Forum ŚFiNiA Strona Główna ŚFiNiA
ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Skąd się wzięła moralność

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Anbo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anbo




Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 6500
Przeczytał: 11 tematów


PostWysłany: Nie 10:16, 11 Cze 2023    Temat postu: Skąd się wzięła moralność

Jednym z argumentów teistów mającym wspierać tezę o wyższości teizmu nad ateizmem jest wiązanie pochodzenia moralności z wiarą religijną, z religiami. Spróbujmy zatem ustalić początki moralności/etyki u człowieka. Nie da się tego zbadać bezpośrednio, bo nie możemy się cofnąć w czasie i dokonać odpowiednich obserwacji, możemy to jednak zrobić pośrednio, obserwując zwierzęta, zwłaszcza te najbliżej z nami spokrewnione. Na stronie
[link widoczny dla zalogowanych]
jest wywiad z "Julią Sikorską, doktorantką Zakładu Psychologii Zwierząt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, asystentem w Katedrze Psychologii Poznawczej i Porównawczej UMK, która bada zachowania prospołeczne u szympansów". Z tej rozmowy możemy dowiedzieć się nie tylko o szympansach ale też o innych zwierzętach. Julia Sikorska przedstawia szereg przykładów istnienia altruizmu u zwierząt, co jest dość powszechnie znane, na tym jednak sprawa się nie kończy. Dla tematu, który tu omawiam ważniejsze są zachowania, które możemy umieścić w kontekście moralności. Już samo to, że niektóre zwierzęta zachowują się prospołecznie świadczy o tym, że podstawy moralności/etyki mamy zapisane w genach, a stało się tak dlatego, że jedne zachowania są korzystne ewolucyjnie, a inne nie (albo mniej). Dowodem posiadania przez niektóre zwierzęta czegoś w rodzaju kodeksu moralnego jest karanie tych osobników, które go naruszą, na przykład są zbyt agresywne, nie dzielą się pożywieniem, oszukują. Ta prosta moralność nie spadła z nieba lecz wyewoluowała i to ona dała podstawy do ludzkiej moralności, etyki, budowania systemów etycznych, prawnych. Istotom społecznym jest to potrzebne do regulowania życia społecznego.
Trudno powiedzieć, kiedy zaczęła się u naszych przodków wiara religijna i na czym polegała, ale sądząc po znaleziskach archeologicznych, źródłach pisanych i obserwacji współczesnych prymitywnych plemion trudno znaleźć dowody na to, że była to wiara w bogów, którzy dali nam etykę, moralność. To przyszło później i najwyraźniej służyło nadaniu ludzkim prawom boskiego autorytetu, co miało znaczenie praktyczne. Wszystko wskazuje na to, że ludzkie systemy etyczne to umowy społeczne powstałe na bazie wyewoluowanych zachowań. To, czy powstawały w oderwaniu od wiary religijnej (w mniejszym albo większym stopniu) zależało od miejsca i czasu, w którym się to odbywało. Inaczej sprawa wyglądała na terenie dzisiejszych Indii, gdzie bardzo wcześnie istniały społeczności częściowo albo całkowicie ateistyczne, inaczej w starożytnej Grecji, a jeszcze inaczej u Izraelitów.
Argument, że to nie ateiści stworzyli nasz system etyczny jest chybiony ponieważ w jednych rejonach (Indie) mieli w tym udział, a w innych ateistów po prostu nie było (a jak się ktoś taki pojawił to go zabijano), więc nie mogli stworzyć jakiegokolwiek systemu etycznego. (Pewne natomiast jest, że gdyby byli i gdyby to oni tworzyli prawo, nie składano by bogom ofiar dziękczynnych i błagalnych z ludzi, a zakazu transfuzji krwi ratującej życie nie argumentowano by wolą Boga.) Najważniejsze jednak jest to, że systemy etyczne nie powstały jako wynik wiary w bogów, ale jako potrzeba normalizacji życia społecznego, przy czym te systemy ewoluowały w czasie, a wraz z nimi bogowie, w których wierzono, a oni z perspektywy jednych czasów i miejsc zachowywali się etycznie, a z innych perspektyw przeciwnie.
Przypisywanie bogom prawodawstwa miało bardzo proste zadanie (dobrze do widać w biblijnej opowieści o grzechu pierworodnym): nie dyskutuj tylko rób, jak ci każą, bo to sami bogowie każą tak czynić, a z nimi się nie dyskutuje. Miało to (i ma) dobre strony ale i złe. Zwolennicy niewolnictwa powoływali się na przykład na Nowy Testament, który zalecał tkwić niewolnikowi w stanie, w jakim jest. Gorsza pozycja kobiet mogła być (i bywała) tłumaczona nowotestamentowymi zapisami o winie Ewy itp.
W nowszych czasach ateistów już nie zabijano i mogli/mogą wypowiadać się w rożnych kwestiach, w tym etycznych. Znamienne jest zresztą to, że o etyce, moralności w oderwaniu od religii wypowiadają się nie tylko niewierzący filozofowie, ale też wierzący (oczywiście nie zawsze). Nie ma w tym nic dziwnego, bo gdyby zasad moralnych nie dało się uzasadnić rozumowo (chociażby praktycznością) to by znaczyło, że etycznie zachowujemy się bezrozumnie, nie widząc w tym słuszności, a jedynym uzasadnieniem byłoby to, że tak kazał Bóg z sobie tylko wiadomych powodów.

Ostatnia kwestia to wpływ wiary na moralność. Aż nadto dobrze wiemy, że wiara nie ma monopolu na czynienia dobra, a ateizm na czynienie zła; wiara nie zabezpiecza przed czynieniem zła, nie robi tego też ateizm. Czasami czynienie zła wynika wprost z wiary religijnej, ale czasami jest tak tylko pozornie. Statystyki udowadniają, że zwiększenie liczby ateistów w danym kraju nie powoduje zwiększenia przestępczości. Są też badania (robiono takie w USA i Szwecji) pokazujące, że ateiści są nie mniej etyczni od wierzących. Mimo to ateizm jest demonizowany przez wierzących, co pokazują różne statystyki i co widać na Śfini.


Ostatnio zmieniony przez anbo dnia Pon 15:52, 12 Cze 2023, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ŚFiNiA Strona Główna -> Kretowisko / Blog: Anbo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin