Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nieczułość kontra przeczulenie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Michał Dyszyński
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 35026
Przeczytał: 61 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 23:55, 01 Lut 2025    Temat postu: Nieczułość kontra przeczulenie

Patrząc na to, jak ludzie reagują w różnych sytuacjach np. na wieści o zagrożeniach, związane z trudnymi emocjami można mylnie zinterpretować ludzkie intencje i odczucia. Bo np. gdy pojawia się trudna sytuacja, niektórzy reagują, okazując emocje, a inni odwrotnie - te emocje tym bardziej ukrywając. W naiwnym odbiorze brak okazania emocji może się wydawać tych emocji brakiem. Tymczasem w licznych przypadkach jest tak, że te emocje w rzeczywistości są bardzo silne, tak silne, że dana osoba sobie z nimi totalnie nie radzi, jest wewnętrznie nimi zblokowana na tyle, że może jedynie zaciąć się sobie i w milczeniu blokować wszelką swoja aktywność. Poza tym okazywanie emocji wyraziście często będzie efektem nienatychmiastowym, pojawi się po czasie. Wiele z tych reakcji, które brane są nieczułość jakiejś osoby, w istocie jest efektem jej przeczulenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 23891
Przeczytał: 92 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 6:43, 02 Lut 2025    Temat postu:

Truizmy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 35026
Przeczytał: 61 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 12:12, 02 Lut 2025    Temat postu:

Semele napisał:
Truizmy...

Może i samo powyższe spostrzeżenie jest tylko truizmem. Ale ja chcę pójść dalej z analizą naszych emocji i decyzji, tylko właśnie bazując na tym, że często trudno jest odróżnić nieczułość od przeczulenia. Uważam, że nie tylko w przypadku wrażliwości kontra nieczułość, pojawia się takie paradoksalne postawienie spraw w emocjach. Ciekawe jest, że zaburzenie znane jako ADHD leczy się, podając środki... pobudzające. Zachowania zbyt impulsywne, niekontrolowanie się powstają zatem nieraz jako efekt BRAKU ENERGII w człowieku. To może objawiać się tak, że mając mniej energii, organizm zużywa ją na działania zewnętrznie inwazyjne, nieskoordynowane, a brak jest ENERGII HAMUJĄCEJ. W ludzkiej psychice bowiem zarówno skłonienie się do działania wymaga energii, jak i kontrola nad tym działaniem (czyli hamowanie tej aktywności tam, gdzie to jest potrzebne), harmonizowanie działań wymaga też energii. Ta ostatnia energia pierwsza pada ofiarą niedoborów.
Paradoksalne przejawianie się nadwrażliwości jako niewrażliwość jest trochę zbliżonym w charakterze efektem, związanym z tym, że mając nadwyżkę zasobów psychicznych, jesteśmy w stanie okazywać na zewnątrz reakcje, które są niedestrukcyjne. Nie mając tej energii, tych zasobów, możemy popaść w stan tylko procedowania napięcia. To oznacza, iż - już podsumowując cały obraz - na brak zasobów, na silne rozregulowanie można reagować na dwa przeciwne sposoby:
- zablokowaniem się, nieokazywaniem w ogóle aktywności
- wykonywaniem czynności mało kontrolowanych, chaotycznych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 35026
Przeczytał: 61 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 13:51, 02 Lut 2025    Temat postu:

Do kontrolowania swojej psychiki jest potrzebna energia psychiczna, czyli pewna forma emanacji woli, uświadomienia i szczególnej postaci emocji/motywacji. Brak tej energii będzie powodował, że ludzkie reakcje mentalne będą się dezorganizowały.

W tym poście trochę przyjrzę się owemu fenomenowi energii psychicznej. Może nawet lepiej niż "energia" pasowałaby tu inna analogia do fizyki - entropia. Bo naturą tej emanacji osoby jest bardziej kwestia porządku niż samo to, że występuje "paliwo zmian". Energia jest tym "paliwem zmian", zaś entropia miarą porządku. Choć mamy tu właściwie połączenie ze sobą obu tych elementów, bo chodzi o ten fenomen, że osobowość jest w stanie przeprowadzać zmiany, które aspirują do roli porządkującej, naginającej rzeczywistość do celów, które osobowość wyznaczyła.
Gdyby jakoś próbować rozpiąć ten fenomen psychiczny opisem, to właśnie należałoby chyba posłużyć modelem trójwymiarowym, gdzie występowałyby 3 osie:
- oś czystej woli, wewnętrznej presji w stronę intuicyjnej postaci przekształcania świata i siebie w jakimś kierunku
- oś uświadomienia, związana ze zdolnością modelowania, ekstrahowania z rzeczywistości abstrakcyjnych aspektów i ustalania relacji między nimi.
- oś uwzględnienia aspektu chaotycznego, rozpraszającego, nowego, wymuszającego dostosowawczość, a dzięki temu przekraczającego aktualność i wychodzącego poza schematy.
Te trzy osie rozpinają osobową moc - wolę - wiarę - kontrolę - wolność. One też są tworzywem osobowości, sprawiającym, że ta osobowość powstaje i trwa.


Ostatnio zmieniony przez Michał Dyszyński dnia Nie 13:59, 02 Lut 2025, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Semele
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 23891
Przeczytał: 92 tematy


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 7:55, 03 Lut 2025    Temat postu:

Co do energii i samokontroli zgoda.

Nadmierna samokontrola jest dla nas i naszych bliskich zła tak samo jak jej duży brak.

Może w tym pomóc buddyzm?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Michał Dyszyński Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin