Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czym jest szczerość? - analiza idei

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Michał Dyszyński
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 34090
Przeczytał: 75 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 2:20, 11 Lis 2023    Temat postu: Czym jest szczerość? - analiza idei

W ostatnim czasie moje przemyślenia bardzo mocno krążą wokół idei szczerości. Warto by się zastanowić: to właściwie - ta "szczerość" - jest?

Ja skłaniam się do przekonania, że idea szczerości związana jest z pewnym założeniem na temat natury świadomości, która jest związana z człowieczeństwem. Jest tu wręcz pewien minimodel jak doznania i oceny w człowieku funkcjonują.
Model, w którym pojęcie szczerości staje się zrozumiałe i funkcjonalne wg mnie opiera się o założenie, iż praktycznie każdy akt rozpoznania czegoś będzie się brał z sięgnięcia do dwóch, znacząco różnych aspektów natury:
- aspekt bardziej świadomy, kontrolowany wolą, bardziej logiczny, intelektualny, wyraźnie sterowalny (choć niekoniecznie absolutnie sterowalny), niekiedy też nakazany zewnętrznie.
- aspekt spontaniczny, w znacznym stopniu wolny, w znacznym stopniu (choć też nie absolutnie) niezależny względem prób przejmowania nad nim kontroli przez pozostałe aspekty umysłowości. W tym aspekcie też mieści się nasza emocjonalność i intuicja. Jest to też aspekt zdecydowanie bardziej osobisty.
W myśleniu pojawia się "szczerość" jeśli oba te aspekty są w najważniejszych aspektach zgodne.
Inaczej mówiąc, szczerość polega na tym, że aspekt spontaniczny, niekontrolowalny bezpośrednio świadomością, sugeruje takie wskazania, które jednocześnie rozpoznaje jako sensowne aspekt świadomy, bardziej intelektualny.

Szczere zatem jest to, co:
- nie ma istotnych rozdźwięków pomiędzy tym, co nakazane, a tym co odczuwane
- gdy jest wypowiadane jako osąd, to odpowiada bezpośredniemu wrażeniu (np. "szczerze" oceniając czyjąś urodę, nie powstrzymujemy się od uznania, iż ktoś może jest brzydki)
- "szczerze" coś jest deklarowane wtedy, gdy mówiąc to, jesteśmy możliwie blisko odczytu spontanicznego, w skrajnych przypadkach wręcz zbliżając się odczytowi bezwiednemu (choć już z tą bezwiednością bym raczej nie przesadzał, bo tu sprawa jest bardziej skomplikowana...).

Ogólnie mamy do czynienia ze "szczerością", gdy dodatkowe aspekty sprawy - szczególnie te narzucono kulturowo, społecznie nie mieszają w tych pierwszych bezpośrednich odczytach spraw.
Szczerość jest ważna, jest zwykle czymś pozytywnym. Jednak nie jest bezwzględnie pozytywna, a wręcz w wielu sytuacjach warto jest od ostentacyjnej szczerości się powstrzymać. Brak szczerości niekoniecznie też będzie oznaczał kłamanie. Niekiedy ów brak szczerości jest efektem nie tyle zimnej, egoistycznej kalkulacji, lecz empatyczną troską o bliskie nam osoby, o to kondycję psychiczną naszych rozmówców, o ważne względy społeczne.

Jednak należałoby w tym kontekście jakiejś oceny szczerości rozróżnić dwa znacząco odmienne przypadki:
- szczerość wewnętrzną
- szczerość w wypowiedziach na zewnątrz.
Ta druga nieraz powinna jakoś uwzględnić uwarunkowania społeczne i kulturowe. Tę pierwszą jednak bardzo usilnie bym promował, bronił jej jako czegoś, co jest ważne dla poprawności naszej natury. Przeciwieństwem szczerości wewnętrznej jest bowiem wewnętrzne zakłamanie - straszny grzech i niszczyciel rozwoju duchowego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Dyszyński
Bloger na Kretowisku



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 34090
Przeczytał: 75 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 11:54, 11 Lis 2023    Temat postu: Re: Czym jest szczerość? - analiza idei

Szczerość wewnętrzna jest niezbywalnym warunkiem szczęścia.
To proste spostrzeżenie jest trudne do przecenienia. Ono jest bliskie sformułowania z niego definicji idei szczęścia. Szczęściem jest bowiem DOZNAWANIE ŚWIATA I SIEBIE W WEWNĘTRZNEJ HARMONII.

Człowiek, który nie rozwinął się w duchu szczerości, czyli człowiek, który zawiera w swojej psychice aspekty spontaniczne i świadome niepogodzone ze sobą, będzie nieustannie doznawał rozterek, frustracji, gniewu, lęku, a ostatecznie cierpienia.
Co prawda szczerość nie jest warunkiem wystarczającym do osiągnięcia szczęścia (trzeba jeszcze spełnić inne wymogi), ale jest warunkiem koniecznym, co oznacza, że bez wewnętrznej szczerości szczęśliwi nie będziemy. Po prostu wtedy nie ma na to szans.


Ostatnio zmieniony przez Michał Dyszyński dnia Sob 11:56, 11 Lis 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Michał Dyszyński Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin