|
ŚFiNiA ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
anbo
Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 6443
Przeczytał: 36 tematów
|
Wysłany: Wto 14:12, 23 Maj 2023 Temat postu: Göbekli Tepe, Sumerowie i jonosfera wewnętrzna |
|
|
Zaczniemy od Göbekli Tepe i Sumerów.
"Dotychczas wierzono, że cała ludzkość prowadziła tryb życia zbieraczy-łowców aż do czasów rolnictwa, mniej więcej 8 tys. lat temu. Aczkolwiek ostatnio przesunięto te datę do 12 tys. lat temu,
[…]
Księga Urantii wyjaśnia historię cywilizacji, w pełni zgodnie ze skądinąd kłopotliwymi odkryciami, takimi jak Göbekli Tepe."
[link widoczny dla zalogowanych]
Z tej strony pochodzą także dalsze cytaty KU i jej apologetycznych objaśnień.
Göbekli Tepe nie jest kłopotliwym odkryciem. Zwolennicy KU lubią powoływać się na artykuły prasowe, ale artykuły prasowe lubią sensacje i wszystko podają w takim tonie. Tymczasem w kwestii Göbekli Tepe możemy przeczytać w Wikipedii, że:
"Według Rémi Hadada, w ostatnich latach „entuzjazm interpretacyjny, który miał na celu postrzeganie Göbekli Tepe jako regionalnego centrum ceremonialnego, w którym okresowo zbiegały się populacje koczownicze, ustępuje miejsca wizji, która jest bardziej zgodna z tym, co wiadomo o innych dużych przed-ceramicznych"
Co do datowania to Wikipedia informuje, że:
"Późniejsze badania doprowadziły do istotnej rewizji schmidtowskiej chronologii, w tym do porzucenia teorii, jakoby wypełnienie konstrukcji pochodziło skądinąd, oraz uznania, że na bezpośrednie daty na tynkach wpływ maefekt starego drewna. Wraz z nowymi datami radiowęglowymi ustaliło to bezwzględną chronologię tego miejsca na okres od 9500 do 8000 pne– późne PPNA i PPNB."
Datowanie odkryć archeologicznych się zmienia. Na przykład Arthur Evans w latach 1899–1905 badał Knossos i wyliczył, że miasto powstało około 8000 lat p.n.e. Współcześnie Knossos datuje się na 7000-6500 pne. Jak widać w czasach powstawania KU można było powstanie miast sytuować czasowo wcześniej niż współcześnie, więc ewentualne odkrycia dające wcześniejsze daty będą zgodne z ówczesnymi poglądami, czyli nie będzie powodu, żeby to traktować jako proroctwa.
"Książka twierdzi, że rozwój cywilizacji na Ziemi nie przebiegał jednolicie na wszystkich jej obszarach. Nawet w kolebce cywilizacji, Mezopotamii (Göbekli leży w Mezopotamii północnej) żyły w tym samym czasie plemiona niezwykle zaawansowane i bardzo prymitywne."
Po pierwsze Göbekli Tepe leży w południowo-wschodniej Anatolii (dzisiejsza Turcja), a Sumerowie swoją cywilizację stworzyli w południowej Mezopotamii (dzisiejszy południowo-środkowy Irak).
Po drugie nigdy nie słyszałem tezy, że rozwój cywilizacji przebiegał jednolicie, a nawet to, co nazywa się „rewolucją neolityczną”, trwało tysiące lat i przebiegało w różnym tempie, o czym archeolodzy doskonale wiedzieli i przed odkryciem Göbekli Tepe. Tak samo wiedzieli, że odkrycie rolnictwa (a więc pierwsze stałe osady) miały miejsce w tzw. Żyznym Półksiężycu (tam też leży omawiane stanowisko archeologiczne).
"Być może właśnie te, zaawansowane plemiona zbudowały Göbekli Tepe a nie prymitywni zbieracze-łowcy. To ten niebieskooki i jasnowłosy lud żył w Mezopotamii i przyległych regionach od mniej więcej 37 tys. lat temu, zanim wyniósł się stamtąd zupełnie, przeważnie do Europy, a jego miejsce zajęły plemiona arabskie, około 2 tys. lat p.n.e."
Nikt nie wie, jak wyglądali Sumerowie (sami siebie nazywali „czarnogłowymi”), nie ma też pewności skąd przybyli i jaki udział w tej cywilizacji miała ludność miejscowa. Jednak większość historyków uważa, że miało to miejsce między ok. 5500 i 4000, a Sumerowie przybyli z zewnątrz, prawdopodobnie z Azji Zachodniej, może z Tybetu. Hipotez jest wiele, ale dlaczego potwierdzenie którejś z nich (gdyby nastąpiło) mielibyśmy uznać za proroctwo?, Nie widzę takiego powodu.
Gdzie się podziali Sumerowie? Prawdopodobnie rozpłynęli się w ludności semickiej (to właściwsze określenie niż „arabskiej”), która podbiła Sumer. (Upadku tej cywilizacji upatruje się też w zmianach klimatycznych.) Być może część Sumerów przetrwała na mokradłach dolnej niziny mezopotamskiej jako Madanowie.
Jonosfera wewnętrzna
Najniższe osiem do dziesięciu kilometrów ziemskiej atmosfery to troposfera; jest to strefa wiatrów i prądów powietrznych, które stanowią o zjawiskach pogody. Ponad tą strefą jest jonosfera wewnętrzna a wyżej, ponad nią – stratosfera. [58.2.6]
"Zarówno zwolennicy Księgi Urantii jak i sceptycy uważali to stwierdzenie za błąd i to przez długi okres czasu, ponieważ w atmosferze ziemskiej jonosfera znajduje się ponad stratosferą. Jednak w końcu lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i na początku dziewięćdziesiątych, czyli ponad trzydzieści lat po pierwszym wydaniu książki, zauważono zjawiska określane jako niebieskie fontanny (Blue Jets), występujące na wysokości 15 – 18 kilometrów nad Ziemią.
W latach trzydziestych dwudziestego wieku Harlan Stetson publikował swoje artykuły w „The Scientific Monthly”. Ciekawostką może być to, że niektóre oświadczenia zawarte w Księdze Urantii są niemalże „skopiowane” z artykułów Stetsona. Jednak, kiedy Stetson pisze o jonosferze leżącej ponad stratosferą, Księga Urantii niejako koryguje i przekształca jego stwierdzenia, wprowadzając dodatkowy termin „jonosfery wewnętrznej” leżącej pod stratosferą. W świetle ostatnich odkryć niebieskich fontann i podobnych zjawisk związanych z jonizacją atmosfery, rozciągających się od troposfery i wkraczających aż w jonosferę, być może niektóre warstwy atmosferyczne będą wymagały pewnego redefiniowania.
Sceptycy uznają takie „kopiowanie” prawd z ziemskich źródeł za dowód, że Księga Urantii jest plagiatem. Rozumowanie to byłoby słuszne, gdyby nie fakt, że "plagiatem" jest styl wypowiedzi i terminologia a nie treść."
Na początek uściślenie. Troposfera znajduje się od powierzchni Ziemi do 6-20 kilometrów w zależności od szerokości geograficznej i pory roku. Jonosfera jest to zjonizowana warstwa atmosfery, w dużej mierze zawiera plazmę. Warto to zapamiętać ponieważ na dowód poprawności KU jej zwolennicy wskazują tzw. Blue Jets, które są jedynie krótkotrwałymi zjawiskami przebicia elektrycznego występującymi znacznie powyżej wysokości normalnych wyładowań atmosferycznych i chmur burzowych, czyli nie jest to stabilna warstwa atmosfery, jaką by musiała być, żeby można ją było nazywać jonosferą.
Harlan Stetson to nie jest jedyna postać, która mogła odegrać rolę przy powstawaniu tekstu KU o jonosferze. W latach dwudziestych XX wieku niejaki CTR Wilson uważał, że wysoko nad dużymi burzami powinno nastąpić przebicie elektryczne. Czy z tego powodu oraz późniejszego zaobserwowania Blue Jets mamy go nazywać prorokiem? Nie sądzę, żeby się na to zgodzili apologeci Księgi Urantii.
Korzystając z tych dwóch źródeł (Harlan Stetson i CTR Wilson) autorzy KU jak najbardziej mogli wykoncypować swoje twierdzenia o wewnętrznej atmosferze. Do tego Stetsona ewidentnie plagiatowano, czemu nie zaprzeczają sami zwolennicy KU. Dlaczego pozaziemskie źródło miałoby plagiatować Stetsona? Doprawdy nie wiem. Przecież o wiele bardziej byłoby wiarygodne, gdyby po swojemu opisało rzekomą jonosferę wewnętrzną.
Źródła:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Ostatnio zmieniony przez anbo dnia Wto 15:50, 23 Maj 2023, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Możesz zmieniać swoje posty Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|