Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Algebra Kubusia - Elementarz Mikroelektroniki

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Metodologia / Forum Kubusia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 36492
Przeczytał: 26 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 22:06, 12 Sie 2021    Temat postu: Algebra Kubusia - Elementarz Mikroelektroniki

Algebra Kubusia - Elementarz Mikroelektroniki

Właśnie zeskanowałem mój "Elementarz Mikroelektroniki" napisany 35 lat temu, wyjaśniający przystępnie (mam nadzieję) matematyczny fundament działania wszelkich komputerów ... i mózgu istot żywych (nie tylko człowieka).

Link do "Elementarza Mikroelektroniki":
[link widoczny dla zalogowanych]
*https://www.dropbox.com/s/tnbrf4kocp84ly0/Algebra%20Kubusia%20-%20Elementarz%20Mikroelektroniki.pdf?dl=0

Wstęp:

Niniejsza część algebry Kubusia to obszerny fragment podręcznika do nauki techniki mikroprocesorowej, który napisałem 35 lat temu.
„Elementarz Mikroelektroniki” to matematyczne fundamenty działania wszelkich komputerów, zatem wiedza tu wyłożona nigdy się nie zestarzeje.

Sercem każdego komputera jest mikroprocesor (np. Pentium), zaś mózgiem jego oprogramowanie stworzone przez człowieka (programistę). Sam komputer bez oprogramowania jest tylko kupą złomu, o czym wie każdy 5-cio latek.

Matematyczne fundamenty działania każdego mikroprocesora omówiono w punkcie 1.0.
Jako bonus, dla ambitnych, w punkcie 2.0 szczegółowo omówiono komunikację mikroprocesora z pamięcią zewnętrzną oraz z portami wejścia/wyjścia dzięki którym mikroprocesor komunikuje się ze światem człowieka.

Celem „Elementarza Mikroelektroniki” jest zaspokojenie ciekawości ciekawskich:

Jaki jest matematyczny fundament działania wszelkich komputerów?

Wiedza zawarta w niniejszym podręczniku nie jest niezbędna dla zrozumienia matematycznych fundamentów języka potocznego … a o ten matematyczny opis nam przede wszystkim chodzi.
Tak więc mniej ciekawi mogą sobie darować zrozumienie „Elementarza Mikroelektroniki” i w ogóle tej części algebry Kubusia nie czytać.

Przykład niewyobrażalnej (jeszcze 50 lat temu) rewolucji w elektronice:
[link widoczny dla zalogowanych]

AMD wprowadził do oferty procesor EPYC drugiej generacji - noszący kodową nazwę Rome – kilka miesięcy temu, nie podając jednak wtedy od razu wszystkich szczegółów technicznych dotyczących jego budowy. Ostatnio dowiedzieliśmy się o jednym parametrze, który robi wrażenie. Chodzi o ilość tranzystorów upakowanych w tym układzie.
Okazuje się, że procesor zawiera prawie 40 mld tranzystorów (dokładnie 39 mld 540 mln). Jest to trudna do wyobrażenie ilość biorąc pod uwagę fakt, na jakiej powierzchni wszystkie te tranzystory są zagnieżdżone.


Pytanie:
Czy ktokolwiek zrozumie działanie mikroprocesora rozrysowując jego schemat ideowy złożony z 40 mld tranzystorów?
Oczywiście: NIE
Nie tędy droga do zrozumienia działania dowolnego komputera, w tym do zrozumienia matematycznych fundamentów działania mózgu człowieka.

Nie ma sensu rozrysowywanie schematu ideowego mikroprocesora na bazie występujących tu połączeń odkrytych dzięki mikroskopowi.
Podobnie, nie ma sensu oglądanie pod mikroskopem mięsa z którego mózg istot żywych jest zbudowany.
Nie tędy droga, w ten sposób nigdy nie dojdziemy do rozszyfrowania matematycznych fundamentów działania dowolnego mózgu, nie tylko mózgu człowieka.

Matematyczny fundament działania wszystkich komputerów i wszystkich mózgów istot żywych to banalna algebra Kubusia, logika matematyczna pod którą polegają wszelkie istoty żywe (nie tylko człowiek), nie mając żadnych szans by się spod niej uwolnić.
W świecie człowieka naturalnymi ekspertami algebry Kubusia są wszystkie 5-cio latki, zatem aby ją rozszyfrować należy udać się do przedszkola, co zrobiłem 15 lat temu - dokładnie dzięki temu możliwe było rozszyfrowanie algebry Kubusia.

Człowiek budując współczesne komputery non-stop małpuje działanie własnego mózgu, będącego bez wątpienia nieosiągalnym dla człowieka superkomputerem biologicznym wyposażonym we wspaniałe urządzenia wejścia/wyjścia: wzrok, słuch, węch, dotyk, smak, mowa.

Różnica między komputerem a mózgiem człowieka jest fundamentalna:
Człowiek może modyfikować wykonywany przez niego program w czasie rzeczywistym reagując na sygnały z otoczenia, natomiast komputer wykonuje swój program ściśle według algorytmu wymyślonego przez programistę.


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Wto 15:45, 21 Cze 2022, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Metodologia / Forum Kubusia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin