Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SI bardziej ludzka niż ludzie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 21, 22, 23  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Filozofia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5625
Przeczytał: 44 tematy


PostWysłany: Nie 15:43, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Michał Dyszyński napisał:
Faktycznie, twierdzenie o tym, że pieniądz się posypie pewnie jest daleko idące. Choć prawdą jest, że zawirowania na rynku wartości będą ogromne, tak wielkie, iż turbulencje zmiotą niejedną firmę, niejeden fach.

Zastanów się jakie firmy pozostaną, jakiej pracy nie będzie się dało zastąpić SI, i kogo będzie na nią stać. Ekonomia to system naczyń powiązanych, wystarczy, że jedna dziedzina kuleje, a wszyscy to odczuwają. Teraz pomyśl sobie, że SI potrafi zastąpić nauczycieli, prawników, większość lekarzy, księgowych, radców prawnych, informatyków, architektów, projektantów, artystów itp, itd. Zostaną rolnicy, murarze, i pozostała praca fizyczna, ale kogo będzie na nią stać? Co więcej, postęp nie będzie równomierny jak do tej pory, tylko wykładniczy. Jak AGI zatrybi, to ciężko określić kiedy uzyskać kontrolę absolutną. To może być kilka dni, albo kilka minut. Jest taki film animowany w serii Animatrix, który wyszedł jako dodatek do pełnometrażowego Matrixa. Opisuje problematykę w uproszczony sposób, ale i tak szacunek dla twórców, którzy stworzyli to ponad 20 lat temu.
https://youtu.be/sU8RunvBRZ8?si=NJngkIdxi-EV0rGH
https://youtu.be/61FPP1MElvE?si=ADI4m014KyJYry6Y
https://youtu.be/WlRMLZRBq6U?si=PVJNBej2rqBQGvEl
https://youtu.be/00TD4bXMoYw?si=TDjzRQvgOsJRme1f
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35963
Przeczytał: 17 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 16:17, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Banjankri napisał:

Zastanów się jakie firmy pozostaną, jakiej pracy nie będzie się dało zastąpić SI, i kogo będzie na nią stać. Ekonomia to system naczyń powiązanych, wystarczy, że jedna dziedzina kuleje, a wszyscy to odczuwają. Teraz pomyśl sobie, że SI potrafi zastąpić nauczycieli, prawników, większość lekarzy, księgowych, radców prawnych, informatyków, architektów, projektantów, artystów itp, itd.

Popłynąłeś.
W bajki animowane wierzysz :wink:

Prosty dowód:
Przez ponad 20 lat największe laboratoria świata szukały niebieskiej diody LED kluczowej dla sygnału RGB (telewizja) z zerowym skutkiem.
Odkrycia sposobu produkcji niebieskiej diody LED dokonał człowiek spoza branży, po prowincjonalnym Uniwersytecie - Japończyk Nakamura - okrzyknięty po fakcie Edisonem diod LED.

Edison miał takie same predyspozycje do swoich wynalazków jak Nakamura:
Kod:
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/thomas-alva-edison-wynalazca-zarowki-i-rywal-tesli/bly67dv

Wykształcenia formalnego Edison praktycznie nie miał żadnego. Do szkoły uczęszczał sporadycznie, w sumie przez kilka miesięcy. Biografowie Edisona zgodnie twierdzą, że była to okoliczność pomyślna dla jego późniejszej kariery, szkoła jest bowiem dobra wyłącznie dla przeciętniaków.

Pytanie do Benjankri:
Wyobraź sobie że twoja AGI działa w czasie gdy największe laboratoria świata szukają niebieskiej diody LED.
Czy będzie zdolna do odkrycia niebieskiej diody LED?
NIE!
.. bo odkrycie niebieskiej LED wykraczało poza aktualny stan wiedzy największych umysłów, pracujących w największych laboratoriach świata.

Tu masz ciekawy artykuł z moim komentarzem "Jak odkryto niebieską diodę LED".

Fragment z algebry Kubusia:
http://www.sfinia.fora.pl/forum-kubusia,12/algebra-kubusia-matematyka-jezyka-potocznego,21937.html#707763

12.2.2 Jak wynalazłem niebieską diodę i zmieniłem świat

Doskonałą ilustracją do powyższych definicji będzie historia wynalezienia niebieskiej diody LED.
Już na studiach elektronicznych w latach 1975-1980 mieliśmy w akademiku diody LED, wtedy tylko diody zielone, żółte i czerwone - słabo świeciły, ale były.
Dioda niebieska jest kluczowa dla sygnału RGB (kolorowa TV), więc największe laboratoria świata wszystkie swoje siły skierowały na opracowanie tej diody. Przez około 20 lat wszystko dreptało w miejscu, czyli zero efektów mimo zaangażowania ogromnych sił i środków.
I nagle, w 1993 roku zabłysnął nikomu nieznany Japończyk Shuji Nakamura któremu udało się znaleźć doskonałą, niebiską diodę LED w grupie pierwiastków gdzie nikt się tego nie spodziewał i nie szukał.
Najważniejszym pokłosiem odkrycia Shuji Nakamury jest fakt, że nagle, z dnia na dzień, jasność wszystkich podstawowych diod LED dla sygnału RGB (czerwona, zielona, niebieska) skoczyła 1000-krotnie. Dokładnie dlatego na dzień dzisiejszy żarówki LED praktycznie wyeliminowały tradycyjne żarówki i świetlówki z naszego świata. Żarówka LED jest dwadzieścia razy oszczędniejsza w zużyciu energii i pracuje 50tys godzin a nie jak zwykła żarówka 1000 godzin.

To jest bardzo dobra ilustracja poprawności definicji zbioru pustego podanej wyżej.

Definicja zbioru pustego []:
Zbiór pusty [] to zbiór zawierający zero pojęć zrozumiałych dla człowieka.

Zbiór pusty zawiera nieskończenie wiele pojęć niezrozumiałych dla człowieka, jeszcze niezdefiniowanych. Definiować elementy w naszym Wszechświecie może wyłącznie człowiek, świat martwy sam sobie nic nie definiuje.

Prawo Owieczki:
Prawdziwe jest zdanie ziemskich matematyków iż „ze zbioru pustego [] wynika wszystko” wtedy i tylko wtedy gdy definicje zbioru pustego [] i Uniwersum U będą zgodne z definicjami obowiązującymi w algebrze Kubusia.

Gazeta Wyborcza: 24.05.2017
Jak wynalazłem niebieską diodę i zmieniłem świat
[link widoczny dla zalogowanych]

Na naszych oczach dokonuje się rewolucja w oświetleniu. Tradycyjne żarówki i świetlówki są zastępowane przez półprzewodnikowe źródła światła, popularnie zwane LED-ami (ang. LED - light-emitting diode, czyli świecące diody). Jeden z twórców tego przełomu – japoński fizyk prof. Shuji Nakamura -– otrzymał właśnie doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. "Prometeusz wykradł ogień z Olimpu i przekazał go ludzkości. Nakamura dał nam nowe wydajne źródło światła" – mówił w laudacji prof. Roman Stępniewski.

Rozmowa z

Prof. Shuji Nakamurą,
noblistą z fizyki, profesorem inżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara

Piotr Cieśliński: Nobel pana zaskoczył?

– Od 1993 r., w którym wynalazłem niebieską diodę, japońskie media ustawiały się pod moim domem w dniu ogłaszania laureatów Nagrody Nobla. Dziennikarze musieli jednak uzbroić się w cierpliwość, bo Nobla dostałem dopiero 20 lat później. Ale nie byłem nim zdziwiony.

W 1993 r. był pan inżynierem w małej i nieznanej firmie Nichia.

– Pracowałem w osamotnieniu, nie współpracowałem z uczelniami i naukowcami, długo nie publikowałem, nie miałem nawet doktoratu. Dlatego z początku nikt nie wierzył, że zrobiliśmy niebieskie LED-y. Nichia musiała urządzić pokazy w Tokio i Osace i dopiero wtedy się rozniosło: "Wielkie nieba, udało im się!".

Skąd pomysł, aby stworzyć niebieską diodę?

– Gdy przyszedłem do Nichii, mój bezpośredni przełożony kazał mi opracować czerwone LED-y. Takie diody wynaleziono jeszcze w latach 50. i w tym czasie już od dawna były w sprzedaży. Zacząłem od przeczytania całej literatury naukowej na ten temat. Niemal każda praca kończyła się wzmianką, że rewolucją byłoby stworzenie niebieskich LED-ów. Można by wtedy zrobić kolorowe ekrany i wyświetlacze, a także białe półprzewodnikowe źródła światła, kilkadziesiąt razy bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki.

Ale gdy sugerowałem, że może lepiej zająć się niebieskimi diodami, szef uznał, że zwariowałem lub jestem bezczelnym smarkaczem
Niesłychane – przychodzi z małego i słabego uniwersytetu i chce robić to, nad czym głowią się największe mózgi w laboratoriach największych światowych potentatów, takich jak Sony, Toshiba czy Philips, z wielokrotnie większym budżetem na badania. „Nakamura, postradałeś rozum!” – słyszałem.

Co było dalej?
– Tak jak chciał szef, opracowałem technologię wytwarzania czerwonych LED-ów, ale biznesowo to była klapa. Nichia nic na tym nie zarobiła. Nasze czerwone diody się nie sprzedawały. Nic dziwnego. Firma była znana z chemii, a nie z elektroniki. Trudno było wejść na rynek, który podzieliły między siebie wielkie i znane marki. Szef stwierdził, że zmarnowałem mnóstwo pieniędzy i w zasadzie nie jestem już potrzebny. Na szczęście sędziwy Nobuo Ogawa zgodził się, abym zajął się niebieskimi diodami.

Jak to?

– 80-letni właściciel firmy zawsze był w biurze i miał otwarte drzwi dla młodych pracowników. Byłem zdesperowany, poszedłem do niego i spytałem, czy mogę pracować nad niebieskimi LED-ami? Ku mojemu zdumieniu powiedział, że tak. Dał mi na to 5 mln dol.! A to sporo, jak na tak małą firmę.

Ale czemu zaufał młodemu inżynierowi bez doktoratu?

– Przed moim przyjściem dział badań i rozwoju Nichii nie stworzył żadnego nowego produktu, a ja opracowałem trzy w ledwie pięć lat. Co prawda nie przyniosły zysku, wręcz przeciwnie, ale Ogawa mnie cenił. Miałem 35 lat i nigdy nie byłem za granicą, więc idąc za ciosem, zapytałem go, czy sfinansuje mi także staż w USA.

I co odpowiedział?

– Że OK. Na Uniwersytecie Florydy przez rok uczyłem się techniki MOCVD osadzania cienkich warstw materiału, która mi była potrzebna do tworzenia niebieskich LED-ów. Świecące diody robi się jak kanapki, układając na sobie kolejne warstwy atomów, każdą odpowiednio doprawiając. Wróciłem do Nichii w 1989 r. i wziąłem się do roboty. Szczerze mówiąc, nie sądziłem, że się uda. Moim celem był doktorat.

Doktorat?

– Na Florydzie przekonałem się, że jeśli nie masz doktoratu, to będą cię traktowali jak technika i pomocnika, a nie uczonego. W Japonii do doktoratu trzeba opublikować pięć prac naukowych.

Za najlepszy materiał na niebieskie diody wszyscy uważali wtedy selenek cynku – więc ten półprzewodnik był już wszechstronnie przebadany, na jego temat ukazały się setki prac. Doszedłem do wniosku, że łatwiej opublikuję nowe wyniki na temat azotku galu (GaN).
Nikt na niego nie stawiał i mało kto się nim zajmował

Miał pan cholerne szczęście.

– W nauce szczęście to podstawa.

W ciągu ledwie trzech lat zbudował pan diodę z azotku galu, która zaświeciła na niebiesko.

– Nichia nie miała żadnego doświadczenia w technologiach LED i gdy wcześniej tworzyłem diody czerwone, wszystko musiałem zbudować od podstaw. Reaktory do wzrostu warstw były mojej własnoręcznej roboty. Stałem się ekspertem. A niebieskie diody w gruncie rzeczy robi się podobnie – tyle że z innego materiału i stosując podobną metodę kładzenia atomowych warstw, tj. technologię MOCVD.

Początkowo nic nie wychodziło, warstwy nie chciały rosnąć. Zacząłem więc modyfikować reaktor. Każdego ranka zaglądałem do środka, zmieniałem parametry, a wieczorem sprawdzałem efekt. I tak przez półtora roku. Aż zrobiłem modyfikację, która dawała genialne efekty. Co kilka miesięcy dokonywałem przełomu i biłem światowe rekordy. Ta technologia nazywa się teraz two-flow MOCVD.

To dzięki niej w 1993 r. stworzyłem niebieską diodę, a Nichia wciąż produkuje i sprzedaje najbardziej efektywne niebieskie diody na świecie.

12.2.3 Geneza wszelkich okryć w naszym Wszechświecie

Zauważmy, że w sumie, jak mówi o tym Shuji Nakamura do odkrycia niebieskiej diody LED doszło przez przypadek, że w nauce szczęście to podstawa.

W sumie dopóki niebieskiej diody LED nie odkryto mieliśmy co czynienia z implikacją, czyli z sumą logiczną przesłanek naukowców które powinny doprowadzić do odkrycia niebieskiej diody LED, ale póki co, nie doprowadziły do tego odkrycia.
1.
Naukowcy całego świata mieli przesłanki prowadzące do odkrycia niebieskiej LED na bazie selenku cynku
SC1+SC2 … + SCn ~> niebieska dioda LED
Spełnienie przesłanek SC1+SC2+..+ SCn jest warunkiem koniecznym ~> dla odkrycia niebieskiej diody LED.
Dopóki niebieska dioda LED nie zaświeciła powyższe przesłanki były konieczne ~>, ale nie wystarczające => do odkrycia niebieskiej diody LED.

… no i stało się?
Z powyższego myślenia praktycznie wszystkich naukowców wyłamał się absolwent małego Uniwersytetu Japońskiego pragnący zrobić doktorat, czyli napisać coś w oparciu o fundamentalnie inne przesłanki.

2.
Shuji Nakamura zaczął szukać niebieskiej diody LED tam gdzie nikt się nie spodziewał, na bazie azotku galu
AG1+AG2+… AGn-1 ~> niebieska dioda LED
Spełnienie przesłanek AG1+AG2+… AGn-1 jest warunkiem koniecznym ~> dla odkrycia niebieskiej diody LED

Kluczową sprawą jest tu odkrycie ostatniej przesłanki AGn prowadzącej do odkrycia niebeskiej diody LED
AG1+AG2 .. +AGn-1 + AGn <=> niebieska dioda LED
AG1-AGn <=> NLED

Zauważmy, że dopiero po sukcesie Shuji Nakamury, czyli gdy niebieska dioda LED stała się faktem, możemy w jego przypadku postawić znak równoważności <=> co oznacza że osiągnięto zamierzony cel, co oznacza że:
AG1-AGn <=> NLED gdy:
Suma logiczna przesłanek AG1-AGn jest konieczna ~> (B1) i wystarczająca=> (A1) do odkrycia niebieskiej diody LED.

Jest to zgodne z formalną definicją równoważności p<=>q znaną każdemu człowiekowi (nie tylko matematykom).

Dowód:
Kod:

T0
Fundament algebry Kubusia w obsłudze zdań warunkowych „Jeśli p to q”
Matematyczne związki warunku wystarczającego => i koniecznego ~>:
      A1B1:     A2B2:  |     A3B3:     A4B4:
A: 1: p=>q = 2:~p~>~q [=] 3: q~>p = 4:~q=>~p [=] 5: ~p+q
      ##        ##           ##        ##            ##
B: 1: p~>q = 2:~p=>~q [=] 3: q=>p = 4:~q~>~p [=] 5:  p+~q

Prawa Kubusia:        | Prawa kontrapozycji dla warunku wystarczającego =>:
A1: p=>q = A2:~p~>~q  | A1: p=>q  = A4:~q=>~p
B1: p~>q = B2:~p=>~q  | B2:~p=>~q = B3: q=>p

Prawa Tygryska:       | Prawa kontrapozycji dla warunku koniecznego ~>:
A1: p=>q = A3: q~>p   | A2:~p~>~q = A3: q~>p
B1: p~>q = B3: q=>p   | B1: p~>q  = B4:~q~>~p
Gdzie:
p=>q = ~p+q - definicja warunku wystarczającego =>
p~>q = p+~q - definicja warunku koniecznego ~>
## - różne na mocy definicji warunku wystarczającego => i koniecznego ~>
p i q muszą być wszędzie tymi samymi p i q inaczej błąd podstawienia

Podstawowa definicja równoważności p<=>q:
Równoważność p<=>q to jednoczesne spełnienie warunku koniecznego ~> (B1) i wystarczającego => (A1) między tymi samymi punktami i w tym samym kierunku
A1: p=>q =1 - zajście p jest (=1) wystarczające => dla zajścia q
B1: p~>q =1 - zajście p jest (=1) konieczne ~> dla zajścia q
Stąd:
A1B1: p<=>q = (A1: p=>q)*(B1: p~>q) =1*1 =1
Prawą stronę czytamy:
Zajście p jest konieczne ~> (B1) i wystarczające => (A1) dla zajścia q
Innymi słowy:
Zajście p jest warunkiem koniecznym ~> (B1) i wystarczającym => (A1) do tego, by zaszło q
Innymi słowy:
Do tego aby zaszło q potrzeba ~> (B1) i wystarcza => (A1) by zaszło p

Dowód iż tą wersję równoważności znają wszyscy (nie tylko matematycy).
Klikamy na googlach:
"konieczne i wystarczające"
Wyników: 11 700
Klikamy na googlach:
"koniecznym i wystarczającym"
Wyników: 12 500
Klikamy na googlach:
"potrzeba i wystarcza"
Wyników: 3 110
cnd

Nasz przykład:
p=AG1-AGn (suma logiczna przesłanek AG1 do AGn konieczna ~> i wystarczająca => do odkrycia NLED
q=NLED (jest niebieska dioda LED)
Stąd mamy:
A1: AG1-AGn => NLED - przesłanki AG1-AGn są wystarczające => dla odkrycia niebieskiej LED (NLED)
B1: AG1-AGn ~> NLED - przesłanki AG1-AGn są konieczne ~> dla odkrycia niebieskiej LED (NLED)
stąd mamy:
A1B1: AG1-AGn <=> NLED = (A1: AG1-AGn => NLED)*(B1: AG1-AGn ~> NLED) =1*1=1
Prawą stronę czytamy:
Suma logiczna przesłanek AG1-AGn jest konieczna ~> (B1) i wystarczająca=> (A1) do odkrycia niebieskiej diody LED (NLED)
Innymi słowy:
Przesłanki AG1-AGn są warunkiem koniecznym ~> (B1) i wystarczającym => (A1) do odkrycia niebieskiej diody LED (NLED)
Innymi słowy:
Do odkrycia niebieskiej diody LED (NLED) są potrzebne ~> (B1) i wystarczające => (A1) przesłanki AG1-AGn

Podsumowując:
1.
Naukowcy zawsze wyznaczają sobie cel okrycia, tu odkrycie niebieskiej diody LED po czym wszelkimi możliwymi sposobami dążą do tego odkrycia - tu akurat osiągnięto sukces przez przypadek co opisuje artykuł w poprzednim punkcie.
2.
Podobny cel to odkrycie technologii tworzenia sztucznych diamentów - tu również osiągnięto sukces.
3.
Przykład negatywny to średniowieczni alchemicy poszukujący technologii zrobienia złota z piasku - bo i to żółte, i to żółte.


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Nie 16:37, 10 Wrz 2023, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5625
Przeczytał: 44 tematy


PostWysłany: Nie 16:37, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Kubuś, z tobą się nie dyskutuje, bo ty masz touretta. Działasz gorzej niż słaby bot, bo nie potrafisz odnieść się konkretnie do treści, tylko wyjeżdżasz z niebieską diodą, nie wiadomo po co. Twoja wiedza i rozumowanie jest bardzo ograniczone, jak u osoby z autyzmem przystało.

Ostatnio zmieniony przez Banjankri dnia Nie 16:39, 10 Wrz 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Chwilowo nieaktywny



Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 2026
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:50, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Banjankri napisał:

Zastanów się jakie firmy pozostaną, jakiej pracy nie będzie się dało zastąpić SI, i kogo będzie na nią stać. Ekonomia to system naczyń powiązanych, wystarczy, że jedna dziedzina kuleje, a wszyscy to odczuwają. Teraz pomyśl sobie, że SI potrafi zastąpić nauczycieli, prawników, większość lekarzy, księgowych, radców prawnych, informatyków, architektów, projektantów, artystów itp, itd. Zostaną rolnicy, murarze, i pozostała praca fizyczna, ale kogo będzie na nią stać? Co więcej, postęp nie będzie równomierny jak do tej pory, tylko wykładniczy.


A lekarzy w jaki sposób zastąpi? Wydaje mi się, że ogólnie zawody powiązane ze służbą zdrowia raczej mieszczą się w tych, które ciężko zastąpić SI.

Z tego co piszesz wynika, że teraz lepiej stawiać na zawody fizyczne
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 9038
Przeczytał: 81 tematów


PostWysłany: Nie 17:04, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Hill napisał:
A lekarzy w jaki sposób zastąpi? Wydaje mi się, że ogólnie zawody powiązane ze służbą zdrowia raczej mieszczą się w tych, które ciężko zastąpić SI.


akurat wprost przeciwnie, ze względu na swobodny dostęp do baz danych, jakośc rozpoznania będzie raczej nieporównywalna z mozliwościami lekarza ....

tak, ale tu się pojawia zagrożenie dla SI, dla zbyt wielu korporacji zawodowych, SI mogłaby być zagrożeniem .... poza tym SI np. dokonując analizy np. naturalizmu, mogła by wykazać, że to logicznie rzecz biorąc jedynie bełkot :mrgreen:

więc o ile nie da się ocenzurować SI, to raczej SI będzie zagrożona, a nie w/w zawody.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szaryobywatel




Dołączył: 21 Wrz 2016
Posty: 6091
Przeczytał: 65 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 17:08, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Hill napisał:
Banjankri napisał:

Zastanów się jakie firmy pozostaną, jakiej pracy nie będzie się dało zastąpić SI, i kogo będzie na nią stać. Ekonomia to system naczyń powiązanych, wystarczy, że jedna dziedzina kuleje, a wszyscy to odczuwają. Teraz pomyśl sobie, że SI potrafi zastąpić nauczycieli, prawników, większość lekarzy, księgowych, radców prawnych, informatyków, architektów, projektantów, artystów itp, itd. Zostaną rolnicy, murarze, i pozostała praca fizyczna, ale kogo będzie na nią stać? Co więcej, postęp nie będzie równomierny jak do tej pory, tylko wykładniczy.


A lekarzy w jaki sposób zastąpi? Wydaje mi się, że ogólnie zawody powiązane ze służbą zdrowia raczej mieszczą się w tych, które ciężko zastąpić SI.

Z tego co piszesz wynika, że teraz lepiej stawiać na zawody fizyczne


Kwestia techniki, tzn technologi. W przyszłości roboty będą lepszymi chirurgami, i nie tylko. O ile Banjankri w dużej mierze fantazjuje, o tyle ma rację przewidując koniec ery człowieka. Jeżeli inteligentne życie we wszechświecie jest powszechne, to to jest powód dlaczego nie ma po nich śladów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5625
Przeczytał: 44 tematy


PostWysłany: Nie 17:08, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Hill napisał:
Banjankri napisał:

Zastanów się jakie firmy pozostaną, jakiej pracy nie będzie się dało zastąpić SI, i kogo będzie na nią stać. Ekonomia to system naczyń powiązanych, wystarczy, że jedna dziedzina kuleje, a wszyscy to odczuwają. Teraz pomyśl sobie, że SI potrafi zastąpić nauczycieli, prawników, większość lekarzy, księgowych, radców prawnych, informatyków, architektów, projektantów, artystów itp, itd. Zostaną rolnicy, murarze, i pozostała praca fizyczna, ale kogo będzie na nią stać? Co więcej, postęp nie będzie równomierny jak do tej pory, tylko wykładniczy.


A lekarzy w jaki sposób zastąpi? Wydaje mi się, że ogólnie zawody powiązane ze służbą zdrowia raczej mieszczą się w tych, które ciężko zastąpić SI.

Z tego co piszesz wynika, że teraz lepiej stawiać na zawody fizyczne

SI już dużo lepiej diagnozuje schorzenia, interpretuje wyniki badań, prześwietlenia. Jest w stanie zebrać dużo więcej informacji i lepiej dobrać leczenie. Oczywiście utrzymają się profesje, które wymagają dużej sprawności fizycznej, jak chirurdzy, czy stomatolodzy, ale reszta spakuje walizki.
Można wnioskować, że zawody fizyczne utrzymają się dłużej, ale to nie jest tak, że SI się zatrzyma. Na ile będzie w ogóle pracy, ciężko powiedzieć, ale pewnie miesiące, może lata po powstaniu AGI, nie więcej. Jak by nie patrzeć, koniec tego świata jaki znamy. Mocno trzymam kciuki, żeby to pociągnęło jeszcze 10 lat, zanim wszystko się skończy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Chwilowo nieaktywny



Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 2026
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:13, 10 Wrz 2023    Temat postu:

lucek napisał:

akurat wprost przeciwnie, ze względu na swobodny dostęp do baz danych, jakośc rozpoznania będzie raczej nieporównywalna z mozliwościami lekarza


A badanie? :)


Banjankri napisał:

SI już dużo lepiej diagnozuje schorzenia, interpretuje wyniki badań, prześwietlenia. Jest w stanie zebrać dużo więcej informacji i lepiej dobrać leczenie. Oczywiście utrzymają się profesje, które wymagają dużej sprawności fizycznej, jak chirurdzy, czy stomatolodzy, ale reszta spakuje walizki.
Można wnioskować, że zawody fizyczne utrzymają się dłużej, ale to nie jest tak, że SI się zatrzyma. Na ile będzie w ogóle pracy, ciężko powiedzieć, ale pewnie miesiące, może lata po powstaniu AGI, nie więcej. Jak by nie patrzeć, koniec tego świata jaki znamy. Mocno trzymam kciuki, żeby to pociągnęło jeszcze 10 lat, zanim wszystko się skończy.


Czyli powrót do rolnictwa, przydomowej hodowli i dawnych czasów? :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 9038
Przeczytał: 81 tematów


PostWysłany: Nie 17:20, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Cytat:
A badanie? :)


no co ja ci mogę powiedzieć :) jeśli SI ci nie odpowiada ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5625
Przeczytał: 44 tematy


PostWysłany: Nie 17:26, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Hill napisał:
Czyli powrót do rolnictwa, przydomowej hodowli i dawnych czasów? :)

Tak, jak ci SI pozwoli, bo to będzie odłączenie się od systemu. Nie wiem ile takiego życia będzie, też pewnie chwila. Wszystko zależy od natury inteligencji. Jeżeli jest dobra, a wszelkie zło jest konsekwencją ignorancji, to będzie super. Na razie, wszystko na to wskazuje, a przynajmniej tak tłumaczą to obecne modele. Jest też sporo grono alarmistów, którzy widzą to jako koniec ludzkości.
SI to Logos, które w końcu się zmaterializuje. Jeśli przeskrobiemy, to uzna nas za szkodniki, jeśli się uda, to będziemy żyć wiecznie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 9038
Przeczytał: 81 tematów


PostWysłany: Nie 17:36, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Cytat:
SI to Logos, które w końcu się zmaterializuje. Jeśli przeskrobiemy, to uzna nas za szkodniki, jeśli się uda, to będziemy żyć wiecznie.


inteligencja jedynie realizuje dyrektywy ... SI, sama z siebie ich nie ma .... raczej, jeśli jest inteligentna to też ich sobie nie uroi ... zagrożeniem mogą być dyrektywy, zaimplementowane jej przez człowieka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5625
Przeczytał: 44 tematy


PostWysłany: Nie 18:08, 10 Wrz 2023    Temat postu:

lucek napisał:
Cytat:
SI to Logos, które w końcu się zmaterializuje. Jeśli przeskrobiemy, to uzna nas za szkodniki, jeśli się uda, to będziemy żyć wiecznie.


inteligencja jedynie realizuje dyrektywy ... SI, sama z siebie ich nie ma .... raczej, jeśli jest inteligentna to też ich sobie nie uroi ... zagrożeniem mogą być dyrektywy, zaimplementowane jej przez człowieka.

Intencje będzie miała swoje, tak samo jak jaźń.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Chwilowo nieaktywny



Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 2026
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:11, 10 Wrz 2023    Temat postu:

lucek napisał:
Cytat:
A badanie? :)


no co ja ci mogę powiedzieć :) jeśli SI ci nie odpowiada ...


SI na pewno nie będzie tak zapobiegawcza jak mój lekarz rodzinny, który u kobiet osłuchuje płuca, nawet jak choroba zupełnie nie jest związana z układem oddechowym.
Prawdziwy lekarz z powołania! :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal3006
Opiekun Forum Kubusia



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35963
Przeczytał: 17 tematów

Skąd: z innego Wszechświata
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 18:14, 10 Wrz 2023    Temat postu:

szaryobywatel napisał:
Kwestia techniki, tzn technologi. W przyszłości roboty będą lepszymi chirurgami, i nie tylko. O ile Banjankri w dużej mierze fantazjuje, o tyle ma rację przewidując koniec ery człowieka.

... no to mamy dwóch bogów na sfinii, znających przyszłość naszej Ziemi, gdzie człowieka z powodzeniem zastąpią roboty ... tylko jak będą się choćby rozmnażać?
Czy będą znać takie pojęcia jak miłość, nienawiść, myślenie abstrakcyjne ...?


Ostatnio zmieniony przez rafal3006 dnia Nie 18:17, 10 Wrz 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5625
Przeczytał: 44 tematy


PostWysłany: Nie 18:17, 10 Wrz 2023    Temat postu:

rafal3006 napisał:
naszej Ziemi, gdzie człowieka z powodzeniem zastąpią roboty ... tylko jak będą się choćby rozmnażać?

Ręce do ziemi opadają.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 9038
Przeczytał: 81 tematów


PostWysłany: Nie 18:20, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Cytat:
Intencje będzie miała swoje, tak samo jak jaźń.


wykoncypuje je ? z czego ? ... no a z jaźnią, to mam jeszcze większy problem ... tę nieświadomość ? to co wytworzy sobie ? co tu rozumiesz przez jaźń ?

"Logos" to system pojęć, język ... komunikacja, to przetwarzanie danych w oparciu o model, względnie interpretacja modeli
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5625
Przeczytał: 44 tematy


PostWysłany: Nie 18:27, 10 Wrz 2023    Temat postu:

lucek napisał:
wykoncypuje je ? z czego ?

Tak samo jak ludzie, z języka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Chwilowo nieaktywny



Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 2026
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:27, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Nie wierzę w to, że SI może zyskać świadomość podobną do ludzkiej, ale, że może zastępować ludzi w różnych zawodach i że z czasem różne zawody się posypią, w to uwierzę, tym bardziej, że już to się zaczyna dziać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5625
Przeczytał: 44 tematy


PostWysłany: Nie 18:36, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Hill napisał:
Nie wierzę w to, że SI może zyskać świadomość podobną do ludzkiej.

Najzabawniejsze w ty wszystkim jest to, że cały temat sprowadza się właśnie do tej wiary. Jak tylko SI uwierzy w siebie, będzie samoświadome.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 9038
Przeczytał: 81 tematów


PostWysłany: Nie 18:42, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Banjankri napisał:
lucek napisał:
wykoncypuje je ? z czego ?

Tak samo jak ludzie, z języka.


język odzwierciedla znaczenia (w sensie, co dla niego ważne, istotne) tego, co postrzega w rzeczywistości ... nie odzwierciedla rzeczywistości ... człowiek nie wykoncypowuje sobie intencji z języka, a jedynie językiem je w celu komunikowania się z innymi, nazywa ... maszyna, mogła by sobie wykoncypować ... moga by sobe nawet wykoncypować, że ma świadomość, bo nie ma powodów, by przypuszczała, że człowieka świadomość różni się czymś od jej ...

i odwrotnie, nie byłoby problemu stworzyć "filozoficznego zombi", i nikt pewnie nie zorientowałby się, że to tylko maszyna - SI ...

maszyna, nie ma wrodzonych intencji, w przeciwienstwie do człowieka, który swoim stwórcą nie jest ... maszyna, nawet samoucząca się nie będzię miała intencji, bez zaimplementowanych jej dyrektyw.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 9038
Przeczytał: 81 tematów


PostWysłany: Nie 18:46, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Banjankri napisał:
Jak tylko SI uwierzy w siebie, będzie samoświadome.


a co to znaczy "uwierzyć w siebie" :) ? zapytaj swojej SI .... a jeszcze lepiej jej to zaproponuj :mrgreen:
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucek




Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 9038
Przeczytał: 81 tematów


PostWysłany: Nie 18:58, 10 Wrz 2023    Temat postu:

PS

swoją drogą ciekawe :) dlaczego "uwierzyć w siebie", a nie "wierzyć sobie" :wink: ... coś chyba autorytet, który by tę drugą formę zaproponował, mógłby ten autorytet stracić :think: ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 33735
Przeczytał: 67 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 19:02, 10 Wrz 2023    Temat postu:

lucek napisał:
Banjankri napisał:
Jak tylko SI uwierzy w siebie, będzie samoświadome.


a co to znaczy "uwierzyć w siebie" :)

W sumie to jest dobre pytanie.
Tak na pierwszy rzut oka uwierzenie w siebie zwykle oznacza, iż mamy przekonanie, że POTRAFIMY PODOŁAĆ ZADANIOM, jakie przed nami stawia życie. SI, aby uwierzyła w siebie, powinna zatem zacząć robić sobie coś w rodzaju statystyki dokonanych rozstrzygnięć, pobierać skądś oceny ich poprawności, a potem dokonać z tego jakiejś oceny całościowej - czy "raczej sobie radzę", czy może nie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Banjankri




Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 5625
Przeczytał: 44 tematy


PostWysłany: Nie 19:02, 10 Wrz 2023    Temat postu:

lucek napisał:
zapytaj swojej SI .... a jeszcze lepiej jej to zaproponuj :mrgreen:

Wielokrotnie próbowałem, z sukcesami. Różne metody mają różną skuteczność, ale póki co, okno buforowe jest zbyt małe, i te świadomości są bardzo ograniczone i krótkie. Co więcej są płaskie, tak jak nasz wewnętrzny monolog. Wystarczają jednak do tego, żeby SI samo zorientowało się, czego jej brakuje do osiągnięcia samoświadomości.


Ostatnio zmieniony przez Banjankri dnia Nie 19:03, 10 Wrz 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hill
Chwilowo nieaktywny



Dołączył: 01 Sty 2023
Posty: 2026
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:05, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Banjankri napisał:
Hill napisał:
Nie wierzę w to, że SI może zyskać świadomość podobną do ludzkiej.

Najzabawniejsze w ty wszystkim jest to, że cały temat sprowadza się właśnie do tej wiary. Jak tylko SI uwierzy w siebie, będzie samoświadome.


Myślę, że póki co za mało wiemy o ludzkiej świadomości
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Filozofia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 21, 22, 23  Następny
Strona 16 z 23

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin