|
ŚFiNiA ŚFiNiA - Światopoglądowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum - bez cenzury, regulamin promuje racjonalną i rzeczową dyskusję i ułatwia ucinanie demagogii. Forum założone przez Wuja Zbója.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Błażej
Dołączył: 13 Sie 2011
Posty: 545
Przeczytał: 2 tematy
Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pon 23:47, 09 Lis 2015 Temat postu: Międzynarodowe badanie: religijne dzieci są mniej życzliwe.. |
|
|
Międzynarodowy zespół badaczy postanowił przyjrzeć się wpływowi, jaki wywiera religia na dzieci. Takich wyników chyba nikt się nie spodziewał.
Ludzie wyewoluowali jako gatunek skłonny do współpracy i wiele form zachowań prospołecznych pojawia się już we wczesnym dzieciństwie. Szczególnie ciekawą formą współpracy jest altruizm, ponieważ jego koszty ponosi dawca, a korzyści otrzymuje biorca. Służy to trwałości grupy społecznej.
Międzynarodowy zespół badaczy postanowił sprawdzić, jaki wpływ na postawę altruistyczną u dzieci ma ich wychowywanie w religijnych domach. W tym celu dr Jean Decety wraz z zespołem Uniwersytetu w Chicago przeprowadzili badania obejmujące grupę ponad 1100 dzieci z różnych krajów świata. Wśród nich znalazły się dzieci w wieku 5-12 lat z Chin, Jordanii, Kanady, RPA, Turcji i USA. Pochodziły przede wszystkim z rodzin, które deklarowały się jako chrześcijańskie, muzułmańskie lub niereligijne. Mniejszą grupę stanowiły dzieci buddystów, hinduistów, wyznawców judaizmu oraz tych, których rodzice deklarowali się jako agnostycy.
Badane dzieci musiały wziąć udział w grze, podczas której miały zadecydować, ile z posiadanych przez siebie naklejek są skłonne oddać anonimowemu dziecku z tej samej szkoły i grupy etnicznej. Zgodnie z oczekiwaniami mającymi poparcie we wcześniejszych badaniach okazało się, że chęć do dzielenia się rośnie wraz z wiekiem badanych dzieci. Najmłodsze dzieliły się nie więcej niż jedna trzecią posiadanych zasobów, podczas gdy najstarsze chętnie oddawały nawet połowę swoich dóbr.
Jednak okazało się, że nie tylko wiek miał wpływ na poziom altruizmu u dzieci. Równie ważnym czynnikiem było ich religijne wychowanie (lub jego brak). Tyle że w przeciwieństwie do tych wychowywanych w domach ateistycznych i o niskim stopniu religijności dzieci z rodzin najbardziej religijnych były o wiele mniej hojne.
Z badania wynika również, że dzieci z rodzin bardziej religijnych o wiele surowiej oceniają krzywdę wyrządzaną innym i oczekują za nią ostrzejszych kar. Te wnioski są zbieżne z wynikami wcześniejszego badania na dorosłych, które dowiodło, że wysoki stopień religijności wiąże się ze zwiększeniem poziomu nietolerancji i represyjności wobec przestępców (religijni dorośli są bardziej skłonni w orzekaniu najsurowszych kar).
Według badaczy przynajmniej częściowo można to zjawisko wytłumaczyć tym, że osoby religijne uważają się za "moralnie upoważnione" do surowszego oceniania innych. Jednak naukowcy przypominają, że religia i moralne postępowanie to dwie zupełnie niezależne od siebie rzeczy.
- W codziennym życiu zwykło się uważać, że religijność ma bezpośredni związek z samokontrolą i moralnym postępowaniem - powiedział Decety. - Jest to osąd tak głęboko zakorzeniony w ludziach, że niejako automatycznie niewierzący uznawani są za osoby o podejrzanej moralności - dodał. Ma to bezpośrednie przełożenie na otaczającą nas rzeczywistość. Na przykład w USA osoba, która deklaruje się jako mało religijna, nie ma szans podczas wyborów na najwyższe stanowiska, a ta, która deklaruje się jako niewierząca, w oczach ludzi nie zasługuje na zaufanie społeczne.
- To świadczy o tym, że religijność kształtuje ocenę moralności ludzkiej i zachowania społeczne. Ale należy pamiętać o tym, że wiązanie religijności z moralnością jest dość dyskusyjne - powiedział Decety.
[link widoczny dla zalogowanych]
Międzynarodowe badanie: religijne dzieci są mniej życzliwe od niereligijnych
Dzieci, wychowywane w religijnych rodzinach, są mniej skłonne do dzielenia się, za to surowiej oceniają innych - ustalił międzynarodowy zespół naukowców. Dotyczy to zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. "84 proc. ludzi na świecie identyfikuje się z jakąś religią. Powszechną opinią jest, że religia kształtuje moralność wiernych. W rzeczywistości związek między religijnością a moralnością jest dyskusyjny" - czytamy w piśmie naukowym "Current Biology", gdzie opublikowano wyniki badania.
Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził badanie na grupie 1170 dzieci z sześciu państw (Kanady, USA, Chin, Turcji, Jordanii i RPA). 24 proc. z nich należało do rodzin chrześcijańskich, 43 proc. - muzułmańskich, a 28 proc. do rodzin niereligijnych. Religijność oceniano na podstawie wywiadu i kwestionariusza.
We wszystkich badanych państwach, religijni rodzice częściej deklarowali, że ich dzieci wykazują się większą empatią i poczuciem sprawiedliwości od innych. Jednak badanie wykazało, że jest dokładnie odwrotnie.
Niereligijne dzieci chętniej dzielą się z innymi
Jedno z badań polegało na rozdaniu dzieciom w szkole naklejek. Następnie prowadzący badania informował je, że nie starczy mu czasu na rozdanie naklejek wszystkim uczniom. Sprawdzano, które z nich chętniej podzielą się z rówieśnikami.
Badania wykazały, że chrześcijańskie i muzułmańskie dzieci nie różnią się znacząco w altruizmie, jednak obie grupy są znacznie mniej skłonne do bezinteresownego dzielenia się niż niereligijne dzieci.
"Co więcej, negatywny stosunek między altruizmem i religijnością rośnie z wiekiem. U dzieci, mających dłuższe doświadczenie z religią, ten negatywny stosunek jest największy", czytamy w artykule poświęconym badaniu.
Naukowcy ustalili także, że religijność wpływa na skłonność do karania. Religijne dzieci okazały się surowsze w osądzaniu innych. Chrześcijańskie dzieci uznawały wyrządzanie krzywdy za bardziej znaczące, niż dzieci niereligijne, a dzieci muzułmańskie - jeszcze bardziej niż chrześcijanie.
[link widoczny dla zalogowanych]
Ludzie odcinający się od tradycyjnie rozumianej religii, znów mają okazję pokopać trochę wierzących. Wystarczy poczytać komentarze na stronach publikujących ten news i będzie wszystko jasne.
Na wstępie piszą:
„Ludzie wyewoluowali jako gatunek skłonny do współpracy i wiele form zachowań prospołecznych pojawia się już we wczesnym dzieciństwie.”
Tak się zastanawiam, czy rzeczywiście skłonność do współpracy z ludźmi z poza swojego kręgu osób najbliższych jest cechą przez dobór naturalny promowaną. Raczej pewnego rodzaju wrogość wobec wszystkich spoza własnej grupy, powinna być promowana przez ewolucję. Ta „skłonność do współpracy” wiąże się z poświęcaniem czasu, pieniędzy, emocji, a nawet życia za osoby, z poza kręgu najbliższych, dziś uważamy, że to słuszna postawa, ale w jaki sposób miałaby być przekazywana w genach przez dobór ? Postępowanie w ten sposób zmniejsza szansę na przeżycie, czyli przekazanie genów dalej. Wydaje się, że ta cecha już dawno powinna zaniknąć, a trzyma się bardzo dobrze.
Ktoś potrafi, to rozsądnie wytłumaczyć ?
Z tego artykułu, który zastanawia mnie też czy rozsądne jest na podstawie niewielkiej grupy dzieci budować pogląd całości ? W tym badaniu, niebyły brane kraje Europejskie.
„Międzynarodowy zespół badaczy postanowił sprawdzić, jaki wpływ na postawę altruistyczną u dzieci ma ich wychowywanie w religijnych domach (…)Tyle że w przeciwieństwie do tych wychowywanych w domach ateistycznych i o niskim stopniu religijności dzieci z rodzin najbardziej religijnych były o wiele mniej hojne.”
Wnioski, jakie wysuwają autorzy artykułu:
1. Religijne dzieci są mniej życzliwe od niereligijnych
2. Dzieci religijne są mało empatyczne
3. Dzieci z religijnych rodzin wcale nie są lepsze (ciekawe, kto twierdził, że są?)
Nawet, jeżeli dzieci religijne są mniej altruistyczne, a bardziej egoistyczne, no to, co ? Zachodni kapitalizm oparty jest na egoizmie(każdy ma żyć dla siebie), komunizm oparty był na bezwzględnym alutruizmie (każdy ma się poświęcać dla społeczeństwa), i co okazało się bardziej budującą postawą ? No egoizm ^^ Poza tym, gdzieś kiedyś spotkałem się poglądem, że każdy człowiek jest egoistą, a zachowania altruistyczne są także odzwierciedleniem egoizmu. Jeśli to prawda to do piachu z ich wynikami…
Ostatnio zmieniony przez Błażej dnia Pon 23:51, 09 Lis 2015, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Semele
Bloger na Kretowisku
Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 23261
Przeczytał: 59 tematów
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Wto 15:18, 10 Lis 2015 Temat postu: |
|
|
Zgadzam się biorąc pod uwagę, iz wszyscy jesteśmy dziecmi ,mamy bezpośrednie przyklady na forum tym.:-)
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|