]

Tak to przedstawia Kościół.

Czy faktycznie ludzkie poznanie w sposób pewny może poznać Boga?
Czy nie jest tak, że ludzkie poznanie uwikłane jest zawsze w jakieś założenia i niepewne interpretacje?

Czy człowiek z pewnością ma możliwość poznawać obiektywne prawdy? Czy ma możliwość tylko na formułowanie niepewnych przypuszczeń? Otóż cała historia idei filozofii i religii wskazuje zarówno historycznie, jak i merytorycznie, że osiągnięcie wiedzy pewnej o rzeczywistości prawdopodobnie nie jest możliwe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 34013
Przeczytał: 57 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 21:19, 01 Sty 2025    Temat postu: Re: Ludzkie poznanie

Katolikus napisał:
Tak to przedstawia Kościół.

Czy faktycznie ludzkie poznanie w sposób pewny może poznać Boga?
Czy nie jest tak, że ludzkie poznanie uwikłane jest zawsze w jakieś założenia i niepewne interpretacje?

Za chwile w innym miejscu teologowie stwierdzą, iż Bóg "jest niepojęty", bo też "nieskończenie przekracza perspektywę ludzkiego pojmowania". Czyli...
mamy i tak, i odwrotnie.
To pierwsze co się chce spytać: jak to razem miałoby być słuszne?...
- Można sobie głosić coś, potem głosić też i coś o dokładnie przeciwnym wydźwięku, a lud ma to "łyknąć". Na jakiej zasadzie?
- Chyba tylko na takiej, że tak naprawdę to, o nic konkretnie tu nie chodzi, żadne wyraziste granice znaczeniowe nie zostały nam podane, a co najwyżej OGŁOSZONO NAM coś, o co chyba mamy nie pytać, tylko "uwierzyć". Co by w tym kontekście znaczyło owo "uwierzyć", jeśli równie dobrze to coś jest tezą, jak i antytezą?...
- Jedni wyciągną z tego sugestię: no tak, ja taki mało mądry jestem, nie rozumiem, więc mam po prostu być posłuszny autorytetom (cokolwiek by to nie miało znaczyć....). Czyli właściwie to mam tu zastosować jakąś ogólną, niekonkretną emocję mojej uległości, czuć tym, który sam nie ma prawa decydować, bo nawet nie jest w stanie przecież zrozumieć, jak to coś może być jednocześnie dlań zarówno "pewne" jak i "niepojęte" :think:


Ostatnio zmieniony przez Michał Dyszyński dnia Czw 0:26, 02 Sty 2025, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katolikus




Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 2830
Przeczytał: 84 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 22:10, 01 Sty 2025    Temat postu:

Wydaje mi się, że w zdaniu:
"Święta Matka Kościół utrzymuje i naucza, że naturalnym światłem rozumu ludzkiego można z rzeczy stworzonych w sposób pewny poznać Boga, początek i cel wszystkich rzeczy" (Sobór Watykański I(...)"

Chodzi o stwierdzenie, że ludzki umysł w sposób pewny może dojść do przekonania o tym, że istnieje Bóg i pewnie trochę coś o Jego przymiotach.

Św. Paweł chyba nauczał w Rz 1,19-20: "To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy."

Więc pytanie brzmi, czy człowiek w sposób pewny może dojść do istnienia Boga? Tak rozumiem sens zawarty w formułkach.
Magisterium Kościoła naucza, że tak, można w sposób pewny dojść do przekonania o istnieniu Boga. Mnie natomiast wydaje się, że to jest niemożliwe biorąc pod uwagę możliwości poznawcze ludzkiego rozumu.

No, ale jestem ciekaw, co inni sfińscy użytkownicy właśnie powiedzą na temat możliwości ludzkiego poznania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Katolicyzm Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin