|
ŚFiNiA ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku
Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 34233
Przeczytał: 84 tematy
Skąd: Warszawa Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pią 1:31, 08 Lis 2024 Temat postu: Etyka bazująca na posłuszeństwie, czy na rozwoju osoby? |
|
|
Co powinno być motywem postępowania etycznego? (albo może: co byłoby lepiej, aby tym motywem było?)
- posłuszeństwo nakazom i zakazom, sformułowanym normom moralnym
czy (raczej)
- naturalna, szczera tendencja w człowieku, wynikająca z tego, co przepełnia jego pragnienia, intencje?
Można by powiedzieć, że w zależności od udzielonej odpowiedzi ukształtują się nam dwie szkoły - dwa odmienne podejście do źródeł etyki w samym człowieku:
- etyka posłuszeństwa będzie podkreślała to, że etyczne postępowanie będzie z reguły wbrew jakimś pokusom, podszeptom złego, czyli nie jako z zasady powinna sprzeciwiać się tym naturalnym chęciom, które właśnie pokusom najchętniej by uległy. Zatem niejako z definicji etyki w tym rozumieniu, jej istotą jest posłuszeństwo, uległość zewnętrznym określeniom tego, co jest dobre, a co złe.
- etyka rozwoju osobowego z kolei podkreślać będzie tę okoliczność, że zły człowiek, choćby posłuszny zakazom i nakazom zewnętrznym i tak znajdzie sobie sposób, aby omijać normy etyczne, naginać ich interpretacje, aby tylko zaspokoić swoje złe pragnienia i w efekcie, bez odpowiedniego rozwoju osobowego etyka i tak "nie zadziała". A bez zgodności z tym co w człowieku naturalne i spontaniczne, czyli sama życiowa "jazda na przymuszaniu się do wszystkiego wbrew temu, co spontanicznie czujemy", z kolei niweczy wartość życia w ogóle, bo kto chciałby żyć, nieustannie czyniąc wszystko wbrew sobie?...
Ja sam uważam, że etyka posłuszeństwa "jest przereklamowana". Co prawda też nie jest tak, iżby nie było w niej jakiejś postaci sensu, to jednak ostatecznie celem i sensem poprawnej etyki jest etyka rozwoju osobistego. "Etyczna gałąź" związana z postulowaniem posłuszeństwa jakim nakazom czy normom ma wg mnie tylko służebną, narzędziową rolę względem etyki rozwoju osobistego, etyki wiązania dobrych czynów z takim uształtowaniem naszych uczuć i myśli, aby czynienie dobra przychodziło każdemu naturalnie i z radością. Dopiero w takim stanie możliwe jest trwałe szczęście, możliwy jest raj.
Etyka posłuszeństwa w swojej skrajnej postaci, czyli poniżającej indywidualność i szczerość osoby w imię bezwzględnego podporządkowywania się normom moralnym jest po prostu wadliwa. Wynika to z takich okoliczności jak:
1. do zrozumienia W CZYM I JAK MAMY BYĆ POSŁUSZNI i tak wymagany jest pewien minimalny poziom rozwoju osobistego i dobrej woli osoby, dlatego nawet przyjmując jakoś postulaty posłuszeństwa normom moralnym, niezbędne będzie zadbanie o rozwój osobisty.
2. Nawet jeślibyśmy uznali, iż pewien poziom rozwoju osobistego w etyce jest tym niezbywalnym założeniem, a każdy mający osiągnięty ów poziom rozumie, na czym polega sens nakazu, czy zakazu moralnego, to przecież w trakcie realizacji owego posłuszeństwa najczęściej pojawiają się niejasne sytuacje, w których odpowiedzią na wątpliwości będzie tylko GŁĘBSZA POSTAĆ ZROZUMIENIA danego zagadnienia, celu działania, czy ogólnie czym jest dobro w danej sytuacji.
3. Posłuszeństwo zwykle jest podległością jakiejś WŁADZY, a niestety władze na tym łez padole, nie składają się z jednostek wybranych pod kątem maksymalizowania ich wysokich cech etycznych, lecz bardziej pod kątem skuteczności w manipulowaniu tłumami, co wiąże się często z całą gamę nieetycznych zachowań. Zaś bezwzględne posłuszeństwo bezwzględnym ludziom to niemal niezawodny przepis na tyranię i zbrodnie.
4. Ludzie naciągają swoje rozpoznania, oszukują się, racjonalizują oceny w celu wybronienia się przed zarzutami, a jeśli mają odpowiednio silny motyw ku takiej zakłamanej postawie, to praktycznie wszystko, nawet najgorsze potrafią sobie usprawiedliwić, znaleźć dla "wyjątkowo ważny powód". I bez rozwoju osobistego, bez odpowiedniej przemiany wewnętrznej w stronę poszanowania prawdy, nie da się tego problemu pokonać.
5. Etyka bezwzględnego posłuszeństwa bez poszanowania rozwoju osobistego traktuje ludzi przedmiotowo, czyniąc się właściwie sprzeczną z najbardziej podstawowym celem każdej rozsądnej etyki - sprawianiem, że osoby będą bytowały w jakiejś postaci dobra.
6. Nawet te jak najlepiej stworzone normy etyczne z czasem tracą swoja sensowność, gdy zmienia się społeczeństwo. Wtedy sztywne ich trzymanie się staje się anachronizmem i głupotą. Zatem i tak trzeba uwzględnić aspekt rozwoju - nawet przyjmując etykę w wizji zwiażanej z akcentowaniem posłuszeństwa.
7. Ludzkie postrzeganie wynika z pewnej jedności uczuć i myśli. W przypadku drastycznej rozbieżności pomiędzy tym, co ktoś czuje (emocje, pragnienia), a tym co pragnie sobie narzucić (normy moralne) dochodzi do zaburzenia tego postrzegania, człowiek przestaje naturalnie rozumieć sytuacje, co powoduje, że nie wie, jak postąpić. Widać to dobrze po tym, jak traktują swoją pracę osoby, które ją lubią w porównaniu z tymi, którzy jej nie cierpia - ci pierwsi najczęściej wykonują swoje zadania znacznie lepiej, z większą korzyścią dla społeczności, podczas gdy ci drudzy wypełniają to, co ściśłe nakazane, nie angażując się głębiej, co bardzo wyraźnie widać po efektach.
8. Twarde posłuszeństwo zabija kreatywność, rozwój, aktywność, czyli też zdolność dostosowania się do zmiennych sytuacji. Posłuszny idealnie robi dokładnie to, co mu każą i tylko to, co mu każą. Zatem nie możemy liczyć na to, że taki ktoś zadba o to, czy efekt jego pracy jest lepszy, czy gorszy - on wykonuje zadania i odhacza ich wykonania po zewnętrznych, jasno mu wyspecyfikowanych symptomach.
9. Posłuszeństwo okrutnym wodzom jest tym czynnikiem, który umożliwia wszczynanie prowadzenie wojen. Gdyby wysyłani na front przez tyranów stali się gremialnie nieposłuszni dowódcom, to ludzkości oszczędzona zostałaby większość wojennych zbrodni.
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku
Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 34233
Przeczytał: 84 tematy
Skąd: Warszawa Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Nie 16:41, 19 Sty 2025 Temat postu: Re: Etyka bazująca na posłuszeństwie, czy na rozwoju osoby? |
|
|
W temacie popełniłem taki tekst, który tutaj archiwizuję:
Michał Dyszyński w http://www.sfinia.fora.pl/katolicyzm,7/czy-ludzie-i-anioly-moga-sie-uczynic-zlymi,27113.html#828833 napisał: | Katolikus napisał: | Wierzymy, że Bóg stworzył ludzi z naturą, która w swej najgłębszej warstwie jest ukierunkowana ku dobru.
Nie da się więc uzasadnić tezy, że ludzie dobrzy z natury sami uczynili się złymi, zbuntowali się i czynią zło wbrew swoim wrodzonym skłonnościom.
To samo chyba dotyczyłoby bytów aniołów. Żadna rozumna istota nie może stać się zła tylko mocą swojej własnej woli. Bunt przeciwko Wszechmocnej Istocie i czynienie zła implikuje całkowity brak zarówno rozumu, jak i empatii. Obydwie cechy nie są kwestią wolnego wyboru, za ich brak odpowiada Stwórca. Istota pozbawiona rozumu i empatii jest poważnie upośledzona, a nie wolna. |
Czytając ten Twój tekst, natchnął mnie on do pewnej myśli, która chyba najlepiej wyjaśni pewne różnice między nami, jakie ujawniały się w kilku ostatnich dyskusjach w kontekście właśnie wolności do czynienia zła, albo dobra. Przedstawię swoją myśl następująco:
1. Uważam, że właściwie to zło niejako "nie istnieje", zaś "istnieje" tylko dobro. Zło jest brakiem dobra, jest nieskonfigurowaniem sobie mechanizmów mentalnych.
2. Zło jest jak najbardziej związane z okazaniem wolności, ale będzie to wolność na bardzo niskim poziomie - wolność chaotyczna, ZWIĄZANA Z ULEGANIEM, zamiast z przetworzeniem informacji o sytuacji i SKONFRONTOWANIEM JEJ W SWOIM SUMIENIU.
Z mojego punktu widzenia ZŁO JEST ZANIECHANIEM - JEST BRAKIEM, czyli nie jest "czymś". Dlatego chyba czasem się mijamy w stawianiu tych zagadnień, bo Ty piszesz jakby z sugestią typu "zło jest", jakby owo zło było konkretem.
To, jak ja postrzegam dobro i zło, dałoby się opisać sformułowaniami typu:
- dobro jest czymś twórczym, jest ZWIĄZANE ZE ZDOLNOŚCIĄ DO OPANOWYWANIA NACISKÓW NIEUPORZĄDKOWANYCH EMOCJI.
- zło jest w tym kontekście NIEWYBUDOWANIEM W SOBIE tej umiejętności, jest gnuśnością i zaniechaniem tego udoskonalenia osobowości.
Zło pojawia się jako zaniechanie wobec:
- Instynktownych pragnień zdominowania innych istot, aby móc sobie pogrymasić
- instynktowności (żądzy) na płaszczyźnie seksualnej - jest pragnieniem zaspokojenia się przy pominięciu m.in. dobra drugiej strony (np. wykorzystanie i porzucenie), odpowiedzialności za to, co seksu wynika, jaką relację z innymi ludźmi buduje.
- instynktownego pragnienia sprawczości łatwej, szybkiej i emocjonalnie prostej, objawiającej się np. wybuchami gniewu, złości, pójściem "na luz" w emocjach, co powoduje, że nasze oceny drugiego człowieka grawitują do życzeniowych przekonań w stylu "jestem lepszy, a ktoś inny jest głupi", "mam prawo zaspokajać swoje przyjemności i ambicje kosztem inny, bo przecież inni są mniej ważni niż ja" itp.
- instynktownemu traktowaniu włąsnego stada jako po prostu lepszego, tego, któremu się więcej należy niż innym, a co za tym idzie często dozwoleniu sobie na pogardę wobec innych nacji, czy ludzi w potrzebie.
- mimowolnemu preferowaniu wszelkiej życiowej łatwizny - upraszczaniu sobie ocen, aby wyszło, że to my jesteśmy lepsi, unikaniu wysiłku poznawczego, zdawaniu się na przyjemność, bez przemyślenia konsekwencji szybkich wyborów.
Zło powstaje z tego, że ŚWIAT NAS WPYCHA W SWOJE KOLEINY, a nasza mentalna struktura nie umie temu naciskowi świata przeciwstawić swojej mocy - mocy woli, umysłu, także udoskonalonej intuicji i uczuć. Zło jest bezwolnością osoby. |
Na koniec dodam komentarz w kontekście posłuszeństwa.
Dobro jest formą OPARCIA SIĘ NACISKOM NIEETYCZNYCH SUGESTII ŚWIATA. Jesteśmy nieustannie poddawani naciskom ze strony głównie naszych instynktów, ale też ze strony złych ludzi, wadliwych wzorców kulturowych. Kluczowy dla dobra jest ROZWÓJ SUMIENIA - MOCNEGO, AKTYWNIE BLOKUJĄCEGO ULEGANIE SŁABOŚCIOM, KONSEKWENTNIE DĄŻĄCEO DO DOBRA. To kształtowanie w sobie dobrego sumienia jest głównym zadaniem życia, jest ciężką pracą, którą każdy powinien wykonać w imię dobra, w imię chrześcijańskiego postulatu wydania dobrego owocu swoim życiem. Zaniechanie jest tu zakopaniem talentów, jest największą przegraną osobowości, jest tej osobowości potępieniem w tym sensie, że będzie stwierdzeniem iż:
- osobowość nie była w stanie rozpoznawać poprawnie zagrożeń
- osobowość nie umiała opanowywać w sobie wadliwych impulsów
- osobowość uległa namowom złych ludzi
- osobowość była miałka, nijaka, pusta, małowartościowa.
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|